W dalekiej przestrzeni kosmicznej odkryto molekularne chmury etanoloaminy. Etanoloamina to cząsteczka, która stanowi klucz do pochodzenia życia, ponieważ zawiera cztery podstawowe pierwiastki: tlen, węgiel, wodór i azot.
Carl Sagan w swoim słynnym programie telewizyjnym “Kosmos” powiedział, że wszyscy jesteśmy stworzeni z pyłu gwiezdnego. I nie mylił się. Jednak teraz wiemy jeszcze więcej. Co więcej, gwiazdy same w sobie są stworzone z podstawowych elementów uniwersum.
Jeden z tych komponentów to etanoloamina. To kluczowa cząsteczka, która odpowiada za pojawienie się człowieka.
Wiedza, że substancje, które umożliwiły nasze istnienie są obecne w dalekiej przestrzeni kosmicznej to nic nowego. Od wielu lat wiemy, że prawie 97 procent masy ludzkiego ciała składa się z materii pochodzącej spoza granic naszej małej, niebieskiej planety.
Węgiel, tlen, wodór, azot, fosfor, siarczek… jak zauważył kiedyś kontrowersyjny mistyk i alchemik, Aleister Crowley, w każdym z nas kryje się gwiazda. W rzeczywistości w każdym z nas znajdują się te same materiały, z których stworzony jest wszechświat.
Co więcej, dzięki niedawnym odkryciom, obecnie jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek pewni tego faktu.
“Każdy z nas jest, w kosmicznej perspektywie, cenny. Jeśli człowiek się z tobą nie zgadza, pozwól mu żyć. W setkach miliardów galaktyk nie znajdziesz drugiego takiego.”
-Carl Sagan-
Etanoloamina i jej znaczenie
Etanoloamina to organiczny związek chemiczny. Odgrywa niezwykle istotne znaczenie na Ziemi. Co więcej, w tej cząsteczce znajdują się cztery z sześciu pierwiastków chemicznych, które odgrywają kluczową rolę w przetrwaniu każdej żyjącej istoty. To tlen, węgiel, wodór i azot. Co więcej, etanoloamina tworzy cząsteczki znane jako fosfolipidy. Formują one kluczową część każdej błony komórkowej.
Ten końcowy fakt odgrywa kluczowe znaczenie, ponieważ te błony komórkowe chronią cały materiał genetyczny i wewnętrzną machinerię całej komórki.
Etanoloamina to prebiotyczna cząsteczka, która, według naukowców, odegrała kluczową rolę w produkcji fosfolipidów. W konsekwencji dzięki niej powstały pierwsze formy życia na naszej planecie.
Teoria panspermii
Być może słyszałeś o panspermii. To hipoteza, która sugeruje, że życie istniało w kosmosie i zostało przeniesione na Ziemię. Tym samym wszyscy powstaliśmy dzięki cząsteczkom, które przybyły na Ziemię na różnych meteorytach.
Założenie to zostało wzmocnione przez ostatnie odkrycie. Badanie opublikowane w magazynie PNAS wspomina o decydującym odkryciu dokonanym przez międzynarodową ekipę naukową, której przewodził Victor M. Rivilla z Centrum Astrobiologii CAB CSIC-INTA (Hiszpania). Odkryli oni, że astronomowie odkryli chmury etanoloaminy w dalekiej przestrzeni kosmicznej.
Daleka przestrzeń kosmiczna i chmury molekularne
Naukowcy zauważyli spectra etanoloaminy za pomocą mocnych teleskopów. Daleka przestrzeń kosmiczna jest oddalona od nas o 1 000 000 lat świetlnych. Jest zamieszkiwana przez zimną chmurą molekularną, którą naukowcy nazwali G+0.693-0.027. To właśnie w tym miejscu odkryli tę kluczową i znaczącą cząsteczkę.
- Powolne, ale ciągłe kolizje mas gazu i pyłu wywołują imponujące reakcje chemiczne.
- Produkują etanoloaminę z powodu połączenia tlenu, azotu, wodoru i węgla.
Związek ten, syntetyzowany w odległym, zamarzającym krajobrazie, dotarł na Ziemię wraz z meteorytem. Co więcej, według autorów tego badania, na Ziemię dotarł prawie miliard litrów etanoloaminy. Twierdzą, że ilość ta była podobna do ilości wody obecnej w Jeziorze Wiktorii.
Poza tym astronomowie wykryli inne substancje pochodzenia astrobiologicznego. Była to między innymi hydroksyloamina i kwas teoforyczny.
Czy życie zaczęło się na Ziemi, czy też przybyło z daleka?
Wielu naukowców wybiera panspermię na teorię prowadzącą do zrozumienia pochodzenia Ziemi. Jednak większość ekspertów przekonuje, że stało się tak z powodu nieorganicznej materii ziemskiej kiedy, ponad 4 500 milionów lat temu, para wodna zaczęła się kondensować.
Mimo tego nie należy wkluczać teorii panspermii. Co więcej, w Australii i na Antarktydzie znaleziono kilka meteorytów, w których były połączone różne cząsteczki.
Istnieje o wiele więcej ważnych problemów, które należy wziąć pod uwagę i które wykraczają poza pochodzenie życia. Jak powiedział kiedyś Stephen Hawking: “Jesteśmy tylko szczególnie zaawansowaną w rozwoju odmianą małp na niezbyt ważnej planecie, krążącej wokół całkiem przeciętnego słońca”.
Ale mamy ogromną moc. Mamy również pełne ciekawości umysły, które zadają pytania i poszukują odpowiedzi. Z tego powodu powinniśmy przynajmniej upewnić się, że nasza “inteligentna” forma życia ma prawdziwy sens.
Powinniśmy upewnić się, że nasza wiedza pomaga nam stać się gatunkiem, który szanuje zarówno swoich przedstawicieli, jak i naszą piękną planetę. W końcu jesteśmy jedynie jej tymczasowymi najemcami.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- A. De La Escosura, C. Briones, K. Ruiz-Mirazo The systems perspective at the crossroads between chemistry and biology. J. Theor. Biol. 381, 11–22 (2015).
- Bernal, J. D. (1968) The relation of microscopic structure to molecular structure. Q. Rev. Biophys. 1:81–7.
- Bernstein, M. (2006) Prebiotic materials from on and off the early Earth. Phil. Trans. R. Soc. B. 361:1689–1702.
- J. W. Szostak. An optimal degree of physical and chemical heterogeneity for the origin of life?Philos. Trans. R. Soc. B 366, 2894–2901 (2011).
- Víctor M. Rivilla, Izaskun Jiménez-Serra, Jesús Martín-Pintado (2021) Discovery in space of ethanolamine, the simplest phospholipid head group. Proceedings of the National Academy of Sciences Jun 2021, 118 (22) e2101314118; DOI: 10.1073/pnas.2101314118