Jak poprosić o podwyżkę?

Proszenie o podwyżkę jest często trudne. Często dużo o tym myślisz, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania. Następnie, jeśli tego nie dostaniesz, zwykle czujesz się naprawdę sfrustrowany. Jeśli myślisz o poproszeniu o podwyższenie wynagrodzenia, oto kilka rad.
Jak poprosić o podwyżkę?
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2024

Podwyżka jest celem wielu osób, zwłaszcza gdy, tak jak obecnie, inflacja gwałtownie rośnie. Z reguły strategia, którą wybierzesz, aby poprosić o wyższe wynagrodzenie, zadecyduje o tym, czy je dostaniesz, czy nie. Dzisiaj podpowiadamy, jak poprosić o podwyżkę.

Trudniej będzie Ci  uzyskać wyższe wynagrodzenie, jeśli brakuje Ci pewności siebie. Jeśli jesteś na niższym stanowisku lub jesteś członkiem mniejszości, możesz czuć się bardziej niepewnie ubiegając się o to świadczenie. Nie musi tak jednak być. Każdy pracownik ma prawo do uzyskania lepszych dochodów.

Oprócz pewności siebie istnieją inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jeśli myślisz o podwyżce. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni czas, by o nią zapytać, komunikować się asertywnie i być zdecydowanym. O tych trzech czynnikach porozmawiamy później

To nie pracodawca płaci pensje. Pracodawcy tylko zajmują się pieniędzmi. To klient płaci pensje”.

-Henry Ford-

rozmowa szefa i pracownika
Pewność siebie i asertywność pomagają w ubieganiu się o podwyżkę wynagrodzenia.

Jak poprosić o podwyżkę?

1. Wybór odpowiedniego momentu

Pierwszym kluczem do uzyskania podwyżki jest wybranie odpowiedniego momentu na wnioskowanie o nią. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę stan firmy. Jeśli z jakiegoś powodu boryka się ona z trudnościami finansowymi, będziesz miał mniejsze szanse na zwiększenie wynagrodzenia.

Najlepiej umówić się na spotkanie z szefem lub inną osobą odpowiedzialną i wprost oznajmić, że chcesz porozmawiać o swoim wynagrodzeniu. W ten sposób przygotujesz grunt pod poruszenie tematu. Co więcej, dajesz drugiej stronie możliwość zastanowienia się, co może Ci zaoferować.

Ponadto ważne jest, abyś przygotował szereg argumentów na poparcie swojej prośby. Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy swoich osiągnięć i postępów w karierze. W końcu musisz umieć wytłumaczyć, dlaczego zasługujesz na podwyżkę. Składając prośbę, spróbuj wspomnieć o swoim ostatnim osiągnięciu.

2. Sformułuj konkretną propozycję

Powinieneś mieć na uwadze konkretną liczbę , którą uznasz za rozsądną. Musi to być realna kwota. Oczywiście chciałbyś zarabiać miliony za to, co robisz, ale naiwnością jest oczekiwać, że firma spełni Twoje wymagania, jeśli Twoja praca nie generuje pieniędzy, o które prosisz.

Jeśli nie wiesz, jaką kwotę zasugerować, spróbuj dowiedzieć się, jakie wynagrodzenie zwykle mają inne osoby na Twoim stanowisku. Dzięki tym informacjom możesz zacząć obliczać maksimum i minimum.

Równie dobrze możesz poprosić o podwyżkę wynagrodzenia, ponieważ chcesz poprawić swoje sytuację lub masz trudności finansowe. Musisz jednak pamiętać, że są to motywacje osobiste i organizacja najprawdopodobniej nie weźmie ich pod uwagę. To, co docenią, to dostarczenie im konkretnych danych, takich jak rozpiętość wynagrodzeń na rynku pracy.

3. Nie poddawaj się

Pamiętaj, że podwyżki wynagrodzenia często nie można osiągnąć za pomocą prostej prośby. Często może to zająć kilka tygodni, a nawet miesięcy. To, co musisz zrobić, to zostawić swoją prośbę na stole i zachować otwarte kanały komunikacji.

Z reguły Twój pracodawca rozpatrzy Twój wniosek i udzieli Ci odpowiedzi później. Może Ci powiedzieć, że w tej chwili podwyżka nie jest możliwa, ale chętnie pomyśli o tym w przyszłości. W takim przypadku możesz wynegocjować inne świadczenia, takie jak bardziej elastyczne godziny pracy, szkolenia lub coś podobnego.

Z drugiej strony, jeśli uważasz, że podwyżka byłaby uczciwym wyrazem uznania dla Twojej pracy i że firma jest w stanie ją przyznać, ale nie robi tego, bo tak im wygodniej, to przynajmniej odkryjesz prawdziwego ducha organizacji. Może nie ceni swoich pracowników. Może to być znak, że powinieneś poszukać nowej pracy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alania Vera, R. H. ¿Qué tomar en cuenta para pedir aumento de sueldo y cómo hacerlo
  • Brandolini, A., González Frigoli, M., & Hopkins, N. (2009). Comunicación interna.
  • López Valencia, L. F. (2014). ¿Cómo mejorar las finanzas personales por medio de la educación financiera en Colombia? (Bachelor’s thesis, Universidad de Medellín).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.