Filmy o zaburzeniach odżywiania

Kino daje głos i obrazy rzeczywistościom, które zwykle pozostają ukryte w najbardziej wewnętrznych warstwach społeczeństwa. Tak właśnie dzieje się z zaburzeniami odżywiania.
Filmy o zaburzeniach odżywiania
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez María del Mar García

Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2023

Wiele osób cierpiących na zaburzenia odżywiania nie zdaje sobie sprawy z tego, że są chorzy. Ponadto ludzie wokół nich zwykle mają trudności z rozpoznaniem problemu, gdy jest on na wczesnym etapie. Stan chorego musi ulec znacznemu pogorszeniu, aby jego otoczenie zaczęło przywiązywać wagę do zaistniałej sytuacji. Co więcej, obecnie mamy dostęp do wielu źródeł informacji, z których większość niekoniecznie jest prawdziwa. To kończy się generowaniem zamieszania. Dziś przedstawimy filmy o zaburzeniach odżywiania, które w mniejszym lub większym stopniu mogą przybliżyć widzom codzienność z tą chorobą.

Eksperci wskazują, że ogólna wiedza populacji na temat zaburzeń odżywiania jest niewielka. Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń psychicznych, dezinformacja, uprzedzenia i stereotypy razem działają na niekorzyść sytuacji, a prawdziwe przyczyny tych chorób są zwykle zaniedbywane.

Warto zdawać sobie sprawę z tego problemu i starać się unikać uprzedzeń i stereotypów. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest oglądanie filmów o zaburzeniach odżywiania. Mamy nadzieję, że nasza lista dziewięciu z nich pomoże Ci zastanowić się nad tym tematem.

Filmy o zaburzeniach odżywiania

1. Aż do kości (2017)

Film Aż do kości można znaleźć w serwisie Netflix. Występuje w nim Lily Collins, która opowiada o doświadczeniu dziewczyny, Ellen, cierpiącej na ciężką anoreksję.

Ellen postanawia zgłosić się do placówki, w której pracuje dość niekonwencjonalny lekarz. To specyficzny profesjonalista, który proponuje jej kilka wyzwań, dzięki którym dziewczyna stopniowo nabiera pewności siebie. Zaczyna rozumieć, że jej tożsamość jest znacznie bardziej złożona niż to, co może wywnioskować z części ciała, których nie lubi.

2. Z miłości do Nancy (1999)

W tym filmie, opartym na prawdziwej historii, występuje Tracey Gold. Była ona jedną z pierwszych celebrytek, która przyznała się do zaburzeń odżywiania. Film przedstawia ważną i bardzo potrzebną historię, niezbędną do podnoszenia świadomości społeczeństwa na temat anoreksji.

Szczególnie trudny dla widza jest obraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego związanego z anoreksją, na które cierpi bohaterka, Nancy. Trudno jest też być świadkiem nie tylko cierpienia Nancy, ale także jej bliskich.

3. Złe nawyki (2005)

Ten meksykański film wyreżyserowany przez Simóna Brossa jest krytyką narzucania kanonów piękna akceptowanych przez dzisiejsze społeczeństwo. Aby otworzyć umysły i ostrzec ludzi przed tego typu toksycznymi myślami, widzowie są świadkami życia rodziny cierpiącej na różne zaburzenia odżywiania:

  • Matilde porzuciła dyplom lekarza, aby wstąpić do klasztoru. Tam postanawia rozpocząć post, próbując ocalić ludzkość, ponieważ myśli, że nadchodzi druga powódź.
  • Elena (niezwykle szczupła kobieta) wstydzi się otyłości swojej córki Lindy, więc za wszelką cenę stara się ją odchudzić.
  • Gustavo, mąż Eleny, zdradza ją ze studentką, która czerpie z jedzenia taką przyjemność, że jedzenie jest dla niej niemal rytuałem.

4. Najlepsza dziewczynka na świecie (1981)

Krytycy twierdzą, że po raz pierwszy publiczność miała okazję zobaczyć na dużym ekranie zaburzenia odżywiania, które zmuszały bohaterkę do wymiotów po każdym posiłku, do ćwiczeń o świcie czy do płaczu, gdy przybierała na wadze, mimo że ważyła zaledwie 37 kg.

Film powstał w momencie, gdy zdaliśmy sobie sprawę z wypaczonego obrazu piękna lansowanego przez społeczeństwo. Dlatego obejrzenie go było niezwykle ważne dla każdego, kto chciał być świadomy wszelkich możliwych oznak stanu anoreksji.

5. Przerwana lekcja muzyki (1999)

Przerwana lekcja muzyki to pamiętnik amerykańskiej pisarki Susanny Kaysen z 1993 roku. W książce opisała swoje przeżycia jako pacjentki szpitala psychiatrycznego w latach 60. XX wieku.

Jej historia została przeniesiona na duży ekran za pomocą Angeliny Jolie i Winony Ryder. Oskarżono ich o dawanie nadziei życia bohaterkom cierpiącym na anoreksję, bulimię i inne zaburzenia, które tak często pojawiają się w okresie dojrzewania.

6. Skrywana tajemnica (2000)

Obsesja na punkcie szczupłości i niebezpieczeństwa, jakie skrywają zaburzenia odżywiania, to tematy przewodnie tego amerykańskiego filmu w reżyserii Katt Shea. Beth jest obciążona presją, by zadowolić innych. Jest wzorową nastolatką, której matka, psycholożka dziecięca, pomaga jej w walce z bulimią.

To dzieło kinematograficzne jest idealne nie tylko do zagłębiania się we wnętrze osób cierpiących na bulimię. Przedstawia również drogę ucieczki dla każdego nastolatka, u którego może się rozwinąć ten stan. Co więcej, pokazuje, jak wsparcie i zrozumienie rodziców powinno być obowiązkowe podczas procesu leczenia.

7. Abzurdah (2015)

To dramatyczny argentyński film oparty na autobiograficznej i homonimicznej powieści słynnej pisarki Cielo Latiniego. W filmie opowiada ona o swoim własnym życiu.

Obraz ten nie pozostawia widza obojętnym. Redakcja Planeta stwierdziła, że była to „niepokojąca historia nastolatki”. Cielo jest studentką, która poznaje przez Internet mężczyznę starszego od niej o dziewięć lat, w którym obsesyjnie się zakochuje. Jednak związek staje się coraz bardziej toksyczny, aż stopniowo dziewczyna sama się niszczy.

8. Moja przyjaciółka Ana (2015)

Ten film skupia się na grupach wsparcia, które pojawiają się w Internecie, aby rzekomo pomagać osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania.

W miarę rozwoju historii widz dostrzega niebezpieczeństwo obecności niewykwalifikowanych ludzi na tych platformach cyfrowych, leczących chorobę, która igra z umysłem i ciałem.

Niestety, właśnie tego doświadcza bohaterka filmu. Hannah jest tancerką, która walczy z anoreksją. Uzyskuje dostęp do forów dyskusyjnych, które ostatecznie powodują eskalację niszczycielskich konsekwencji jej zaburzenia.

9. Kłamstwo w lustrze (2003)

To dobry społecznie krytyczny film. Skupia się na toksycznej relacji rodzinnej, która bezpośrednio wpływa na zdrowie psychiczne dwójki bohaterów.

Straszna obsesja matki, by utrwalić nieosiągalne piękno, sprawia, że jej córki odczuwają ogromną presję, do tego stopnia, że stają się bardzo niepewne siebie. Rozwijają anoreksję, aby pozostać szczupłymi. Nieuchronnie konsekwencje są niezwykle poważne.

Filmy o zaburzeniach odżywiania i ich znaczenie

Zaburzenia odżywiania nie są fikcją, są prawdziwe i zwykle pojawiają się w bardzo młodym wieku. Dlatego powyższe filmy są dobrym sposobem na poznanie występujących problemów, ich objawów i możliwych przyczyn.

Jeśli podejrzewasz, że bliska Ci osoba może cierpieć na zaburzenia odżywiania, działaj jak najszybciej i nie pozwól, by upłynęło więcej czasu. W takich przypadkach prośba o profesjonalną pomoc w rozwiązaniu pierwotnej przyczyny problemu może mieć kluczowe znaczenie. Z drugiej strony, jeśli chcesz uświadomić swoim dzieciom lub bliskim niebezpieczeństwa związane z zaburzeniami odżywiania, te polecane przez nas filmy są świetną opcją edukacyjną. Oczywiście zawsze należy pamiętać o zalecanej granicy wiekowej każdego filmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.