Globus histericus - uczucie ucisku w gardle

Globus histericus - uczucie ucisku w gardle
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Często doświadczamy się czegoś, co nosi nazwę globus histericus. Ściska Cię w gardle. Czujesz się, jakby coś tam utknęło. Masz trudności z połykaniem, a im więcej próbujesz, tym jest gorzej. Czujesz się, jakby Twoje gardło się zamykało. Próbujesz zachować spokój, ale uczucie pozostaje. Aż wreszcie Twój strach ponosi Cię i zaczynasz płakać.

Globus histericus jest również nazywany globus. Czujesz się jakbyś miał kulę w gardle. W swojej pracy “Pseudoneurologiczne objawy zaburzeń somatycznych” autorzy opisują w jaki sposób ten objaw jest często związany z problemami psychologicznymi, takimi jak niepokój.

Osoby cierpiące na globus histericus ciągle prześladuje wrażenie, że ich gardła się zamkną i nie będą w stanie oddychać. I choć uczucie to jest bardzo realne, w rzeczywistości nie powoduje żadnego problemu z oddychaniem.

Dlaczego u ludzi występuje globus histericus?

Globus jest jednym z głównych objawów zaburzeń lękowych. Większość osób doświadczających niepokoju opisuje to uczucie jako dławienie się. Jednak jest to właśnie tylko uczucie.

Właściwie ludziom z globus histericus nigdy nie grozi zadławienie. W zasadzie, mimo iż rzeczywiście mogą mieć problem z połykaniem, są w stanie wypić szklankę wody bez żadnych problemów.

Chodzi o to, że zjawisko to nasila się, jeśli zaczynasz wierzyć, że faktycznie możesz przestać oddychać. W tym przypadku uczucie zadławienia stanie się bardziej intensywne i możesz wpaść w panikę.

Nie znaczy to jednak, że świadomość tego faktu sprawi, że uczucie szybko zniknie. Niestety, nie działa to w ten sposób. Nawet jeśli już doświadczyłeś globusa więcej niż jeden raz i z pewnością wiesz, że nic Ci się nie stanie, nadal możesz czuć się okropnie. Często ludzie zaczynają nawet płakać, jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 10-15 minut.

Jeśli jest to coś, co przytrafia Ci się regularnie, potrzebujesz profesjonalnej pomocy. Coś w Twoim życiu powoduje, że robisz się niespokojny, a Ty nadal nie zwracasz na to najmniejszej uwagi.

“Strach wyostrza zmysły, a lęk je paraliżuje.”

-Kurt Goldstein-

Mężczyzna cierpi i dotyka gardła

Charakterystyka globus histericus

Prawdopodobnie teraz już lepiej rozumiesz czym jest globus histericus i w jaki sposób jest związany z niepokojem. Istnieją jednak pewne cechy tego problemu, o których również należy wspomnieć:

  • Zdarza się, gdy czujesz się spokojny. Globus nie pojawia się w chwilach głębokiego niepokoju czy napięcia. Natomiast doświadczamy tego uczucia, gdy wokół panuje spokój. To dlatego, że wszystko, co czyni Cię niespokojnym, zaczyna gromadzić się w Tobie. W ten sposób trudniej jest zidentyfikować rzeczywisty problem.
  • Globus sprawia, że ciężko jest rozmawiać. Nawet jeśli się nie dławisz, uczucie to jest spowodowane napięciem w gardle. To napięcie właśnie powoduje problem z mówieniem, jakbyś miał ból gardła.
Twarz kobiety w trzech pozycjach

Ignorowanie objawów niepokoju

Jeśli już kiedykolwiek doznałeś globus histericus, prawdopodobnie wylądowałeś na pogotowiu. Często zdarza się, że po badaniu okazuje się, że w Twoim gadle nie ma niczego, co mogłoby go blokować. Lekarzy mówią, że nic Ci nie jest, dają jakąś tabletkę i odsyłają Cię do domu. Ale to niczego nie rozwiązuje.

Ignorowanie objawów niepokoju może mieć poważne konsekwencje. Po pierwsze, nigdy się nie dowiesz, co tak naprawdę je powoduje. Niepokój jest znakiem ostrzegawczym, który wzywa Cię do zatrzymania się i zwrócenia uwagi, że ​​coś jest nie tak.

I nie zniknie, nawet jeśli go zignorujesz. Właściwie, jest wręcz przeciwnie. Jeśli zignorujesz, znajdzie on inne sposoby na poinformowanie Cię, że coś jest nie w porządku.

“Zostałam zaatakowana przez coś, od czego nie mogę uciec.”

-Sherri Paricio Bornhoft-

Globus histericus może być pierwszą oznaką tego, że Twój niepokój próbuje Ci coś powiedzieć. Jeśli nie posłuchasz tego głosu, może zmienić się w depersonalizację, somatyzację, ciśnienie w klatce piersiowej lub paraliż twarzy (porażenie Bella), między innymi.

Najlepsze, co możesz zrobić to skorzystać z profesjonalnej pomocy, abyś mógł uśmierzyć swój niepokój i dowiedzieć się, co go powoduje. Poza tym, globus histericus może uderzyć w każdej chwili. Nie dostaniesz żadnego ostrzeżenia, które by poinformowało o jego nadejściu. Nie będziesz miał czasu na przygotowanie. Wydarzy się to w taki sposób, że wreszcie zdasz sobie sprawę, że jest to coś, co wymaga Twojej natychmiastowej uwagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Álvarez, A. A., Martínez Lemus, H., & Núñez Orozco, L. (2005). Manifestaciones pseudoneurológicas de los trastornos somatomorfos. Revista Mexicana de Neurociencia6(6), 480-487.
  • Corso, M. J., Pursnani, K. G., Mohiuddin, M. A., Gideon, R. M., Castell, J. A., Katzka, D. A., … & Castell, D. O. (1998). Globus sensation is associated with hypertensive upper esophageal sphincter but not with gastroesophageal reflux. Digestive diseases and sciences43(7), 1513-1517.
  • Chavez, Y. H., Ciarleglio, M. M., Clarke, J. O., Nandwani, M., Stein, E., & Roland, B. C. (2015). Upper esophageal sphincter abnormalities: frequent finding on high-resolution esophageal manometry and associated with poorer treatment response in achalasia. Journal of clinical gastroenterology49(1), 17-23.
  • Färkkilä, M. A., Ertama, L., Katila, H., Kuusi, K., Paavolainen, M., & Varis, K. (1994). Globus pharyngis, commonly associated with esophageal motility disorders. American Journal of Gastroenterology (Springer Nature)89(4).
  • Finkenbine, R., & Miele, V. J. (2004). Globus hystericus: a brief review. General hospital psychiatry26(1), 78-82.
  • Kwiatek, M. A., Mirza, F., Kahrilas, P. J., & Pandolfino, J. E. (2009). Hyperdynamic upper esophageal sphincter pressure: a manometric observation in patients reporting globus sensation. The American journal of gastroenterology104(2), 289.
  • Lee, B. E., & Kim, G. H. (2012). Globus pharyngeus: a review of its etiology, diagnosis and treatment. World journal of gastroenterology: WJG18(20), 2462.
  • Quesada, J. L., Lorente, J., Homs, I., López, D., & Quesada, P. (2003). Pharyngeal globe and pharyngo-laryngeal reflux. Acta Otorrinolaringologica Espanola54(7), 495-498.
  • Wilson, J. A., Heading, R. C., Maran, A. G. D., Pryde, A., Piris, J., & Allan, P. L. (1987). Globus sensation is not due to gastro‐oesophageal reflux. Clinical Otolaryngology & Allied Sciences12(4), 271-275.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.