Homecoming: psychologiczny thriller o emocjach i pamięci

Homecoming: psychologiczny thriller o emocjach i pamięci

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2019

Homecoming, thriller telewizyjny wyprodukowany przez aktorkę Julię Roberts, która właśnie zagrała w nim główną rolę, został udostępniony nie tak dawno temu na platformie Amazon Prime.

Można śmiało powiedzieć, że ten thriller psychologiczny wstrząsnął publicznością. “Homecoming” skupia się na zawsze kontrowersyjnej kwestii odkryć naukowych w wojsku.

Fabuła seriału “Homecoming” opiera się na badaniu przeprowadzonym przez zespół Uniwersytetu Columbia i Uniwersytetu McGilla.

Wykazało ono, iż możliwe jest selektywne usuwanie różnych wspomnień przechowywanych w tym samym neuronie. Zostało opublikowane w czasopiśmie “Current Biology” w zeszłym roku.

Streszczenie “Homecoming”

Serial opowiada historię prywatnej firmy dochodzeniowej mającej umowę z armią USA. Został założony centrum rehabilitacji dla żołnierzy wracających do domu po służbie. Kazano im przejść terapię, która pomoże im powrócić do normalnego życia.

W tym celu firma zatrudniła niezbyt doświadczonego psychologa (Julię Roberts). Kobietę postawiono na czele tego centrum, lecz wszystkie rozkazy otrzymywała z góry.

Celem projektu jest przetestowanie nowego leku, który obiecuje wyeliminować skutki zespołu stresu pourazowego, którego często doświadczają weterani wojenni.

To wszystko, co wie o tym projekcie psycholog Heidi, ale tak naprawdę wiele rzeczy zostało ukrytych. Nic więcej nie powiem. Nie chcę popsuć całej zabawy osobom zainteresowanym, aby mogły one odkryć tajemnicę “Homecoming” samodzielnie.

Heidi Bergman

Realne dochodzenie

Fabuła serialu wydaje się pochodzić z niesamowitych odkryć dotyczących emocji i pamięci. Badanie Uniwersytetu Columbia znalazło sposób na wybiórcze wymazanie wspomnień znajdujących się w tym samym neuronie.

Zostało ono przeprowadzone na ślimakach morskich z gatunku Aplysia, których nerwy są identyczne z ludzkimi. Odkrycie to doprowadziło do kolejnych badań mających na celu złagodzenie negatywnych skutków wydarzeń traumatycznych.

Na poziomie chemii istnieje różnica między pamięcią asocjacyjną i “nieasocjacyjną”. Wiele przechowywanych przez nas informacji jest emocjonalnie neutralnych. Jednak inna grupa danych wiąże się z emocjami. Razem tworzą pamięć o pewnym wydarzeniu.

Naukowcy odkryli, iż różne rodzaje pamięci wykorzystują różne rodzaje kinazy białkowej M, neuroprzekaźnika, którego neurony używane są do przechowywania wspomnień.

Pamięć asocjacyjna używa wariantu PKM APL III, a pamięć nieasocjacyjna – wariantu PKM APL I.

Wynik badania

To badanie potwierdziło, że bolesne wspomnienia można wymazać przez zastosowanie inhibitorów odpowiedniego wariantu kinazy. To odkrycie może prowadzić do odkrycia nowych metod leczenia zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Istnieje wiele narzędzi psychologicznych, które pomagają w łagodzeniu skutków PTSD. Jednak żadna terapia nie jest w stanie całkowicie ich wyeliminować. Dlatego naukowcy pragną obecnie opracować farmakologiczne sposoby leczenia zespołu i wykorzenić cierpienie, które powodują traumatyczne wspomnienia.

Julia Roberts

“Homecoming” jako thriller psychologiczny

“Homecoming” przedstawia scenariusz, w którym naukowcy przeprowadzają te eksperymenty. Serial pokazuje ciemniejszą, nieludzką stronę rozwoju metod farmakologicznych, o których wcześniej wspomnieliśmy.

W “Homecoming” eksperymenty na ludziach przynoszą oczekiwane rezultaty oraz kilka nieprzewidzianych wydarzeń, które stosunkowo łatwo można skorygować na następnym etapie rozwoju preparatu.

Należy również wspomnieć, że podmioty badań są całkowicie nieświadome prawdziwego celu tej “terapii rehabilitacyjnej”.

Ten thriller psychologiczny rzuca światło na ten olbrzymi problem. Ale dobrze również byłoby wiedzieć, czy ktokolwiek przeprowadza badania oparte na terapii tzw. trzeciej fali.

Dowody wskazują, iż niektóre z technik tych terapii mogą wpływać na równowagę chemiczną mózgu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.