Zgodnie z chińską medycyną każda emocja jest związana z pewnym narządem i funkcjami w ludzkim ciele. Najczęstszymi przyczynami choroby są negatywne postawy i emocje.
Takie jak: wina, uraza, potrzeba uwagi oraz strach. Wszelka nierównowaga emocjonalna może znaleźć odzwierciedlenie w objawach lub chorobach, które powstają w tych narządach. Niektóre emocje wyrządzają nam krzywdę.
Choroby pojawiają się, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji lub przed nimi uciec. W medycynie Wschodu uważa się, że każde uczucie dyskomfortu jest wskazówką ku temu że powinniśmy kochać samych siebie. To dlatego, że kochając siebie pozwalamy, aby nasze serca były tymi, które kierują naszym życiem, a nie naszym ego.
Życie nie polega na stabilizacji. Polega na zrozumieniu jak zachować równowagę.
Emocje, które mogą powodować choroby – według chińskiej medycyny
Według chińskiej medycyny emocje, które mogą być przyczyną pewnych chorób lub trudności to:
- Smutek lub rozżalenie: bierze się z rozczarowania lub, co jeszcze gorsze, z separacji lub utraty. Wpływa głównie na płuca. Smutek wpływa na całe ciało i powoduje uczucie ciężkości, duszności, zmęczenie i depresję. Dlatego potrzebujemy czasu, aby wyrazić i zaakceptować nasz smutek.
- Ostrożność: Wynika z niepewności i powoduje osłabienie śledziony. Ostrożność wiąże się z chorobami klatki piersiowej i ramion.
- Strach: Strach jest powiązany z nerkami, wpływa na przepustowość żołądka i jest związany z niewydolnością nerek. Te zmiany wynikają z skłonności do odczuwania irracjonalnego lęku. Nieakceptowany strach przekłada się na problemy z wątrobą i sercem.
- Przerażenie: emocja podobna do strachu, ale bardziej ekstremalna. Uczucie przerażenia wiąże się z problemami fizycznymi i emocjonalnymi. Może prowadzić do utraty pamięci, dezorientacji, kołatania serca, zawrotów głowy, drżenia, pocenia się i omdleń.
- Gniew: Może przybierać różne formy. Drażliwość, frustracja, zazdrość i wściekłość. Gniew powoduje bóle i zawroty głowy, szyi a także choroby wątroby.
“Ten, kto żyje w harmonii z samym sobą, żyje w harmonii z wszechświatem.”
Emocjonalne znaczenie choroby
Ważne jest, aby znać znaczenie chorób, ponieważ jest to jeden ze sposobów, w jaki nasze ciało wyraża siebie. Wszystkie nasze emocje i myśli są rejestrowane w komórkach. W związku z tym choroby są znakami ostrzegawczymi, które wskazują na to, że coś w naszym organizmie działa nieprawidłowo.
Poniższa kompilacja stanowi podsumowanie znaczeń niektórych z najczęstszych chorób. Wszystkie oparte są na medycynie holistycznej, zarówno w tradycyjnej medycynie chińskiej, jak i w innych medycynach wschodnich.
- Alergie: wskazują na głębokie obawy. Strach przed pozbawieniem się pomocy, gdy przychodzi czas, aby być samowystarczalnym, a także próba uzyskania współczucia, wsparcia i uwagi ze strony innych.
- Depresja: Znaczenie można odnaleźć w konflikcie pomiędzy “światem idealnym” a rzeczywistością. Ponadto, między tym, kim jesteśmy i kim chcemy być, między tym co mamy, a tym co chcemy mieć.
- Zapalenie stawów: uczucie niezdolności do przystosowania się i bycia psychicznie elastycznym. Jest interpretowane jako brak zaufania i bezkompromisowy stosunek do życia.
- Otyłość: jej znaczenie kryje się w wewnętrznej pustce. Osoba taka zwraca się ku jedzeniu by zrekompensować sobie uczucie pustki. Oznacza strach przed wyrażaniem emocji wobec innych i byciem wrażliwym oraz podatnym na krzywdę.
- Nerwowość: brak kontaktu ze swoim wnętrzem. Wszystko widziane jest z subiektywnego punktu widzenia (na przykład w przypadku egocentryzmu). Człowiek taki czuje się niepewnie, obawia się ataku i nie jest w stanie pozbyć się samolubnych postaw.
Emocje mogą wywołać lub uwydatnić chorobę. Niemniej jednak mogą one również odwrócić sytuację. Mogą oznaczać handel chorobą dla zdrowia.
Aby tak się stało, wystarczy, że rozpoznasz emocje, które powodują brak równowagi w twoim ciele i spróbujesz przekształcić je w coś innego. W medycynie wschodniej szczególną wagę przywiązuje się do samoświadomości naszych emocji. Jest to coś, o czym coraz częściej zaczyna mówić psychologia zachodniego świata.
“Napięcie przychodzi gdy myślisz kim powinieneś być. Relaks pojawia się, gdy jesteś sobą. ”
-chińskie przysłowie-