Sławne osoby z zaburzeniami psychicznymi

Czy wiesz, że niektóre gwiazdy cierpią na zaburzenia psychiczne? W poniższym artykule mówimy o tych, którzy zdecydowali się uwidocznić swoją chorobę, aby przełamać tabu.
Sławne osoby z zaburzeniami psychicznymi

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Jak wskazują dane WHO, co czwarta osoba cierpi na zaburzenia psychiczne. Co więcej, jesteśmy na nie narażeni, niezależnie od naszego statusu społeczno-ekonomicznego, kultury czy stylu życia. W poniższym artykule poznamy niektóre sławne osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Wszystkie te osoby żyją z rozpoznanymi zaburzeniami psychicznymi. Wiele z nich zdecydowało się mówić o swojej chorobie na głos, aby przełamać tabu, a tym samym znormalizować te rodzaje zaburzeń. Dają w ten sposób jasno do zrozumienia, że pomimo choroby można prowadzić normalne życie, a nawet odnieść sukces.

Prawdopodobnie jest o wiele więcej celebrytów z zaburzeniami psychicznymi, o których nie wiemy. Dzisiaj przedstawiamy Wam osiem osób.

Sławne osoby z zaburzeniami psychicznymi

Billie Eilish, zespół Tourette’a

Billie Eilish cierpi na zespół Tourette’a. Piosenkarka postanowiła podzielić się tą wiadomością z osobami obserwującymi ją na Instagramie, aby nawiązać kontakt z tymi, którzy również cierpią na ten syndrom.

Zespół ten jest chorobą neurologiczną, która zwykle objawia się początkowo w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Wiąże się z wieloma różnymi tikami motorycznymi i głosowymi, które mogą pojawiać się u chorego przez ponad rok. Istnieją również inne objawy, takie jak koprolalia (mimowolne wypowiadanie obelg i wulgaryzmów).

Megan Fox, schizofrenia

Uważana za jedną z najseksowniejszych aktorek na świecie, Megan Fox potwierdziła w wywiadzie, że cierpi na napady schizofrenii. Wyjaśniła również, że ma halucynacje słuchowe, urojenia paranoidalne i dysfunkcje społeczne.

Jej diagnoza nie została potwierdzona w 100 procentach. Aktorka potwierdziła, że lekarze nie wiedzieli dokładnie, co się z nią dzieje. Jednak sama Fox twierdzi, że nieustannie zmaga się z myślą, że cierpi na osobowość borderline lub schizofrenię.

Megan Fox
Zdjęcie autorstwa DFree / Shutterstock.com

Jennifer Lawrence, ADHD

W dzieciństwie u Jennifer Lawrence zdiagnozowano ADHD. Mówi, że jej krewni nazywali ją „Nitro”, ponieważ jest tak wybuchowa jak nitrogliceryna.

ADHD to przewlekłe, trwające całe życie zaburzenie, które można leczyć. W wieku dorosłym objawy bardziej nadpobudliwości zwykle ustępują (co jednak nie zdarza się tak łatwo w przypadku zaburzenia koncentracji uwagi).

Jennifer Lawrence
Zdjęcie: Andrea Raffin / Shutterstock.com

Catherine Zeta Jones i Demi Lovato, choroba afektywna dwubiegunowa

Catherine Zeta Jones otrzymała swoją pierwszą diagnozę choroby afektywnej dwubiegunowej w 2011 roku. Od tego czasu była czterokrotnie hospitalizowana. Sama przyznała, że fakt, że jako zawodowa aktorka potrafiła zidentyfikować się jako cierpiąca na to zaburzenie, był naprawdę wyzwalający. Wyjaśniła również, że w chorobie afektywnej dwubiegunowej występują ogromne wzloty i upadki. Postanowiła upublicznić swoje schorzenie, aby choroba ta była odstygmatyzowana.

U piosenkarki Demi Lovato również zdiagnozowano chorobę afektywną dwubiegunową w 2011 roku. Dla niej diagnoza była wyzwalająca, choć nie identyfikuje się z nią. Dla Lovato jest to coś, co “ma”, a nie coś, czym “jest”. Piosenkarka dowiedziała się o diagnozie po przejściu leczenia detoksykacyjnego z powodu nadużywania substancji, zaburzeń odżywiania i zachowań samookaleczających.

Catherine zeta jones
Zdjęcie Joe Seera / Shutterstock.com

Greta Thunberg, zespół Aspergera

Młoda szwedzka aktywistka Greta Thunberg zasłynęła ze swojej walki ze zmianami klimatycznymi. Ponadto nagłośniła również zaburzenie, jakim jest zespół Aspergera, gdy potwierdziła, że cierpi na tę chorobę. Została zdiagnozowana cztery lata temu.

Dla Grety syndrom ten jest jak jej własna „supermoc”, które pomaga jej widzieć świat i jego problemy w klarowny sposób. Na swoim koncie na Twitterze napisała: „…znalazłam sens w świecie, który dla tak wielu ludzi czasami wydaje się płytki i pozbawiony sensu”.

Greta
Zdjęcie: Daniele COSSU / Shutterstock.com

Leonardo DiCaprio i Cameron Diaz, OCD

Leonardo DiCaprio od dziecka cierpi na OCD. Aktor przyznaje, że cierpi na chorobę w stopniu możliwym do opanowania. Mówi, że przejawiał pewne kompulsje podczas kręcenia filmu Aviator. Na przykład musiał kilkakrotnie przejść przez te same drzwi lub nadepnąć na wszystkie gumy do żucia, które widział na podłodze. Jego zachowania sprawiły, że dotarcie z garderoby na plan zajmowało mu minimum dziesięć minut.

Cameron Díaz to kolejna celebrytka z zaburzeniami psychicznymi. Podobnie jak DiCaprio, ona również cierpi na OCD. Mówiąc dokładniej, cierpi na mizofobię, odmianę OCD, w której pojawiają się obsesje i kompulsje związane z czystością. Aktorka ma obsesję na punkcie zarazków i sprzątania, co oznacza, że ciągle myje ręce. Tłumaczy to w ten sposób: „Nie boję się zarazków, po prostu jestem ich świadoma. Nie zbliżam się do płynów innych ludzi, chyba że dobrze ich znam”.

Cameron Diaz
Zdjęcie autorstwa The Image Worx / Shutterstock.com

Końcowe przemyślenia

Zaburzenia psychiczne różnią się znacznie stopniem, rodzajem, intensywnością objawów i ingerencją w życie chorego. Najważniejszą rzeczą dla osoby chorej jest możliwość otrzymania właściwej diagnozy i zwrócenia się o pomoc, przy zachowaniu dobrej jakości życia.

Sławne osoby z zaburzeniami psychicznymi to dobry przykład, że każdy może cierpieć na tego rodzaju choroby. Nie oznaczają one jednak, że życie musi być trudne i że nie można odnosić sukcesów w pracy i cieszyć się pełnią życia.

Niezwykle ważne jest, aby rozmawiać o zdrowiu psychicznym i zaburzeniach psychicznych, aby je znormalizować i uwidocznić. Przede wszystkim istotne jest przełamywanie stygmatów i tabu z nimi związanych.

Zdjęcie na okładce: Denis Makarenko / Shutterstock.com

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.