Jak nauczyć się mówić co czujesz?

Jak nauczyć się mówić co czujesz?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dowiedz się jak możesz nauczyć się mówić co czujesz, aby poprawić swoje zdrowie emocjonalne. Umiejętność wyrażania własnych emocji ułatwi Ci spędzanie czasu z innymi, ustalanie granic gdy jest to potrzebne oraz zadbanie o własne zdrowie psychologiczne.

Nie jest łatwo nauczyć się mówić co czujesz. Gdzie powinnaś zacząć? Wiesz, co możesz powiedzieć o swoim ulubionym programie telewizyjnym, Poza tym dość łatwo jest również opisywać działania innych osób, to, co mówią lub robią. Jednak zrozumienie własnych uczuć i ubranie ich w słowa może okazać się skomplikowane, bolesne i intymne.

Naukę mówienia o tym, co się czuje, można porównać do nauki nowego języka. Języka, który jednoczy emocje, uczucia i myśli. Potrzebujesz czegoś, co pomoże Ci przekierować Twoje psychologiczne troski. Wyrażanie siebie ma działanie oczyszczające i lecznicze.

Rozmawiający przyjaciele - jak nauczyć się mówić co czujesz?

Daniel Goleman stwierdza, że takie zachowanie przypomina otwarcie klatki i uwolnienie emocji. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Nauczenie się mówienia o tym, co czujesz, sprawi, że będziesz odczuwała mniejszy ból. Ale jak możesz tego dokonać? Kto może Ci w tym pomóc?

To bardzo ważne pytania. Ponieważ nauka mówienia o tym, co czujesz, jest tak ważna, istotne jest również znalezienie kogoś, kto Ci w tym pomoże. Niektórzy ludzie sprawią, że będziesz czuła się malutka. Z kolei inni będą w stanie tchnąć wiatr w Twoje skrzydła.

Podpowiedzi, które pomogą Ci nauczyć się mówić co czujesz

Jeśli uda Ci nauczyć się mówić co czujesz, poczujesz się lepiej i zaczniesz inwestować w swoje samopoczucie, poczucie własnej wartości i stabilność emocjonalną. Jednak musisz zrozumieć jedną rzecz.

Nie czekaj do ostatniego momentu z wyrażaniem uczuć, które w sobie stłamsiłaś. Twoja frustracja może sprawić, że poczujesz się gorzej i nie pozwoli Ci pójść przed siebie.

Musisz pracować nad wyrażaniem swoich uczuć każdego dnia. Jeśli coś wzbudza w Tobie złość, nie musisz tego ukrywać. Zamiast tego powinnaś okazać asertywność w sposobie wyrażania siebie. Jeżeli niektóre osoby lub sytuacje ranią Cię lub sprawiają, że odczuwasz niepewność lub smutek, nie ignoruj tego.

Stawienie czoła temu, co Cię zraniło, może poprawić Twoje związki z innymi ludźmi. Szczerość, asertywność i radzenie sobie z własnymi emocjami wpłyną pozytywnie na Twoje zdrowie i sposób, w jaki odnosisz się do innych.

Zrozum co czujesz

Pierwszy krok na drodze do komunikacji emocjonalnej to świadomość tego, co dzieje się w naszym wnętrzu. Wyobraź sobie, że od jakiegoś czasu często kłócisz się z partnerem. Często jesteś na niego zła. Dlatego musisz pomyśleć o tym, co wywołuje te kłótnie.

Rozmowa matki z córką

Czasami problem nie leży w osobach, z którymi mieszkasz. U podłoża kłótni może leżeć Twoja praca i stres, który odczuwasz w związku z nią. Takie uczucie nieszczęścia nadbudowuje się aż do momentu, w którym wrócisz do domu.

Nie można zbyt długo ukrywać emocji

Jack Mayer i Peter Salovey, profesorowie na odpowiednio Uniwersytecie New Hampshire i Uniwersytecie Yale, zauważają, że każda emocja to kod, który kryje określoną informację. Właśnie dlatego musisz najpierw sama zrozumieć ten kod, a dopiero później przetłumaczyć go dla innych.

Jednak problem tkwi w tym, że nikt nie nauczył Cię jak możesz to zrobić. Zapewne niektórzy próbowali Cię przekonać, że powinnaś siedzieć cicho. Jeżeli coś Cię boli, nie powinnaś niczego mówić. Jeżeli jesteś z jakiegoś powodu zła, powinnaś wykazać się uprzejmością i to zignorować.

Przytulająca się para

Nauczono Cię, że istnieją złe emocje, takie jak wściekłość, złość, smutek czy rozczarowanie. Jednak musisz zapewnić im odpowiednią przestrzeń oraz nauczyć się odczytywać je i wykorzystywać je na swoją korzyść, jako doskonałe narzędzie umożliwiające uzyskanie dobrego samopoczucia psychologicznego.

  • Kiedy jestem na coś zła, powiedzenie tego, co czuję, może pomóc mi przez to przejść.
  • Jeżeli jestem wściekła, to dzieje się tak, ponieważ coś w moim życiu musi się zmienić.
  • Kiedy czuję się smutna, muszę dać sobie czas, aby poczuć się lepiej.

Mój nastrój jest mój własny, ale mogę dzielić się nim z innymi, którzy mnie rozumieją

Jeżeli dasz radę nauczyć się mówić co czujesz, poprawi się również Twoja inteligencja emocjonalna. Pamiętaj, że Twój nastrój należy tylko do Ciebie. Nie musisz czekać na innych, aby rozwiązać swoje problemy ani wkładać swojego szczęścia w dłonie innych. To Ty musisz nad nią pracować.

Możesz oczekiwać wsparcia i zrozumienia od otaczających Cię osób. Uważnie je dobieraj. Postaraj się unikać ludzi, którzy szybko Cię oceniają, sprawiają, że czujesz się źle ze sobą oraz podpowiadają skrótowe rozwiązywanie problemów, gdy te wymagają większej interwencji.

Krótko mówiąc, radzenie sobie z własnymi emocjami nie będzie proste. Jednak zrozumienie swoich uczuć i wykazywanie się asertywnością podczas wyrażania emocji to klucz do osiągnięcia dobrego samopoczucie. Pracuj nad tym!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.