Bezpłodność - jak się zachować stojąc w jej obliczu?

Bezpłodność nie jest końcem świata i nie musi prowadzić do końca związku. Ojcostwo i macierzyństwo u ludzi są głównie aspektami symbolicznymi i niekoniecznie odnoszą się do funkcji biologicznych. Istnieje wiele innych alternatyw dla tego problemu.
Bezpłodność - jak się zachować stojąc w jej obliczu?

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2020

Ludzie narażeni na bezpłodność mogą się sfrustrować. To prawdziwe źródło bólu dla tych, którzy marzą o zostaniu rodzicami. Niemożność spełnienia tego naturalnego pragnienia może nawet wpłynąć na ich poczucie własnej wartości.

Istnieje jednak wiele sposobów radzenia sobie z tym, podobnie jak w przypadku wszystkich ludzkich problemów. Bezpłodność jest bowiem coraz częściej spotykanym problemem. Szacunki wskazują, że jedna na sześć par ma obecnie do czynienia z tą rzeczywistością.

Zazwyczaj wiadomość o tym, że jeden lub oboje partnerzy nie są płodni, jest dla obojga sporym zaskoczeniem. Niemal wszyscy zakładają, że mają zdolność do prokreacji, dopóki specjalne badanie nie wskaże inaczej. Dlatego też nie jest łatwo przyswoić sobie od samego początku tę nową rzeczywistość.

Istnieją jednak odpowiednie sposoby powodujące, że cały ten proces staje się mniej przytłaczający.

„Gdy mamy do czynienia z poważnym problemem, to nagle okazuje się, że możemy znieść znacznie więcej, niż nam się wydaje”.
Frida Kahlo

Bezpłodność nie jest końcem świata i nie musi prowadzić do końca związku. Ojcostwo i macierzyństwo u ludzi są głównie aspektami symbolicznymi i niekoniecznie odnoszą się do funkcji biologicznych. Istnieje wiele innych alternatyw dla tego problemu.

Bezpłodność i radzenie sobie z nią – uniwersalne porady

Podobnie jak w wielu innych kwestiach, bezpłodność jest popularną kwestią w sferze publicznej dyskusji. Każdy z nas zna chyba kogoś, kto nie mógł mieć dzieci, ale był w stanie je począć po poddaniu się odpowiedniemu leczeniu. Pary, które otrzymały diagnozę na temat bezpłodności, czasami wpadają jednak w ręce szarlatanów, których działania nie mają żadnego poparcia w nauce.

Rodzina - adopcja

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest to, że lęk przed urodzeniem dziecka jest tym, co powstrzymuje ludzi przed poczęciem. Jest to forma obwiniania ofiar, która powoduje dodatkowe obciążenie w postaci poczucia winy. Dlatego też jest ona absolutnie niepotrzebna.

Chociaż prawdą jest, że stres może wpływać na płodność, przypadki, w których może on być czynnikiem determinującym, są rzadkie i nie mają znaczącego wpływu na statystyki. Tylko wtedy, gdy lekarz wyraźnie sformułuje taką diagnozę, możesz w nią uwierzyć.

Wspólny problem dla pary

Jedną z najbardziej bezpośrednich konsekwencji diagnozy obejmującej bezpłodność jest początek problemów w związku. Zasadniczo tylko jeden z partnerów, którzy tworzą daną relację, nie może wyobrazić sobie dalszego życia w takiej sytuacji.

Ale w każdym razie bezpłodność wpływa na oboje partnerów. Można śmiało powiedzieć, że jest ona swoistym papierkiem lakmusowym na stabilność ich związku.

Często osoba z problemem w postaci bezpłodności czuje się winna i odpowiedzialna za ten stan rzeczy. Z kolei ta druga strona musi zmierzyć się z ważnym dylematem. Na przykład czy będzie musiała znaleźć sobie inny obiekt uczuć, jeśli chce mieć potomstwo. Ale jeśli chce zostać dalej z obecnym partnerem lub partnerką, będzie musiała zrezygnować z tej możliwości.

Radosna rodzina na łące

Żaden z tych wyborów nie jest łatwy. Jednak nie warto próbować rozwiązywać problemu tylko na poziomie indywidualnym. Oczywiste jest to, że oboje partnerzy będą musieli zbudować własną narrację. Ale najbardziej odpowiednią rzeczą jest otwarcie się i szczere przedyskutowanie tej drażliwej kwestii.

Oczywiście, że na początku doprowadzi to do nieporozumień, które z kolei doprowadzą do konfliktów, w których nie powinno ich być. Ale efektem tego może być znalezienie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony.

Ważne jest także to, aby znaleźć sobie odpowiedni moment i przestrzeń, aby to zagadnienie dokładnie omówić. Nie jest wskazane, aby o tym myśleć i cały czas poruszać ten temat „po łebkach”. W rzeczywistości dobrym pomysłem może być wspólne rozpoczęcie kilku małych projektów. Ten cel utrzyma otwarte kanały komunikacji i pozwoli osiągnąć cele wspólne dla pary.

Możliwe drogi postępowania w przypadku stwierdzenia bezpłodności

Kiedy u danej osoby zostaje zdiagnozowana bezpłodność, dzieje się tak zwykle dlatego, że lekarz wyczerpał już wszystkie opcje pozwalające na zapłodnienie wspomagane. Oznacza to, że obie osoby w parze najprawdopodobniej wykazują już pewne oznaki emocjonalnego wyczerpania w obliczu tych wiadomości.

Są jednak nieco bardziej na to przygotowane, choć nie umniejsza to wagi całego problemu. Rozwiązanie nie będzie dostępne natychmiast i od ręki. A cały ten temat jakim jest bezpłodność, zasługuje na odpowiednią dozę refleksji, które wymagają zarówno bycia wypoczętym, jak i czasu.

Jedną rzeczą jest rozważenie tej możliwości, a drugą jej potwierdzenie. Najlepiej nie popychać drugiej osoby do zrobienia następnego kroku.

Dowiedz się o istniejących alternatywach, zarówno dotyczących posiadania dziecka z DNA jednego z dwóch partnerów w związku, jak i adopcji. Oczywiście zawsze istnieje możliwość zakończenia takiej relacji. Dlatego jeśli jest w niej za dużo napięcia, konfliktu lub niepokoju, spróbuj terapii dla par.

I na koniec pamiętaj, że bycie ojcem lub matką wykracza poza samo tylko dzielenie się swoim DNA. Cudowna i magiczna rzecz posiadania dziecka to nie tylko to, co dzieje się w kobiecym ciele, ale wszystkie te bajeczne przemiany, które zachodzą w Twoim umyśle i sercu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Palacios, B., Jadresic, M., Palacios, F., Miranda, C., & Domínguez, R. (2002). Estudio descriptivo de los aspectos emocionales asociados a la infertilidad y su tratamiento. Revista chilena de obstetricia y ginecología, 67(1), 19-24.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.