Pokonywanie lęku, który bierze się znikąd

Pokonywanie lęku, który bierze się znikąd

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2017

Któż nie odczuwał kiedyś lęku? Strach jest całkowicie normalną odpowiedzią, która ostrzega nas przed zagrożeniem i aktywuje nasz instynkt przetrwania. Odczuwanie lęku jest zatem czymś zupełnie normalnym.

Kiedy jednak to przeświadczenie nie jest skierowane przeciwko czemuś konkretnemu, wówczas staje się irracjonalne i może nas paraliżować. Nazywamy to lękiem irracjonalnym.

“Nie poddawaj się. Proszę, nie dawaj za wygraną. Choć kłuje chłód, choć paraliżuje strach, choć zachodzi słońce i ustaje wiatr.”

-Mario Benedetti-

Jeśli nęka cię irracjonalny lęk to musisz poszukać rozwiązania. Nie możesz marnować życia z powodu paraliżującego Cię strachu. Nie możemy dać się kierować strachem. Nie możemy pozwolić, aby był silniejszy od nas. Dzisiaj odkryjemy więc metody pozbywania się irracjonalnego lęku z naszego życia.

Nie bój się lęku

Aby pokonać strach, najpierw musimy uznać własny lęk. Tylko my możemy stawić czoła własnym lękom. Nikt nie zrobi tego za nas. W ten sposób staniemy się silniejszy i bardziej odporni na inne zmory.

Każde wyzwanie, każde nowe podejmowane działanie będzie powodować lęk, czy to jednak koniecznie coś złego? Oczywiście, że nie. Strach działa na naszą świadomość, stymuluje nas do wymagania więcej od nas samych i do podejmowania większych kroków.

Jak przestać obawiać się lęku? Zacznij od tych wskazówek:

  • Zaufaj sobie i swojej zdolności do stawiania czoła lękom.
  • Zastąp lęk pozytywnymi emocjami.
  • Działaniem wyprzedzaj strach. Nie pozwól, aby cię paraliżował.
  • Postrzegaj lęk, jako okazję do nauki pokonywania nowych trudności.

To tylko kilka sugestii. Sam musisz wybrać co sprawdza się najlepiej i zastosować to w walce z błędnym kołem irracjonalnego lęku. Doskonale wiemy, że ze wszystkiego wyciągnąć można jakieś pozytywne strony. Irracjonalny lęk nie jest całkowicie zły i może być okazją na zmianę twojej reakcji na stresujące sytuacje.

Kiedy czegoś się boisz, wyraź to! W ten sposób lepiej zrozumiesz swój strach, dasz sobie możliwość spojrzenia mu prosto w oczy i pokonania go. Myślisz, że to niemożliwe? Przekonaj się sama…

“Poznaj siebie, zaakceptuj siebie, wyprzedź siebie.”

-Święty Tomasz z Akwinu-

Wiara we własne możliwości i zachowanie pozytywnego myślenie pomoże Ci radzić sobie z irracjonalnym lękiem, który uniemożliwia czerpanie przyjemności z życia.

Spójrz lękowi w oczy

Kiedy rozpoznamy nasz lęk i wyrazimy chęć pokonania go, wówczas musimy spojrzeć mu prosto w oczy. Zamykając oczy na strach, wcale nie sprawisz, że ten odejdzie. Jest to być może nasza naturalna reakcja, jednak jest ona zupełnie pozbawiona sensu.

Przerażona kobieta

Przypomnij sobie ile razy bałaś się czegoś co czaiło się w twoim pokoju, kiedy byłaś mała. Dlaczego zasłaniałaś wówczas oczy i chowałaś się pod kołdrą? Czy to, że nie potrafimy czegoś dostrzec może sprawić, że zagrożenie zniknie?

Takim podejściem jedynie ignorujemy sytuację i liczymy na to, że sama się rozwiąże.

“Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć. ”

-Maria Curie-Skłodowska-

Niestety tak jednak nie jest. Jedynie stając twarzą w twarz z własnym lękiem możemy go pokonać. Dzieje się tak dlatego, że aby coś przezwyciężyć, najpierw musimy to poznać. Zadaj sobie również pytanie: wolisz żyć w strachu, czy też kompletnie go wyeliminować już teraz?

Jeśli postanowisz pozbyć się go na dobre, lub chociaż nauczyć się sobie radzić z nim, kiedy się pojawia zacznij przede wszystkim od zaprzestania unikania lęku. Nie uciekaj od problemu.

Kiedy uciekasz przed strachem, ten będzie za Tobą podążał przez resztę życia. Jak wiele innych rzeczy w życiu, przychodzi czas, kiedy mamy dosyć ucieczek. W końcu nabieramy odwagi i postanawiamy stawić czoła temu, przed czym tak usilnie staraliśmy się uciec.

Staw czoła swoim lękom, a przekonasz się, że wcale nie są tak wszechogarniające, jak się obawiałaś. Jeśli twoje lęki cię przytłaczają, to wsłuchaj się w nie! Dobrze je rozumiejąc i analizując dokładnie, pomożesz sobie w ich rozwiązaniu i odpowiednim przeciwdziałaniu.

Spójrz lękowi prosto w oczy i nie pozwól by paraliżował cię strach. Jesteś od niego silniejsza. Zaufaj sobie i uwierz we własne możliwości. Za wszelką cenę nie daj się pokonać!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.