Odpowiedzialność emocjonalna oznacza przejęcie kontroli nie tylko nad swoim zachowaniem, ale także nad tym, co myślisz i czujesz. Krótko mówiąc, nad swoim istnieniem.
Przez całe życie, kiedy wchodzisz w interakcje z innymi, przez większość czasu mówisz o sobie. Nawet jeśli prawdopodobnie myślisz, że mówisz o innych.
Co więcej, masz tendencję do umieszczania w innych ludziach uczuć, których sam nie jesteś gotów przyjąć. Innymi słowy, projektujesz siebie i przypisujesz odpowiedzialność za to, jak się czujesz, innym.
Dlatego to, co widzisz u innych, może w efekcie być prawdziwym odzwierciedleniem tego, co się dzieje z Tobą. Ich powierzchowność przemawia do Ciebie i służy jako lustro.
„Najwspanialszy dzień w Twoim życiu i umyśle jest wtedy, gdy bierzesz całkowitą odpowiedzialność za swoje postawy. To dzień, w którym naprawdę dorastasz”.
-John C. Maxwell-
„Jesteś odpowiedzialny za to, jak się czuję” (projekcja osobista)
Przyzwyczaiłeś się do odpowiedzialności innych za własne emocje. Jednocześnie masz tendencję do brania odpowiedzialności za to, jak czują się inni.
Dlatego jeśli ktoś wokół Ciebie nie czuje się dobrze, czujesz się odpowiedzialny i próbujesz coś z tym zrobić, tak jakbyś miał zdolność rozwiązania jego problemów.
I wręcz przeciwnie: kiedy to Ty czujesz się źle, odpowiedzialność za to uczucie zrzucasz na okoliczności zewnętrzne. Na przykład inną osobę lub sytuację.
Potrzeba przejęcia kontroli
Wzięcie odpowiedzialności za emocje innych może bardzo obciążać własny rozwój. W ten sam sposób równie nieodpowiedzialne jest próbowanie zastąpienia własnego dyskomfortu poprzez rzutowanie go na innych.
- Musisz kształtować swoją emocjonalną odpowiedzialność, aby przejąć kontrolę nad wszystkim, co Ci się przydarza. W związku z tym Departament Neuronauki Poznawczej na University College w Londynie (Wielka Brytania) przeprowadził badanie, które wykazało, że stosowanie tej strategii poprawia nasze zdrowie psychiczne.
- Prawdopodobnie często mówisz takie rzeczy jak „Złościsz mnie” lub „Sprawiasz, że czuję się źle”. Jeśli tak, czas nauczyć się radzić sobie z gniewem, zazdrością, wściekłością i smutkiem. Odpowiedzi znajdziesz w sobie.
Przestań patrzeć na zewnątrz siebie. Zajrzyj do środka, a będziesz się dalej rozwijać.
Jeśli nie przejmujesz kontroli nad swoimi emocjami, nikt inny tego nie zrobi.
Nie oznacza to jednak, że powinieneś przestać wyrażać siebie i mówić, co myślisz o innych. Oznacza to, że bierzesz odpowiedzialność za to, jak się czujesz. Dlatego zamiast przekazywać swoje dobre samopoczucie lub dyskomfort innym, chwyć wodze samemu. Przejmij dowodzenie.
Zaakceptuj swoje negatywne emocje, ale przejmij nad nimi kontrolę
Masz takie samo prawo do denerwowania się czymś, co się wydarzyło, jak każdy inny. Przejmując kontrolę nad tymi emocjami, sytuacja ulegnie poprawie.
To dlatego, że znajdziesz się w procesie odkrywania i rozwoju osobistego. Co więcej, każdy dyskomfort, który się pojawia, czy to w stosunku do innych, czy też do własnej sytuacji, będzie okazją do dalszego poznawania siebie.
W przeciwnym razie zawsze będziesz na łasce innych osób i okoliczności. Właściwie wszystkiego, z wyjątkiem Ciebie.
Z tego powodu, gdy wyrażasz opinię lub krytykujesz kogoś, postaraj się być trochę bardziej świadomy tego, co mówisz. Przez większość czasu to, co wyrażasz, ma tendencję do istnienia w Tobie i identyfikujesz się z tym.
Masz emocjonalną odpowiedzialność za zrozumienie, jak się czujesz
Po pierwsze, musisz zrozumieć, że istnieje możliwość, że rzutujesz siebie na innych. Nie jest to łatwe do zaakceptowania.
Co więcej, musisz zaakceptować fakt, że masz tendencję do opierania się wzięciu odpowiedzialności za własne reakcje.
Powinniśmy podkreślić, że bycie odpowiedzialnym to coś innego niż branie na siebie odpowiedzialności. Bycie odpowiedzialnym nie oznacza, że jesteś sprawcą lub przyczyną zdarzenia. Zamiast tego odpowiedzialność oznacza przyjmowanie siebie za aktywny podmiot, a nie tylko przedmiot woli i mocy, którą przekazałeś innym.
„Możesz odczuwać złość, smutek lub wściekłość z powodu różnych okoliczności, które pojawiają się w Twoim życiu. Nie powinieneś odrzucać ani unikać tych okoliczności, ale zaakceptuj je i zobacz, co możesz z nimi zrobić. Pamiętaj przede wszystkim, że jesteś odpowiedzialny za siebie ”.
Kiedy bierzesz na siebie odpowiedzialność, bierzesz wszystko, co do Ciebie należy. Jesteś właścicielem własnych uczuć, myśli, działań i ich konsekwencji.
Kiedy będziesz świadomy swojej własnej rzeczywistości emocjonalnej, możesz pracować ze swoim wewnętrznym wszechświatem, aby kontynuować ewolucję i wzrost. Pamiętaj jednak, że nie jest to łatwe. Często znajdziesz się w sprzecznych sytuacjach, ponieważ Twoje ego naprawdę lubi się chronić.
Jednak może się okazać, że ten proces samopoznania jest raczej piękny. Zobaczysz wszystkie swoje afirmacje i założenia, które w końcu będziesz w stanie zintegrować w sobie.
Ćwiczenie do pracy nad Twoją emocjonalną odpowiedzialnością
Istnieją konkretne techniki, które mogą pomóc Ci bardziej odpowiadać za to, co czujesz. Jednym z nich jest określenie, których emocji najbardziej doświadczałeś w ciągu ostatnich kilku dni. Czy czułeś się szczęśliwy? Drażliwy? Smutny?
Po zidentyfikowaniu danego stanu emocjonalnego, przeanalizuj go, zadając sobie następujące pytania w proponowanej kolejności:
- Co sprawia, że tak się czujesz? W ten sposób będziesz mógł trochę lepiej siebie poznać i będziesz wiedział, jak rozpoznać, jakie konkretne bodźce wywołują w Tobie określone emocje.
- Jak możesz kontrolować te uczucia, aby móc się doskonalić, zarówno z samym sobą, jak i z innymi? Odpowiedź na to pytanie pomoże Ci zarządzać swoimi emocjami w najbardziej odpowiedni sposób.
- Jeśli Twoja emocja jest negatywna, zadaj sobie pytanie, jak możesz ją zmienić? Odpowiadając na to pytanie, będziesz mógł zastanowić się nad rolą, jaką odgrywa w Tobie każda z emocji. Następnie możesz zmodyfikować swój emocjonalny wszechświat w taki sposób, abyś był w stanie wyrażać uczucia i postawy bardziej zgodne z sytuacją.
- Jak możesz zrozumieć emocje innych bez osądzania ich? Idealnie byłoby zadawać sobie to pytanie za każdym razem, gdy widzisz siebie jako kogoś odpowiedzialnego za to, co Ci się przydarzyło. Lub, gdy wierzysz, że jesteś odpowiedzialny za emocje innych. Na koniec pamiętaj, że aby zrozumieć innych, niezbędna jest praca nad umiejętnościami empatycznymi.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- McKay, Gary (2002) How You Feel Is Up To You: The Power of Emotional Choice (Mental Health). Impact