Eleanor Roosevelt: Niezwykła pierwsza dama

Chociaż Eleanor Roosevelt była nieśmiałym, niepewnym dzieckiem, stała się jedną z najbardziej niezwykłych i ukochanych Pierwszych Dam. Była także autorką i reformatorką.

Eleanor Roosevelt

Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć o Eleanor Roosevelt, kluczowej postaci wielu najważniejszych wydarzeń minionego wieku. Była nie tylko dyplomatką, ale także obrończynią praw człowieka. Eleanor była zdecydowanie jedną z najbardziej wpływowych osób XX wieku.

Była siostrzenicą prezydenta Teodora Roosevelta Jr., a później poślubiła swojego dalekiego kuzyna Franklina Delano Roosevelta. Kiedy Franklin został prezydentem USA, Eleanor Roosevelt z kolei stała się Pierwszą Damą. To stanowisko było platformą, z której wspierała instytucje w kwestiach sprawiedliwości społecznej w ruchu wyzwolenia kobiet i powszechnych prawa człowieka.

Podczas gdy kobiety, które były Pierwszymi Damami przed Eleanor, odgrywały jedynie rolę hostessy prezydenta sprawującej obowiązki ceremonialne, Eleanor Roosevelt dodała treści temu stanowisku. Nie tylko dla rządu, ale dla obywateli USA. W rzeczywistości poszła znacznie dalej po pracy w roli delegatki USA do ONZ. Będąc w Białym Domu w czasie, gdy jej mąż był prezydentem, pozostawiła nam ważną spuściznę.

Lata młodości Eleanor Roosevelt

Eleanor urodziła się w Nowym Jorku w zamożnej amerykańskiej rodzinie mającej znaczne związki ze światem polityki. Niektórzy twierdzą, że nie miała szczęśliwego dzieciństwa, ponieważ straciła oboje rodziców przed dziesiątym rokiem życia.

Studiowała w prywatnej szkole z internatem w Londynie. Tam poznała nauczycielkę, która później stała się najbardziej wpływową postacią w jej życiu. Zaszczepiła w Eleanor zaufanie i pomogła jej stać się silną i charyzmatyczną młodą kobietą.

Eleanor Roosevelt przemawia publicznie

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Eleanor Roosevelt utrzymywała kontakt ze swoim piątym kuzynem, obiecującym politykiem Franklinem Delano Rooseveltem. Wyszła za niego w 1905 roku. Po tym, jak został mianowany senatorem, obydwoje przeprowadzili się do Albany. Mieli sześcioro dzieci, ale jedno z nich stracili w młodym wieku.

Pomimo wielu obowiązków rodzinnych Eleanor była również zaangażowana w sprawy polityczne. Była członkiniom różnych organizacji, takich jak Liga Kobiet Głosujących, Liga Związków Zawodowych Kobiet. Była także przewodniczącą Dywizji Kobiet w Narodowym Komitecie Demokratycznym.

Ponadto zarządzała fabryką mebli i uczyła literatury i historii w gimnazjum. Podczas I wojny światowej współpracowała z Czerwonym Krzyżem.

Eleanor Roosevelt zostaje Pierwszą Damą

Jej awans na stanowisko Pierwszej Damy miał miejsce w 1933 r., Kiedy jej mąż został po raz pierwszy wybrany prezydentem Stanów Zjednoczonych. Pełnił funkcję prezydenta przez 12 lat, a Eleanor Roosevelt była Pierwszą Damą przez cały ten czas.

Warto zwrócić uwagę na jej silną wolę w czasach, gdy kobiety miały niewielkie znaczenie w życiu publicznym, nie mówiąc już o urzędzie państwowym.

Pomnik Eleanor Roosevelt

Przeprowadziła ponad 300 wykładów dla kobiet-dziennikarzy i brała udział w różnego rodzaju wydarzeniach politycznych. Szczególnie za tymi, które opowiadały się za prawami kobiet, przede wszystkim kobiet afroamerykańskich.

„Nie wystarczy mówić o pokoju. Trzeba w niego wierzyć. I nie wystarczy w niego uwierzyć. Trzeba nad nim pracować”.

Eleanor Roosevelt

Eleanor walczyła o prawa osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji. Nadawała im rozgłos za pośrednictwem gazet, dla których pisała. Łącznie napisała ponad 3000 artykułów opublikowanych w gazetach i czasopismach. W tym comiesięczną kolumnę w Woman’s Home Companion, w której zachęcała czytelniczki do dzielenia się swoimi historiami. Ponadto opublikowała cztery książki.

Podczas II wojny światowej była odpowiedzialna za sprawy obrony cywilnej. Ponadto publicznie sprzeciwiła się decyzji męża, aby zatrzymać tysiące japońskich imigrantów.

Spuścizna Eleanor Roosevelt

Franklin Roosevelt zmarł, podczas swojej czwartej kadencji prezydenckiej. Mimo to Eleanor nie przestała być aktywna. Zamiast wycofać się z życia publicznego, dołączyła do prezydenta Trumana jako delegatka do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W rzeczywistości pomogła napisać Powszechną deklarację praw człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych z 1948 r. Jej wpływ jest obecny w konstytucjach wielu narodów świata, w których walczyła o prawa wszystkich mężczyzn i kobiet z całego świata.

Prezydent Truman określił ją kiedyś jako „pierwszą damę świata” jako wyraz uznania dla jej osiągnięć w dziedzinie praw człowieka. Ponadto John F. Kennedy uważał ją za archetyp Amerykanki.

Eleanor pozostawiła po sobie dziedzictwo, które pozostaje inspiracją dla każdej kolejnej Pierwszej Damy. To Eleanor otworzyła pole polityki dla kobiet. Zmarła w wieku 78 lat 23 kwietnia 1962 r. w Nowym Jorku.

„Wielkie umysły omawiają pomysły; przeciętne umysły dyskutują o wydarzeniach; małe umysły dyskutują o ludziach”.

Eleanor Roosevelt

Eleanor nadal jest inspiracją dla wielu kobiet na całym świecie. Każdy, kto obecnie walczy o prawa kobiet i mniejszości, dostrzega jej znaczący wpływ na tę kwestię.

Godność wszystkich ludzi

Kiedy Eleanor zmarła, wielu jej wielbicieli wygłosiło wielkie pochwały. Jeden z nich, Adlai Stevenson, przedstawiciel Stanów Zjednoczonych przy ONZ, powiedział o niej: „Straciłem więcej niż ukochaną przyjaciółkę. Straciłem inspirację. Wolałaby zapalić świecę niż przeklinać ciemność, a jej blask ogrzał świat”.

Ten cytat zdecydowanie określa charakter i siłę Eleanor Roosvelt. Jak się okazuje, ta wspaniała kobieta zabłysnęła w oczach wszystkich, którzy ją znali.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Luscombe, Anya (2018) Eleanor Roosevelt: A crusading spirit to move human rights forward. Sage Journals. Volume: 36 issue: 4, page(s): 241-246. Recuperado de https://journals.sagepub.com
  • Mary A. Glendon, (1998) Knowing the Universal Declaration of Human Rights, Harvard University’s library, 73 Notre Dame L. Rev. 1153. Recuperado de   https://dash.harvard.edu/handle/1/12991698
  • Budner, Sonia (2018) History Knitters, Collection in miniature of great women. Eleanor Roosevelt, Chapter 13. Independently published, ISBN: 978-1980572725
Scroll to Top