Zamknięte drzwi pozwolą otworzyć niebo

Zamknięte drzwi pozwolą otworzyć niebo

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Zamknięte drzwi nie oznaczają z naszej strony dumy, czy tchórzostwa. Czasem zamknięte drzwi oznaczają, że inwestycje przerosły zyski, że nie masz już sił, ochoty, nic nie składa się już w spójną całość. Skończyła się motywacja i brak wspólnych marzeń. Musisz przejść przez próg strachu, by otworzyć nowe możliwości.

Choć z pewnością przyzwyczaiłaś się już do słuchania zapewnień, że kiedy jedne drzwi zamkniesz, to inne się otworzą, istnieją pewne niuanse, które powinnaś brać pod uwagę.

Te nowe światy, nowe możliwości, nie otwierają się przed Tobą w jakiś magiczny sposób. Trzeba ich poszukać, dać im możliwość pojawienia się, zastosowania wielu określonych mechanizmów wewnętrznych, które sprawią, że otworzą się przed Tobą nowe możliwości.

Zamknięte drzwi – warunek szczęścia

Drzwi prowadzące do szczęścia otwiera się do wewnątrz. Wystarczy nieco się cofnąć, by móc je otworzyć, bo jeśli będziesz ją pchać, to zamkniesz ją jeszcze bardziej.

-Sören Kierkegaard-

Wszyscy czasem cierpimy na nieuleczalny zwyczaj dostrajania się do kanału emocjonalnego związanego z cierpieniem, przywiązaniem do tego, co straciliśmy, do wspominania tego, czego nie udało się nam osiągnąć i do wspominania mnóstwa negatywnych spraw w życiu, które zakończyły się rozczarowaniem.

Mając na uwadze całą tę głębię bliżej nieokreślonych, negatywnych uczuć i złożonych emocji, co mamy w zwyczaju robić, to zostawiać wiele niedomkniętych drzwi, swoistych furtek ucieczki prowadzących do przeszłości. Dlaczego? Tak na wszelki wypadek.

Przeczytaj również artykuł: Przeszłość emocjonalna bólem teraźniejszości

Jednakże zatrzymaj się na chwilkę i poczuj tę bryzę, która dociera do Ciebie zza tych niedomkniętych drzwi. Co czujesz? Przynosi Ci ulgę? W żadnym wypadku! To zimno. To zapach zatrzymanego czasu, wyschniętych łez, niespełnionych marzeń. To miejsce, w którym wciąż jeszcze rozbrzmiewa echo głosów, które wyrządziły Ci krzywdę.

O ileż łatwiej było by Ci w życiu gdybyś mogła sprawić, że będą to zamknięte drzwi, a nie uchylona furtka przeszłości. Zamknięte drzwi to warunek, abyś mogła w końcu zaznać emocjonalnej równowagi i cieszyć się prawdziwym zdrowiem.

Uchylone drzwi przeszłości

Drzwi, których nie ośmielamy się zamknąć

Zanim powiemy coś więcej na temat światów pełnych możliwości, schowanych za mnóstwem nieotwartych jeszcze drzwi, porozmawiajmy jeszcze o tych, których nie potrafimy zamknąć. Co w rzeczywistości sprawia, że kończy się jakiś cykl, etap, praca czy nawet relacja?

Przede wszystkim zrzeczenie się czegoś. I trzeba przyznać, że mało kto jest przygotowany na ten krok. Dzisiejsze społeczeństwo, a nawet wychowane przez nas wychowanie podpowiadają nam, że można mieć wszystko, bez poświęcania niczego.

Przeczytaj również artykuł: Wspomnienia kryją się w zakątku duszy

Jednakże, jeśli przez chwilkę pomyślimy nad tym lekko brutalnym aktem, jakim jest zrzeczenie się pewnych praw, zauważymy coś ciekawego. Już nawet proces dorastania i osiągnięcia pewnej jakości życia oznacza, że trzeba pewne drzwi za sobą zamykać. Wszystkie drzwi, które nie przynosiły już nic pozytywnego.

Życie wymaga od nas ciągłego podejmowania decyzji. Tak. Żeby być szczęśliwym, trzeba decydować o wielu sprawach. Jeśli więc nadal boisz się przekroczyć próg, by zatrzasnąć za sobą bolesną przeszłość, to, co Ci w życiu nie wyszło tak jak powinno i ciągnie się za Tobą, jeśli się tego nie zrzekniesz, nie osiągniesz szczęścia.

Nic nie pomoże Ci bardziej, niż zamknięte drzwi do przeszłości.

Drzwi do szczęścia

Pamiętaj, że szczęście nie ma swojej określonej ceny. Szczęście ma natomiast swoje zasady. I żeby je osiągnąć musisz zdobyć się na odwagę. Samo istnienie wymaga od nas tego, byśmy się rozwijali, a nie stali w miejscu. Stawiasz krok za krokiem i zmierzasz do rozwoju, a Twoje serce wykazując hart i męstwo otwiera się na nowe możliwości.

Zamknięte drzwi – jak to osiągnąć?

Przechodzą Ci przez głowę słowa niewypowiedziane w czas tylko dlatego, że stchórzyłeś? Ciążą Ci niewykorzystane w życiu, stracone okazje, które wręcz przeszły Ci obok nosa? Męczy Cię już stale powracające pytanie: dlaczego? Kiedy rozpamiętujesz przeszłość, nie możesz korzystać z tego, co możesz zrobić teraz. Tracisz cenny czas.

Przeczytaj również artykuł: Pokochać siebie, by móc kochać innych

Taki układ jest zdecydowanie niezdrowy i nie może Ci w niczym pomóc.

“Kiedy jedne drzwi się zamykają, inne się otwierają. Jednakże tak długo zajmujemy się ich zamykaniem, że nie jesteśmy zdolni dostrzec tego, co otwiera się tuż przed nami.”

-Helen Keller-

Nikt nie może żyć w dwóch miejscach jednocześnie. Tak więc albo się rozwiniesz i pójdziesz naprzód, albo jak zakładka w książce utkniesz w jednym miejscu, zaznaczając wciąż ten najboleśniejszy epizod lektury. Pozbawiając się przy tym możliwości oglądania tego, jak mógł się potoczyć rozwój zdarzeń. Twoich zdarzeń…

Zamknięte drzwi. Nie jest to coś co możesz zrobić dla swojego szczęścia. To jest coś, co bezwzględnie musisz zrobić, aby na nowo ruszyć z miejsca. Zamknąć za sobą drzwi, płynnie przejść do kolejnej strony lektury, jaką jest życie, odkryć tę prawdziwą osobę, która się w Tobie kryje, a którą inni formowali według swych upodobań.

Rozgwieżdżone niebo

Zamknięte drzwi – strategie rozwoju

Zamknięte drzwi to cel. Ale nie dla wszystkich jest on łatwo osiągalny. Dlaczego? Ponieważ odcinając się od tych rzeczy i spraw, które nas krzywdziły, trzeba poświęcić też niektóre neutralne, a nawet pozytywne. Przyjdzie nam zrzec się czegoś osobistego, co należy wyłącznie do nas, stanowi naszą prywatną własność.

Przeczytaj również artykuł: Rozwój emocjonalny i jego cechy

Jakie strategie możesz więc zastosować?

  • Przećwicz osobistą odpowiedzialność za pomocą wewnętrznego dialogu. Zapytaj siebie co Cię tak naprawdę powstrzymuje przed zamknięciem drzwi. Określ konkretnie czego się boisz i spróbuj to zracjonalizować. Zapytaj się również czy za kilka lat chciałbyś nadal znajdować się w aktualnym położeniu.
  • Uświadom sobie swoje mocne strony. Posiadasz zdolności. Podkreśl swoje zalety, wartości i osiągnięcia. Pamiętaj też, że do Twoich mocnych punktów należą osoby gotowe stanąć po Twojej stronie, i które szczerze Cię kochają.
  • Określ plan na najbliższą przyszłość. Zastosuj wizualizację, aby wyobrazić sobie gdzie i jak chciałbyś spędzić najbliższe pół roku. Zapakuj towarzyszące temu uczucie, niczym w pudełko i nabierz dzięki niemu odwagi.
  • Rozwijaj się bez zbędnego obciążenia. Pozbądź się go. Stawiaj kolejne kroki z wolnym sercem, spokojnym umysłem i otwartymi oczami. Podróżuj bez nienawiści, bez listy cudzych błędów, bez obciążeń emocjonalnych.

Przeczytaj również artykuł: Rozwój osobisty – 6 ważnych elementów

Zamknięte drzwi to cel, który zdecydowanie możesz osiągnąć, właśnie po to, by otworzyć inne drzwi – prowadzące do przyszłości i szczęścia. Jesteś jeszcze jedną gwiazdą jaśniejącą we wszechświecie. Gwiazdą, która szuka swego szczęścia i niesamowitych możliwości.

Wszystko to jest możliwe właśnie dlatego, że zostawiasz za sobą dobrze zamknięte drzwi!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.