Emocje - 9 filmów, które powinnaś pokazać dzieciom

Emocje - 9 filmów, które powinnaś pokazać dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Uczenie swoich dzieci inteligencji emocjonalnej jest koniecznym i niezbędnym zadaniem, jeśli chcesz by wyrosły na zdrowych i silnych ludzi. Emocje są bardzo istotną kwestią i musimy pracować nad nimi przez całe życie. Bardzo ważne jest, aby pracować nad nimi szczególnie w czasie dzieciństwa. Emocje kształtują bowiem całe nasze dalsze życie.

Naszym podstawowym celem jest sprawienie, by nasze dzieci czuły przyjemność w okazywaniu i doświadczaniu swoich emocji. W efekcie ukształtujemy fundament empatii, która rozwinie w nich inne wartości. Podobnie jeśli chodzi o tożsamość emocjonalną.

“Jako dzieci uczono nas o tym jak rozwija się ciało, jego organy i kości, poszczególne funkcje, obszary. Nigdy jednak nie powiedziano nam z czego zrobiona jest dusza.”

Mario Benedetti

Na poniższym obrazku, stworzonym przez Szkołę Superrodziców, ukazanych jest kilka wskazówek, które pomogą ci zarządzać emocjami w pozytywny sposób.

Emocje
  1. Pomóż mi zrozumieć to co dzieje się wokół mnie oraz jakie emocje odczuwam.
  2. Spróbuj zrozumieć co się ze mną dzieje. Tak samo jak dorośli mam swoje powody.
  3. Wyrażam swoje emocje tak jak potrafię: krzykami, płaczem, narzekaniem… Naucz mnie innych sposobów!
  4. Pomóż mi lepiej panować nad moimi emocjami, tak bym nie przekraczał pewnych granic.
  5. Jeśli nie potrafisz znaleźć rozwiązania mojego problemu, pokaż mi inne drogi bez nakłaniania mnie do wybrania konkretnej z nich.
  6. Przede wszystkim, okazuj mi mnóstwo miłości i współczucia!

Prostym, bezpośrednim sposobem na naukę emocji jest opowiadanie historii. Kreskówki, rysunki i bajki mają za zadanie nawiązać dialog z naszymi dziećmi, który one doskonale zrozumieją.

Jako że bajka jest innym rodzajem zabawy i interakcji z dzieckiem, możemy wykorzystać ją do przekazania im pewnych wartości i emocji. Dla dorosłych jest to wygodniejsze, gdyż ciężar zadania przenosi się wówczas na fabułę opowieści.

Prezentujemy ci krótką kolekcję historyjek, które pomogą ci popracować z twoim dzieckiem nad jego emocjami.

Filmy kształtujące emocje: od 0 do 6 lat

1. Tęczowa Rybka.

Tęczowa Ryba jest najpiękniejszym zwierzęciem w oceanie. Mimo tego czuje się bardzo samotna i smutna. Dlaczego inne rybki nie chcą się z nią bawić? Ta historia uczy dziecko wartości pokory i tego jak ważne jest dzielenie się z innymi.

https://www.youtube.com/watch?v=RbKr-k1PTvA

2. Kiedy Jestem Zły.

Dzieci muszą zrozumieć, że gniew nie jest zły sam w sobie, lecz złe jest krzywdzenie innych w jego afekcie. Dlatego dzięki tej przyjemnej opowieści uczymy swoje dzieci jak radzić sobie z gniewem.

3. Paula i jej Różnokolorowe Włosy.

Dzięki tej pięknej historii autorstwa Carmen Parets pracujemy nad panowaniem nad emocjami takimi jak radość, smutek, strach, czy gniew. Dodatkowo mamy dostęp do kilku dodatkowych ćwiczeń, które możemy przeprowadzić z naszymi dziećmi. Znajdziesz je na ich Facebooku: Paulaysupelomulticolor.

Od 6 do 12 lat

4. Buziak Przed Śniadaniem.

Tą opowieścią uczymy swoje dzieci o wartości dobrych emocji, delikatności, dobrych uczynkach i miłości.

5. Największy Kwiat na Świecie.

Jest to opowieść autorstwa Jose Sarmago. Pomaga nam ona nauczyć dzieci koncepcji solidarności i piękna. W świecie rządzonym przez samolubność brakuje solidarności i miłości. Ta historia podkreśla podstawowe wartości zachęcając dziecko do zagłębienia się w ten świat. Nadaje sens życiu i pozwala na powrót do dzieciństwa.

6. Kolorowy Potwór.

Pomóż im w rozpoznaniu swoich emocji dzięki tej animowanej bajce na podstawie opowieści pt. “Kolorowy Potwór” autorstwa Anny Llenas.

12 do 18 lat

7. Skrzydlate Słowa.

Opowieść “Skrzydlate Słowa” Sylvaina Vincendeau pomaga nam nauczyć dzieci wartości akceptacji i wyrażania swoich uczuć i emocji.

8. Co Jesteśmy w Stanie Zrobić dla Miłości?

Ten krótki film zdobył Oskara w 2009 roku. Możemy z niego nauczyć się bezwarunkowej miłości, wartości i innych emocji, które koniecznie powinniśmy kultywować.

9. Uściski.

W sercu Republiki Południowej Afryki, Mbali Nandi i jej córka żyją same i ciężko pracują w polu. Pewnego dnia ich codzienność zakłóca zdarzenie, które na zawsze zmieni ich życie. Oparta o afrykańską przypowieść “Drzewo Umdoni”, historia ta pomaga nam pracować nad poświęceniem, miłością, wysiłkiem i oddaniem – wartościami bez których nie możemy obejść się w swoim życiu.

Obrazek wyróżniający autorstwa Suzanne Woolcott

Opowieści pochodzą z http://ineverycrea.net/


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.