Fenomen influencerów w marketingu to szybko rozpowszechniający się trend, który wywiera wpływ na konsumentów i firmy. Ci pierwsi wolą pokładać zaufanie w osobie, która wzbudza pewność siebie i daje im argumenty przemawiające za zakupem danego produktu, nawet jeśli nie znają jej osobiście.
Fenomen influencerów w mediach społecznościowych był w stanie rozwinąć się dzięki globalizacji. Wywiera on wpływ nawet na postrzeganie i rozumienie marketingu.
Nasycenie reklamami w połączeniu z okresem pełnego rozkwitu mediów społecznościowych całkowicie zmieniło paradygmat. W związku z tym firmy musiały opracować nowe sposoby działania, aby dotrzeć do klientów. Właśnie w tym miejscu pojawia się postać influencera.
Influencer to osoba, która może wywierać wpływ na innych wykorzystując swoje konta w mediach społecznościowych oraz społeczność swoich followersów. Ludzie uznają ich za nowe jednostki w strategii marketingowej firmy, która stara się przekazać wiarygodne przesłanie odnośnie swoich produktów.
Influencerzy mogą być gwiazdami w standardowym tego słowa znaczeniu, jednak zaliczamy do nich również blogerów, YouTuberów i Instagrammerów, którzy są w stanie zapewnić większą segmentację przesłaniu marki. Poza tym pomagają firmom dotrzeć w sposób bezpośredni do ich niszowego rynku. Nic dziwnego, że w dzisiejszych czasach odgrywają sporą rolę.
Pojawienie się mediów społecznościowych stworzyło nową panoramę, w której opinia każdego użytkownika może wytworzyć nurt ideologiczny i sprawić, że narodzi się nowy język.
W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić fenomen influencerów, którego wartość szacuje się na 1000 milionów euro i który umożliwia pracę na całym świecie ponad 20 milionom osób.
“Wyświadcz światu przysługę i uwierz w to, że jesteś wspaniała.”
-Kino MacGregor (@kinoyoga)-
Kim są influencerzy działający w mediach społecznościowych?
Chociaż każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu jest w stanie wywierać wpływ na określoną grupę ludzi, influencer może przekazywać określone informacje do właściwych kręgów zainteresowań. Takie osoby docierają do wielu społeczności online, mediów, innych infuencerów i, przede wszystkim, odbiorcy końcowego danego produktu czy usługi.
Do głównych umiejętności influencera zaliczamy zdolność do komunikowania się i utrzymywania kontaktu z followersami. Influencer musi znać swoich odbiorców oraz umieć posługiwać się językiem, którego używają.
Dzięki temu będzie w stanie dopasować swoje przesłanie do ich oczekiwań. Pamiętaj, że model komunikacji influencera jest dwukierunkowy i tworzy przestrzeń na prowadzenie dialogu.
Tym samym influencer ma możliwość budowania zaufania i wzajemności. To umiejętność zapewniania poczucia bliskości i nawiązywania długotrwałych relacji. Jest to możliwe, ponieważ okazywanie innym empatii i wskazywanie podobieństw z followersami stanowi klucz do wywierania na nich wpływu.
Oczywiście chodzi również o przekazywanie istotnej wiedzy na określony temat, dbając przy tym o spójny przekaz. Niezwykłą wartość w pracy influencerów odgrywa fakt, że umieją przewidywać pytania dotyczące promowanych przedmiotów, które mogą zadać potencjalni nabywcy.
Zdolność kreowania trendów do główna cecha influencera. Taka osoba musi być w stanie przekonać potencjalnego nabywcę do kupna, spożycia i polecenia danego produktu. W tym celu influencer musi posiadać wysoce rozwiniętą umiejętność opowiadania historii i tworzenia treści (filmów, zdjęć, artykułów i opinii).
Jednocześnie musi zachować określony poziom jakości i generowania zainteresowania pośród odbiorców, do których chce dotrzeć.
Fenomen influencerów – między oszustwem a modelem
Warto również zwrócić uwagę na niebezpieczeństwa związane z tym fenomenem, który ułatwia wykorzystanie ignorancji niektórych osób. Oto dwa przypadki, które pokazują jego główne niebezpieczeństwa:
Przyjrzyjmy się historii Instagramerki Arii. To dziewczyna mająca ponad 2,6 miliona followersów, która zdecydowała się założyć własną linię odzieżową, ale była w stanie sprzedać zaledwie 36 koszulek.
To dowodzi, że liczba followersów, których posiada dana osoba, nie zawsze przekłada się na lojalnych odbiorców czy potencjalnych klientów. Istnieją narzędzia, które pozwalają kupować followersów, aby stać się fałszywym influencerem.
Kolejny słynny przypadek wiąże się z Festiwalem Fyre, wydarzeniem rozpowszechnianym przez wielu influencerów. Łączyło ono plażę, supermodeli i wyspę należącą do Pablo Escobara na Bahamach. Bilety sprzedały się po 4000 euro za sztukę. Wszystkie sprzedały się w 48 godzin. Jednak okazało się, że była to jedna wielka farsa.
Badania przeprowadzone przez Twitter w 2016 r. wskazują, że mimo czających się niebezpieczeństw aż 49% konsumentów poszukuje opinii influencerów działających w mediach społecznościowych. Poza tym 20% badanych przyznaje, że kupiło coś po przeczytaniu tweetów influencera.
Te badania pokazują również, że taki rodzaj marketingu wywiera największy wpływ na takie obszary życia jak polityka, społeczeństwo i moda. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu następujące media społecznościowe: Facebook, Twitter i Instagram.
Podsumowanie
Można stwierdzić, że fenomen influencerów obecny w marketingu to niesamowicie szybko rozwijający się trend, który wpływa zarówno na konsumentów, jak i biznesy. Konsumenci wolą pokładać zaufanie w osobie, która daje dobre argumenty skłaniające do kupna danego produktu, nawet jeśli nie znają jej osobiście.
Z tego powodu firmy decydują się inwestować swój czas i pieniądze w nowe strategie marketingowe obejmujące influencerów, włączając ich do swoich strategii reklamowych i komunikacyjnych.
Jednak zawsze należy pamiętać o dobieraniu influencerów w taki sposób, aby jak najlepiej pasowali do danej marki. W przeciwnym wypadku zasoby włożone w cały proces zostaną utracone. Poza tym firma korzystająca z usług źle dobranego influencera musi liczyć się z ryzykiem utraty wiary konsumentów w jej markę.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Biblioteca Unirioja, https://biblioteca.unirioja.es/tfe_e/TFE004079.pdf
- El País, https://smoda.elpais.com/moda/influencers-engano-marcas-pierden-millones-euros/
- ABC, https://www.abc.es/tecnologia/redes/abci-instagram-adios-farsa-influencer-falso-fenomeno-entra-fase-madurez-201907250210_noticia.html