Intelektualny prześladowca to typ osoby, która sprawuje swego rodzaju autorytet moralny nad tymi, których uważa za intelektualnie gorszych. Osoby takie często wykazują szereg zachowań, które są równie lekceważące, co małostkowe. Zauważ, że tego rodzaju osoby zwykle zaczynają wykazywać te cechy już od dzieciństwa.
Ten styl arogancji często kryje w sobie wyraźny kompleks wyższości, który prędzej czy później prowadzi do wyraźnie agresywnego zachowania. Tak więc ten rodzaj przemocy psychicznej graniczy z nieco bardziej osobliwą, a nawet niepokojącą otchłanią.
W nowoczesnym społeczeństwie nie brakuje znanych postaci i masy podziwiają je z tego czy innego powodu. Jako wielkich pisarzy, naukowców czy wybitnych przedsiębiorców. Łatwo jednak zdać sobie sprawę, że inteligencja nie idzie w parze z ludzkim szacunkiem, zrozumieniem i empatią.
„Wolałbym być dobrym nikim, niż być złym kimś”.
-Abraham Lincoln-
Intelektualny prześladowca
Wyobraź sobie prześladowcę. Czy wyobrażasz sobie dziecko, które bije, poniża i osacza kolegów z klasy w szkole? Możesz nie zdawać sobie sprawy, że zastraszanie ma wiele aspektów, na przykład intelektualny. To rodzaj rzeczywistości, która pozostawia wiele ofiar, nawet po jej zakończeniu.
Na University of Sheffield przeprowadzono w latach 90. klasyczne badanie. Ujawniło ono, że nękanie i zastraszanie przejawia się na wiele sposobów. Chociaż prawdą jest, że większość ludzi identyfikuje to jako zachowanie agresywne fizycznie (popychanie, popychanie, uderzanie i obrażanie), istnieje również nękanie psychiczne. Zwykle ma miejsce w sieciach społecznościowych jako znęcanie się intelektualne.
Intelektualni prześladowcy nie rodzą się takimi, ale rozwijają się stopniowo od najmłodszych lat. Tak więc, podczas gdy część klasycznych tyranów jest czasem wynikiem niedostosowania społecznego, lęku lub dysfunkcji rodziny, tyran intelektualny jest często uprzywilejowany.
Badania takie jak przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, Finlandii i Irlandii wskazują, że znaczna liczba dzieci, które znęcają się nad innymi, ma pozytywną samoocenę (Kaukanien i in. 2002; Collins i Bell 1996; Pollastri i in. 2010). Przykładem tego są prześladowcy intelektualni.
Prześladowca intelektualny – jaki jest?
Prześladowcy intelektualni to dzieci lub dorośli o wyższym od przeciętnego IQ. Opanują ogólnie wiele dziedzin wiedzy lub są specjalistami w określonej dyscyplinie. Ta zaleta, że wiedzą więcej niż inni, sprawia, że mają zbyt wysokie mniemanie o sobie. Osoby takie:
- Przeciętnie zachowują się bez szacunku i złośliwie wobec otaczających ich osób.
- Są emocjonalnie obraźliwe.
- Lubią wyśmiewać, żartować, nie doceniać i zawstydzać innych.
- Ich zachowanie jest zawsze przesadne. Używają rozdrażnionego i wyniosłego języka, którym demonstrują swoją wyrafinowaną wiedzę, a tym samym umniejszają tych, którzy są wokół nich.
- Mają też świetną „artylerię słowną”. Oznacza to, że są dobrzy w słownym nękaniu i znęcaniu się, a nawet nie muszą uciekać się do obelg, by kogoś skrzywdzić.
- Muszą być w centrum uwagi.
- Są wrażliwe, bardzo reaktywne, łatwo się obrażają i reagują agresywnie na najmniejszy sprzeciw.
- Wreszcie mają słabo rozwiniętą empatię.
Sposoby radzenia sobie z intelektualnym prześladowcą
Dziecko, które w szkole angażuje się w fizyczne i brutalne zastraszanie, może zostać poddane reedukacji. Takie zachowanie zwykle znika dzięki odpowiednim programom interwencyjnym. Jednak intelektualny prześladowca nadal takim pozostaje, nawet w wieku dorosłym. Dzieje się tak dlatego, że nie postrzega przemocy intelektualnej jako nadużycia tak jak w przypadku przemocy fizycznej, choć w rzeczywistości oba rodzaje są tak samo szkodliwe.
Co można zrobić w takich okolicznościach? Jak radzić sobie z takim typem osoby?
Strategie radzenia sobie z intelektualnym tyranem
Ten typ osoby wykazuje wyraźny syndrom wyższości z cechami narcystycznymi. Tak więc, zamiast wykorzystywać swoją przewagę intelektualną do promowania dobra innych, wykorzystują swój dar, używając go do prześladowania.
Pierwszą strategią jest zrobienie czegoś, czego intelektualiści nienawidzą: chodzi o całkowite ignorowanie ich. Odczuwają potrzebę bycia w centrum uwagi i demonstrowania tego, co wiedzą. Nie słuchanie ich to podstawowa strategia, która jest całkiem skuteczna.
Pamiętaj, że tacy ludzie są biegli w używaniu słów. Dlatego ważne jest, aby nie pogrążać się w rozmowie, ani nie odpowiadać defensywnie. Bądź świadomy, że oprawca tylko czeka, aż stracisz panowanie nad sobą. Dlatego jeśli musisz odpowiedzieć, zrób to spokojnie.
Wyraźnie zaznacz, że nie będziesz tolerować żadnych lekceważących, poniżających zachowań.
Na koniec poszukaj wsparcia innych, aby zgłosić problem. Na prześladowców intelektualnych często narażeni jesteśmy w miejscu pracy, gdzie mogą powodować problemy. Aby przeciwstawić się takiej osobie, musisz spróbować zaangażować wszystkich poszkodowanych.