Rzeczy są pozytywne lub negatywne, w zależności od naszego punktu widzenia. Chociaż gniew uznawany jest na ogół za emocję negatywną, w pewnych przypadkach może być on dla nas korzystny.
Czy wiedziałeś o tym, że gniew ma swoją pozytywną stronę? Oczywiście, jeśli wszystko pozostaje w równowadze to nie ma żadnego problemu. Gniewanie się nie zawsze jest złe, a wyrażanie go we właściwy sposób może pomóc nam uniknąć problemów, a nawet choroby.
Przez lata gniew uznawany był za zły, destrukcyjny, konieczny w zwalczaniu, odrzucaniu i ukrywaniu. Nawet dziś przechowujemy tę myśl i ze wszelkich sił staramy się nie okazywać naszych emocji, kiedy się gniewamy. Jesteśmy przekonani, że gniew to coś nieracjonalnego, zakazanego i coś co nie powinno być okazywane.
W ostatnich badaniach nad gniewem wykazano, że na ogół myślimy, że takie emocje są negatywne, prymitywne, a nawet szkodliwe.
Gniew nie tylko powoduje, że źle się czujemy, wszczynamy niepotrzebne kłótnie, mówimy rzeczy których później żałujemy i nie dostrzegamy konsekwencji swoich czynów. Jeśli wykorzystamy go na nasz pożytek, to może przynieść nam wymierne korzyści.
Jakie korzyści płyną z wyrażania gniewu?
Tak jak ze wszystkimi emocjami jego występowanie wiąże się z pewną odpowiedzialnością, celem i przeznaczeniem. Możemy wykorzystywać go w dobrym celu. Nie wierzysz? Zaraz przekonasz się, dlaczego tak twierdzimy.
Przede wszystkim gniewanie się jest siłą, która motywuje cię do działania. Ile razy zdarzało się, że po wściekaniu się na pewne okoliczności pracowałeś nad tym i w efekcie później odnosiłeś lepsze rezultaty?
Gniewanie się jest sposobem na otwarcie i przełamanie mentalnych i emocjonalnych barier, które powstrzymują nas przed działaniem. Jeśli coś nas rozzłości, to bardzo możliwe że postaramy się to naprawić.
Po drugie, okazuje się że gniewni ludzie są bardziej optymistyczni. Tak, to nie jest przejęzyczenie, choć może to brzmieć dziwnie. Ludzie, którzy gniewają się o coś konkretnego, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, częściej podejmują działania aby daną kwestię rozwiązać. Stąd wiedzą na przyszłość, czy coś ma szanse powodzenia i dlatego są mniej pesymistyczni.
Trzecią zaletą złości jest to, iż to uczucie daje nam ona możliwość komunikowania się z innymi. Jako, że jest to sposób na pokazanie tego co czujemy może okazać się doskonałą metodą wyrażania naszych myśli i uczuć. W szczególności jeśli chodzi o rzeczy które według nas są niesprawiedliwe.
Gniew jako źródło poznania
Często od dzieciństwa jesteśmy uczeni, że gniew jest zły, niebezpieczny i dlatego zawsze powinien być skrywany. Gdybyśmy jednak mieli możliwość wyrażania go, to mogłoby się okazać, że nagle mamy mniej problemów. Ukrywanie swojej niezgody lub skrywanie odczucia, że coś nas krzywdzi może zniszczyć niemal każdy związek.
Czy wiedziałeś, że złość pozwala nam na lepsze poznanie samych siebie? Jest tak dlatego, że daje nam pojęcie o tym kim naprawdę jesteśmy oraz jak reagujemy na różne wydarzenia.
Otrzymujemy cenne informacje, jeśli tylko potrafimy je mądrze wykorzystać. Pomaga nam formować własne opinie o samych sobie i lepiej rozumieć swoje zachowania. Dodatkowo może być to doskonały sposób na zmotywowanie się do pracy nad sobą i zmian.
Wreszcie gniew może być wykorzystany jako skuteczny argument w trakcie negocjacji. Wielu ludzi używa go, aby dostawać to czego chcą. Chociaż nie możemy uznać tego za słuszne postępowanie, nadal jednak jest to pozytywny aspekt, o którym warto wspomnieć.