Wiedza na temat tego, jak być asertywnym w stosunku do swojej rodziny jest kluczem do dobrego samopoczucia. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z tego, że za każdym razem, gdy rodziny spotykają się na święta i przy okazji innych uroczystości, seria wydarzeń zbiega się w pewną złożoną dynamikę, która może sprawić, że stracisz cierpliwość, a nawet kontrolę nad sobą.
Spotkanie rodzinne to w końcu złożone wydarzenie, w którym biorą liczne grupy ludzi o odmiennych opiniach. Nie zawsze prowadzi to do utworzenia harmonijnego środowiska. Każdy na sam ma przecież prawo myśleć inaczej. To, co naprawdę się liczy, to umiejętność wzajemnego szacunku, aby móc żyć razem.
Niestety nie zawsze tak jest. I to wszystko staje się jeszcze bardziej skomplikowane w okresie wakacyjnym. Chociaż powinien to być czas na relaks, musisz jednak przygotować się do przebywania z rodziną przez 24 godziny na dobę. Być może od jakiegoś czasu nie widziałeś nawet niektórych z tych osób.
Z podobnych przyczyn przebywasz też znaczną odległość, aby wziąć udział w uroczystym, rodzinnym obiedzie. To wydarzenie istnieje w Twoim kalendarzu przez cały rok. I tak, być może bardzo się tym martwiłeś, ponieważ będzie na nim ten kuzyn, który lubi się z Tobą kłócić o wszystko, co robisz i mówisz.
A może po prostu boisz się spotkań z Twoim osądzającym i oceniającym wszystko surowym ojcem. Albo ta wtrącająca się we wszystko ciotka, która po prostu nie może pohamować się w pytaniach o Twoje życie osobiste i plany na przyszłość…
Bez asertywności ciężko przetrwać spotkania z rodziną!
Przejście ze strefy komfortu na wrogie terytorium nie zawsze jest łatwym zadaniem. Przetrwasz jednak, mimo że te spotkania rzadko są harmonijne, efektowne i magiczne. W rzeczywistości możesz wyjść z nich bez szwanku i ponadto być z siebie dumnym po tym, gdy już to wszystko się zakończy.
Poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu, aby dowiedzieć się, jak być asertywnym podczas uciążliwych imprez rodzinnych!
Strategie, które pomogą Ci być asertywnym w stosunku do swojej rodziny
Nauczenie się tego, jak być asertywnym, jest doskonałym narzędziem do przetrwania uciążliwych spotkań rodzinnych. Pomoże Ci to ustalić limity i uniknąć potencjalnych kłótni, które doprowadzają Cię do szaleństwa i osłabią spokój ducha. Możesz naprawdę cieszyć się chwilami pełnymi harmonii spędzanymi z całą Twoją rodziną!
Ćwiczenie tego, jak być asertywnym, jest jednym z kluczy do zastosowania tej umiejętności podczas spotkań rodzinnych. Nie wystarczy spróbować się uchylić od niewygodnych pytań i zrozumieć postawę tej drugiej osoby. Muszą istnieć inne niezbędne składniki, takie jak odwaga, chęć zmiany i pewność siebie, aby je zastosować w praktyce.
Często trudno jest być asertywnym wobec bliskiego krewnego. Wynika to z tego, że składnik emocjonalny może zaburzać Twoją ocenę. Możesz mieć wrażenie, że obrażasz go w jakiś sposób i zamiast tego wybierasz ciszę. Wydaje Ci się, że lepiej będzie po prostu zignorować całą sytuację.
Nie jest to jednak dobra strategia, ponieważ każde takie naruszenie Twojej prywatności, czy strefy komfortu, które zignorujesz, wpłynie negatywnie na Twoje poczucie własnej wartości.
Pora zacząć być asertywnym, obecnym, pewnym siebie i bezpośrednim
Głównym celem większości zjazdów rodzinnych jest nadrobienie zaległości w wymianie informacji, dzielenie się czasem i cieszenie się wspólnym towarzystwem. Jednak mogą być ludzie wokół Ciebie, którzy są skłonni jedynie konfliktów i są także mistrzami w łamaniu panującej harmonii.
Jeśli chodzi o Twoje samopoczucie, pamiętaj tylko o jednej rzeczy: wszystko będzie dobrze, bez względu na wszystko. Dlatego staraj się nie tracić panowania nad sobą, nie daj się sprowokować niczym i nikomu.
Postaraj się być obecnym, ponieważ błądzenie myślami gdzieś indziej niczego nie naprawi. Zabawa telefonem nie przyspieszy upływu czasu. Pozostań tu i teraz, ponieważ pomoże Ci to skontaktować się ze swoimi emocjami. Ponadto powinieneś stawić czoła każdemu konfliktowi w sposób pewny siebie i bezpośredni. W jaki sposób to zrobić?
Nie bój się mówić, co chcesz, a czego nie. Powiedz coś w stylu: „Nie chcę teraz o tym rozmawiać. Spędzamy wspólnie czas, więc nie teraz jest najlepszy moment, aby zająć się tym tematem”.
Jeśli ktoś próbuje rozpocząć ostrą dyskusję, usuń z niej źródło do potencjalnych sporów. Powiedz na przykład coś takiego: „Widzę, że chciałbyś porozmawiać o niektórych sprawach, które nas tylko skłócą. Nie jesteśmy tutaj, aby się sprzeczać. Jesteśmy tutaj, aby dobrze się bawić ”.
Ponadto, jeśli kłótnia nasila się i powoduje poważne nieporozumienia lub problemy, możesz spróbować rozwiązać je jak najszybciej. Przypomnij wszystkim, że głównym celem spotkania jest czerpanie przyjemności z przebywania w Waszym własnym towarzystwie.
Nie odpowiadaj na zaczepki, jeśli nie chcesz
Pamiętaj o bardzo prostej zasadzie dotyczącej zachowania asertywności na spotkaniach rodzinnych. Nie masz obowiązku odpowiadać na wszystko, na co nie chcesz odpowiedzieć. Nikt, bez względu na swój status w rodzinie, nie ma nad Tobą żadnej władzy.
Dlatego też, jeśli nie chcesz o czymś rozmawiać, nie rób tego. Wyjaśnij to wszystkim z postawy pełnej pewności siebie i szacunku dla innych.
Jak radzić sobie z konfliktowymi krewnymi
W każdej rodzinie można znaleźć jakąś osobę, która wydaje się lubić konflikty i pociągać za nitki sterując wszystkimi wokół siebie. W rzeczywistości ktoś taki może nawet zaprzeczać wszystkiemu, co powiesz, tylko po to, by Cię zirytować. Istnieją dwie opcje do wyboru, jeśli znajdziesz się w środku takiej sytuacji. Zignoruj tego kogoś lub spróbuj się z nim porozumieć.
W takich sytuacjach pamiętaj zawsze o następujących kwestiach:
- Ludzie, którzy uwielbiają się kłócić, zaprzeczać i nie zgadzać tylko dlatego, że mogą, robią to, ponieważ prawdopodobnie są niepewni samych siebie. A to oznacza, że muszą „umieścić” swoje opinie i wyznawaną ideologie ponad zdaniem i przekonaniami innych. W ten sposób umniejszą znaczenie wszystkich wokół siebie. W takich przypadkach możesz powiedzieć tylko jedną rzecz: „Rozumiem i szanuję Twoje stanowisko, ale nie jestem tu po to, by tracić czas, ale by się nim cieszyć. Masz swoje przekonania, a ja moje, więc zmieńmy temat ”.
- Zasadniczo tego rodzaju ludzie atakują bez solidnych lub logicznych argumentów. W związku z tym inną dobrą strategią jest zadawanie uważnych pytań. Im więcej pytań zadajesz, tym lepsza będzie Twoja pozycja. Zachowaj spokój, a nawet trochę sobie pożartuj. Wcześniej czy później ktoś taki zaprzeczy samemu sobie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Twoje dobre samopoczucie jest najważniejsze
Aby pomyślnie przeżyć spotkanie rodzinne, które już przed rozpoczęciem powoduje u Ciebie dyskomfort i niepokój, musisz spróbować sobie wyobrazić jego przebieg. Powiedz sobie, że wszystko będzie dobrze i znasz swoje granice. Dlatego popracuj nad następującymi elementami:
- Ustal sobie jeszcze przed wyjazdem na to spotkanie, jakich sytuacjach nie będziesz tolerować.
- Wizualizuj sobie te limity i zakładaj, że to Twoja bezpieczna przestrzeń. Znajomość tych rzeczy i okoliczności, na które nie pozwolisz, powinna zapewnić Ci spokój ducha i komfort, a także pozwoli Ci być asertywnym w pełnym tego słowa znaczeniu.
Podsumowując, jeśli chcesz być asertywnym na spotkaniach rodzinnych, to miej na uwadze to, że takie posunięcie znacznie zmieni Twoje życie. Nie tylko wyjdziesz zwycięsko ze sporu lub kłótni. Ale przede wszystkim staniesz się lepszy i będziesz mógł zastosować te techniki w dowolnym innym kontekście swojego życia.