Gry symulacyjne: dlaczego są tak popularne?

Dlaczego lubimy gry symulacyjne? W poniższym artykule mówimy o sposobie powrotu do dzieciństwa, ze wszystkimi jego zaletami, w kontekście pomysłowego i zabawnego doświadczenia.
Gry symulacyjne: dlaczego są tak popularne?

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Kiedy byliśmy dziećmi, zabawa była głównym sposobem zarówno nauki, jak i rozrywki. Jednak w miarę dorastania, zaczęliśmy tracić lub odkładać na bok tę zdolność do zabawy i pozbawiać się jej dobrodziejstw. W dzisiejszych czasach coraz więcej dorosłych sięga jednak po gry symulacyjne. Skąd bierze się ich popularność?

Gry wideo są nową popularną alternatywą. Pomimo złej reputacji, w pewnych kontekstach i przy określonych celach mogą być cennym narzędziem. Dzisiaj porozmawiamy o grach symulacyjnych.

Być może nazwa gry symulacyjne niewiele dla Ciebie znaczy, ale prawdopodobnie grałeś w jedną lub więcej gier tego gatunku. Mogło to być na przykład legendarne SimCity, popularna saga FIFA, The Sims, Need For Speed i Animal Crossing – tylko niektóre z najbardziej znanych tytułów. Jak widać, istnieją opcje, które zaspokoją wszystkie gusta. Co więc sprawia, że te gry są tak wyjątkowe i jaki mają wpływ na nas jako graczy? Porozmawiamy o tym poniżej.

Osoba grająca w grę symulacyjną
Gry symulacyjne pozwalają nam symulować wrażenia z rzeczywistych sytuacji. (Źródło redakcyjne: Rustam Kholov / Shutterstock.com)

Czym są gry symulacyjne?

Gry symulacyjne stanowią część naszego rozwoju. W dzieciństwie przedszkolaki odgrywają wszelkiego rodzaju rzeczywistości. Udają, że latają samolotem, są lekarzami, opiekują się dzieckiem lub prowadzą własną restaurację. W ten sposób angażują się w wyimaginowane sytuacje, które szczegółowo odtwarzają.

Ten rodzaj zabawy jest niezbędny dla ich rozwoju poznawczego i emocjonalnego. Niemniej jednak, gdy jesteśmy dorośli, nadal okazujemy zainteresowanie tego typu grami i bawimy się, angażując się w symulowane sceny. To tutaj gry wideo otwierają świat możliwości.

Sport, opieka nad zwierzętami, budowanie i zarządzanie miastami, prowadzenie pojazdów, nawiązywanie relacji społecznych… możliwości są niemal nieograniczone. Co więcej, ludzie w każdym wieku mogą uznać tego rodzaju gry za doskonałe zajęcia rekreacyjne.

Symulacyjne gry wideo próbują odtworzyć sytuacje z życia codziennego, pozwalając nam przeżyć różne scenariusze. Tak jak dziecko, możemy zaangażować się w symulowane doświadczenie bycia sportowcami, rolnikami, żołnierzami i praktycznie każdym, kto przyjdzie do głowy.

Dlaczego tak bardzo lubimy gry symulacyjne?

Od małych dzieci po seniorów – ludzie z różnych środowisk angażują się i cieszą się tego rodzaju grami. Powodem tego jest fakt, że wszystkie mają szereg wspólnych cech, które czynią je szczególnie atrakcyjnymi:

Są sposobem na ucieczkę i rozrywkę

Jak każdy inny rodzaj gier, symulacyjne gry wideo zapewniają doskonałą rozrywkę. Dają one możliwość popuszczenia naszej wyobraźni, wystawiają nas na próbę za pomocą różnych wyzwań oraz dostarczają bodźców wzrokowych i słuchowych, które utrzymują nas w stanie czujności i przykuwają naszą uwagę.

Ponadto są szczególnie pomocne w ucieczce od realnego świata. Nie tylko pozwalają nam na chwilę opuścić naszą własną rzeczywistość, ale także oferują nam nową, w którą możemy się w pełni zaangażować.

Dają poczucie kontroli

Gry wideo dają graczom niemal absolutną kontrolę. W przeciwieństwie do tego, co dzieje się w prawdziwym życiu, w symulacji możemy dowolnie sterować postaciami, mieć jasne zasady i konsekwencje oraz łatwo uzyskać pożądane rezultaty. W ten sposób znikają poczucie niepewności i braku kontroli, które często przenikają nasze codzienne życie.

Pozwalają nam eksperymentować bez ponoszenia konsekwencji

Gry symulacyjne pozwalają nam żyć różnymi rodzajami życia i rzeczywistościami, ale bez konieczności stawiania czoła możliwym konsekwencjom naszych działań.

Możemy postawić się w sytuacji złodzieja lub żołnierza i popełniać błędy i „złe decyzje”, a wszystko to siedząc w bezpiecznej przestrzeni naszego pokoju.

W prosty sposób oferują wzmocnienie

Co więcej, gry symulacyjne dają nam możliwość cieszenia się pewnymi nagrodami przy niewielkim wysiłku. Możemy cieszyć się sportowym zwycięstwem nie ruszając się z fotela, w krótkim czasie rozwijać nasze miasto, czy uzyskać wymarzone życie dla naszego awatara, popełniając po drodze błędy, które nie mają konsekwencji w prawdziwym życiu.

Szybkość i prostota, z jaką uzyskujemy dostęp do tych wzmocnień, czynią te gry szczególnie atrakcyjnymi.

Chłopiec grający w gry wideo
Gry symulacyjne generują uczucie wzmocnienia, ze względu na uwalnianie dopaminy.

Jak wpływają na nas gry symulacyjne?

W jaki sposób inwestowanie czasu w te czynności wpływa na nas nie tylko jako forma rozrywki?

Z jednej strony gry symulacyjne pobudzają kreatywność i wyobraźnię, przenosząc nas do naprawdę zróżnicowanych i odmiennych rzeczywistości, do których inaczej nie mielibyśmy dostępu. Mogą zachęcać do podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów w obliczu różnych sytuacji, z którymi nie mamy do czynienia w codziennym życiu.

Ponadto pozwalają nam ćwiczyć umiejętności w bezpiecznym środowisku. Nawet jeśli popełnimy błędy, możemy spróbować ponownie, spróbować w inny sposób, zacząć od nowa… Wszystko to bez reperkusji, które miałyby miejsce w prawdziwym życiu. W ten sposób podczas zabawy zdobywamy wiedzę związaną z daną sytuacją i poprawiamy niektóre z naszych zdolności poznawczych.

Nawet jeśli uwzględnimy innych graczy, możemy ćwiczyć umiejętności, takie jak współpraca, przywództwo, debata lub krytyka w realistycznym środowisku.

Jednak w niektórych przypadkach gry wideo mogą generować wrażenia tak głębokie, że doprowadzi to gracza do odłączenia się od własnej rzeczywistości. Osoby te prawdopodobnie rozwiną uzależnienie, stając się kimś, kto zaniedbuje swoje obowiązki, relacje i prawdziwe codzienne czynności na rzecz tych wirtualnych.

Wreszcie gry symulacyjne oferują wiele zalet i możliwości. Ważne jest, aby pamiętać, że są to ograniczone doświadczenia, które nigdy nie zastąpią fizycznej rzeczywistości. Jeśli u Ciebie lub Twoich bliskich pojawią się oznaki kompulsywnego hazardu lub możliwego uzależnienia, koniecznie poszukaj profesjonalnej pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Peña, J. B., Fernández, E. A., Kirillof, S. & Tovar, N. C. (2011). La simulación y los juegos en línea como herramienta para la inmersión educativa. Etic@ net: Revista científica electrónica de Educación y Comunicación en la Sociedad del Conocimiento, (10), 1.
  • Urquidi, A. C., & Calabor, M. S. (2014). Aprendizaje a través de juegos de simulación: un estudio de los factores que determinan su eficacia pedagógica. Edutec. Revista electrónica de tecnología educativa, (47), a266-a266.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.