Jak znaleźć przyjaciół jako dorosły?

Jak możesz nawiązać przyjaźnie jako dorosły? Jeśli czujesz, że nie masz na to czasu, sprawdź nasze rozwiązania.
Jak znaleźć przyjaciół jako dorosły?

Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2021

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak znaleźć przyjaciół jako dorosły? Przyjaciele przychodzą i odchodzą przez całe życie. Kiedy jesteś dzieckiem, nawiązywanie przyjaźni często wydaje się łatwe. A w okresie dorosłości? W dzisiejszym artykule podamy kilka cennych wskazówek, jak poznawać ludzi.

Może nie masz czasu na spotkania towarzyskie, jesteś zbyt zestresowany lub przeciążony obowiązkami? Bez względu na powód, nie trać ducha! Nawiązywanie przyjaciół jako osoba dorosła jest możliwe.

Wszyscy wiedzą, że przyjaźnie są kluczową częścią życia, ale niektóre interesujące badania analizują szczególne korzyści płynące z posiadania przyjaciół. Na przykład badanie przeprowadzone na University of Virginia wykazało, że nawiązywanie przyjaźni w każdym wieku zwiększa Twoją empatię.

Jak znaleźć przyjaciół jako dorosły?

Psycholog Julianna Holt-Lunstad, profesor na Uniwersytecie Brighama Younga w Iowa mówi, że brak sieci wsparcia społecznego jest bardziej istotnym czynnikiem ryzyka śmierci niż otyłość lub siedzący, nieaktywny tryb życia.

Czy jesteś przekonany, jak ważne jest nawiązywanie przyjaźni? Nie przegap tych wskazówek dotyczących tego, jak znaleźć przyjaciół jako dorosły!

Jak znaleźć przyjaciół jako dorosły?

Badanie przeprowadzone przez organizację non-profit Relate wykazało, że w Wielkiej Brytanii co ósma osoba dorosła nie ma przyjaciół. Chociaż nie zawsze jest łatwo zaprzyjaźnić się jako osoba dorosła, nie jest to niemożliwe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak nawiązać znaczące przyjaźnie.

Zapisz się na zajęcia

Jednym z najlepszych sposobów nawiązywania kontaktów towarzyskich jest udział w zajęciach grupowych. Możesz zapisać się na zajęcia lub warsztaty , dołączyć do grupy lub zostać wolontariuszem. Jeśli mieszkasz w mieście, z pewnością znajdziesz coś, w co możesz się zaangażować.

Jeśli mieszkasz na wsi lub w małym miasteczku, sprawdź, co ma do zaoferowania najbliższe miasto. Dla przyjaźni warto podróżować!

To świetny sposób na poznanie ludzi i jednocześnie nauczenie się czegoś nowego. A może to Twoja szansa na ponowne odkrycie hobby, którego nie uprawiałeś od lat? Zaletą zapisania się na coś, co lepiej znasz, jest to, że spotkasz ludzi o podobnych zainteresowaniach.

Z drugiej strony, jeśli zapiszesz się na coś nowego, wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i zdobędziesz nowe doświadczenia. Każda opcja ma swoje zalety. To sytuacja korzystna dla wszystkich!

„Nie bój się rozszerzać siebie, wychodzić ze swojej strefy komfortu. Na tym polega radość i przygoda.”

– Herbie Hancock –

Ćwicz lub uprawiaj sport

Innym pomysłem jest uprawianie sportu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na karnet na siłownię, czy zaczniesz biegać, będziesz mieć wiele okazji, aby poznać ludzi w swoim wieku. Będzie to jednak wymagało trochę wysiłku z Twojej strony, zwłaszcza jeśli jesteś introwertykiem.

Jeśli potrzebujesz pomocy, jest wiele klubów i organizacji sportowych dla dorosłych. Szczególnie popularne są kluby turystyczne i biegowe. Strony takie jak Meetup doskonale nadają się do docierania do osób o podobnych zainteresowaniach.

Poszukaj informacji w Internecie i zobacz, co najbardziej Cię interesuje. Nie masz nic do stracenia poza samotnością i paroma dodatkowymi kilogramami.

Jeśli to nie jest wystarczający powód, żeby się ruszać, badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne są niezwykle ważne. Psycholog sportowy Miguel Morilla podkreśla znaczenie ćwiczeń fizycznych dla poprawy samopoczucia indywidualnego i społecznego.

To z kolei może pomóc zmniejszyć lęk i depresję. Jest to więc nie tylko dobra strategia poznawania nowych ludzi, ale także narzędzie do poprawy ogólnej jakości życia.

Zachowaj otwarty umysł

Gdyby wszyscy byli ekstrawertykami, ten artykuł nie musiałby powstawać. Introwertycy – nie martwcie się. Nadal możecie poznać wspaniałych przyjaciół. Po prostu staraj się zachować otwarty umysł, gdy spotykasz nowych ludzi. Jeśli jesteś naprawdę nieśmiały, postaw sobie za cel przedstawianie się ludziom stopniowo.

Jeśli na przykład dołączasz do klubu biegaczy, staraj się na każdym spotkaniu rozmawiać z kimś nowym. Możesz także spróbować udać się na nowe zajęcia z kimś, komu ufasz – przynajmniej na początku.

Ekstrawersja to cecha osobowości, która dla niektórych ludzi jest naturalna. Ale wiele osób nie wie, że tak naprawdę można „nauczyć się” być ekstrawertykiem.

Niedawne badanie, przeprowadzone przez badacza Setha Margolisa i opublikowane w Journal of Experimental Psychology, sugeruje, że ekstrawertycy są ogólnie szczęśliwsi, nawet jeśli w rzeczywistości są introwertykami.

Dorosła przyjaźń

Jak widać, cecha ta pomaga przełamać lody i nawiązać kontakt z ludźmi, co jest bardzo pomocne w nawiązywaniu przyjaźni w każdym wieku.

Utrzymuj kontakty

Pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi, których poznajesz, jest oczywistym, ale czasami trudnym sposobem na nawiązanie trwałych przyjaźni. W końcu nie jest ważne tylko rozpoczęcie relacji: musisz wiedzieć, jak ją utrzymać!

Możesz zadać sobie pytanie, jak można pozostać w kontakcie, skoro masz tak wiele innych obowiązków. Cóż, po prostu spróbuj znaleźć trochę czasu, aby zobaczyć się lub zadzwonić do znajomych.

Nie musisz spędzać z nimi wiele godzin za każdym razem, ale wysyłanie wiadomości, szybkie rozmowy i sugerowanie planów pozwoli Twojemu znajomemu wiedzieć, że Ci zależy i że wciąż tam jesteś.

„Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej: „Co? Ty też? Myślałem, że jestem jedyny.”’

– C. S. Lewis –


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.