Fobie, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Fobie, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Jak powiedział niegdyś sławny Tytus Liwiusz: “Strach każe nam widzieć rzeczy gorszymi, niż są one w rzeczywistości”. Omówimy dziś najdziwniejsze fobie, o jakich zdarzyło nam się usłyszeć. Z pewnością niektóre z nich zaskoczą również ciebie.

Cytując tytuł naszego bloga, ukażemy dziś, raz jeszcze, piękno ludzkiego umysłu. Jest to temat na tyle skomplikowany, iż trudno nam jest nam wyjaśnić, w jaki sposób pewne fobie, wydawałoby się absurdalne, potrafią przysłonić nam prawdziwy ogląd świata.

Należy zawsze pamiętać o tym, by zachować otwarty i wyrozumiały umysł. Jeśli skłonny jesteś postawić się w czyjejś sytuacji i wykorzystać swoją empatię w sposób uczuciowy i szczery, będziesz w stanie uniknąć wielu innych problemów. Ominą cię w ten sposób również fobie i lęki, które mogłyby przeszkodzić w twoje drodze do szczęścia.

Fobie, o których prawdopodobnie nie słyszałeś: Chromatofobia

Nasz przegląd otworzy fobia będąca jedną z najbardziej niewiarygodnych, jakie istnieją. Nazywa się ona chromatofobią i oznacza strach przed kapitałem i pieniędzmi. Nie jest to jedynie przejściowy stan lub krótkotrwała fobia, która po czasie odchodzi. Stanowi więc ona poważny problem, dla tych, którzy na nią cierpią.

Oczywiste jest, iż dzisiejszy świat jest miejscem o wiele zbyt skomplikowanym na to by korzystać z systemu wymiany handlowej. Mimo, że pieniądze nam szczęścia nie dają, to w tych czasach istnieje potrzeba kupna i sprzedaży. Jednakże najlepiej jest nie pragnąć więcej niż się posiada lub też się tego obawiać. Najlepiej żeby być szczęśliwym z tego, na co się zarobiło swoją ciężka pracą i samozaparciem.

Somnifobia

Calderon de la Barca powiedział niegdyś, że “życie jest snem i same sny są jedynie snami”. Tym, wydawałoby się, odpowiednim cytatem powinniśmy być może zwalczać somnifobię, czyli strach przed snem.

W tym przypadku, osoba cierpiąca na somnifobię, przekonana jest, iż może się ona nigdy nie obudzić. Niesie to za sobą bardziej poważny problem, jak zaburzenie rytmu całodobowego. Może to spowodować również zaburzenia odżywiania i problemy psychiczne, będące skutkiem braku snu i przewlekłej bezsenności, którą charakteryzuje dana fobia.

Fobia przed snem

Warto więc pamiętać o tym, jak ważne jest by się czasem zdystansować. Sen jest jedną z naturalnych funkcji naszego organizmu i może on być wyjątkowy. Pomaga on naszemu mózgowi odpocząć, zgromadzić wiedzę i daje możliwość rozkwitnięcia naszej kreatywności.

Czy istnieje więc coś piękniejszego?

Efebifobia

Przechodzimy do kolejnej zastanawiającej choroby, efebifobii. Oznacza ona lęk przed dorosłością.

To prawda, że dorosłość nie jest najłatwiejszym z okresów w życiu. Wiele osób doświadcza wtedy niezwykle trudnych momentów. Czują się oni porzuceni, samotni, a nawet poniżani. Jednak zrezygnowanie z niej, nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Każda jedna osoba ma w sobie coś pięknego i wyjątkowego. Jedną z najbardziej pożądanych cech, jest więc umiejętność znajdywania w innych tego, co dobre. Inną ważną cechą jest zdolność pokazywania tego, co najlepsze w nas.

Sofofobia

Kontunuując omawianie poprzedniego zagadnienia, przejdźmy do poznania strachu, jakim jest sofofobia. W tym przypadku fobia ta dotyczy zdobywania nowej wiedzy.

Jak zostało wspomniane wcześniej, w nocy, gdy śpimy, nasz mózg przetwarza i przyswaja nowo zdobytą w trakcie dnia wiedzę. Nigdy nie wolno nam się obawiać nowej wiedzy, gdyż tylko dzięki niej możemy stać się wolni.

Chłopiec nad książkami

Basofobia

Kontynuując przegląd najbardziej irracjonalnych, znanych człowiekowi, napotykamy na basofobię, czyli strach przed upadkiem.

Fobia ta charakteryzuje przede wszystkim osoby, które niedawno przeszły przez zabieg, związany z ich mobilnością. Niemniej jednak, dobra pomoc psychologiczna oraz fizyczna terapia potrafi pomóc pozbyć się tej choroby, nie tak irracjonalnej, jakby się to mogło niektórym wydawać.

Pagofobia

Czy potrafisz wyobrazić sobie życie bez jedzenia? Oto czego najbardziej dla siebie pragną osoby dotknięte pagofobią. A to dlatego, iż cierpią oni na niewytłumaczalny strach przed spożywaniem jedzenia oraz połykaniem go.

Nie zapominajmy przecież, że jedzenie jest dla większości ludzi nie tylko koniecznością ale i przyjemnością.

Świat żywności pełen jest  niewielkich niuansów, które zmienić mogą każdą zupę lub danie, w autentyczne dzieło sztuki. Obyśmy mogli delektować się tą piękną stroną tego, do czego zdolne jest ludzkie ciało.

Spermatofobia i Medortofobia

Zakończymy ten wątek wspominając dwie inne, dziwaczne fobie, związane z życiem seksualnym. Z jednej strony mamy spermatofobię, będącą lękiem przed spermą. Ta druga natomiast, medortofobia, oznacza strach przed samą erekcją.

Czy istnieje coś piękniejszego w świecie, niż związek seksualny dwojga ludzi? Przyjemność i zmysłowość są istotną częścią naszego doświadczenia. Nie wolno nam stracić możliwości spotkań z inną osobą, z powodu zupełnie irracjonalnych lęków.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.