Tematem naszego dzisiejszego artykułu jest pewien zestaw cech charakteru, który można określić jako elastyczność. Ale czym on naprawdę jest? Zaprezentujemy dziś Wam 8 najbardziej typowych elementów ludzkiej osobowości, które można właśnie w ten sposób określić.
Szwajcarski pisarz Herman Hesse napisał kiedyś: “Miękkość jest silniejsza niż twardość. Woda jest silniejsza niż skała. Miłość jest silniejsza od przemocy.” Dlaczego miałby myśleć, że coś miękkiego może okazać się być odporniejsze lub twardsze od czegoś, co zgodnie z logiką jest twarde lub niewzruszone?
Gdybyśmy dokładnie przeanalizowali ten cytat, to bez żadnego wahania uznamy, że Herman Hesse miał na myśli właśnie elastyczność.
Elastyczność to w dużym uproszczeniu zdolność do szybkiego i sprawnego dostosowania się do okoliczności i radzenia sobie z niekorzystnymi sytuacjami w życiu. Jest to pojęcie dość dobrze znane w psychologii, ale rzadziej występujące w codziennych rozmowach toczonych przez zwykłych ludzi.
Elastyczność – co to takiego?
Elastyczność jest niezwykle użytecznym narzędziem, które wszystkie żywe istoty mogą wykorzystać do swojej własnej dyspozycji, ale na różne sposoby. Jest to kluczowy element, z którym możemy sobie poradzić w życiu i przetrwać złe czasy. To także wspaniała cecha sprzyjająca adaptacji do nowych warunków.
Obrazowo można opisać ją tak, że pozwala ona naszym “emocjonalnym linkom” na bardzo mocne rozciągnięcie, ale nigdy poza granicę oznaczającą ich rozerwanie.
Każdy z nas jednak zapewne potrafiłby wskazać w swoim otoczeniu osoby, które ewidentnie nie mają większego problemu z pokonywaniem życiowych trudności lub bez większych problemów znoszą trudne chwile. Albo wkładają w nie taki sam wysiłek, jak inni, ale jednocześnie mają do nich zupełnie inne nastawienie.
Elastyczność jest częścią złożonego mechanizmu emocjonalnego, który jest zależny od wielu czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych, takich jak nastawienie, jakie mamy wobec danego problemu. Być może z tego właśnie powodu niektórzy ludzie wydają się radzić sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami w różny sposób lub z większą łatwością.
Na podstawie wyników różnych przeprowadzonych współcześnie badań psychologicznych opracowano pewien schemat cech, którymi charakteryzuje się elastyczność postaw i podejścia do otaczającej nas rzeczywistości.
1. Elastyczność pozwala łatwiej wykryć i zrozumieć przyczynę problemów
Elastyczni ludzie są w stanie opracować sobie samodzielnie strategie potrzebne, aby zapobiec powtórzeniu się sytuacji problemowej. Oznacza to również proces autoanalizy czasami wyzwalany przez konflikt, którego źródłem nie są okoliczności zewnętrzne, gdyż pochodzi on od wewnątrz psychiki.
2. Ludzie “elastyczni” potrafią kontrolować swoje emocje
Osoby, które cechuje elastyczność są w stanie skutecznie zarządzać swoimi myślami, ponieważ każda z emocji pochodzi z głębi ludzkiego umysłu. Myślimy, a więc czujemy. Elastyczni ludzie potrafią kontrolować swoje myśli, nie są więc w żaden sposób powstrzymywane przez osoby niosące ze sobą ładunek negatywnych emocji.
3. Umieją zachować spokój w sytuacjach stresowych
Wszyscy przechodzimy przez różne trudne okresy w trakcie całego naszego życia. W takim przypadkach ważne jest, aby wiedzieć, jak zachować spokój w momencie ich wystąpienia. Elastyczność pozwala nam być w stanie się skupić i zachować spokój w sytuacji chaosu i chwilowego zamieszania.
4. Tacy ludzie są realistami
Optymizm był powodem wielu (także i negatywnych) dyskusji. Wyewoluował on na ich podstawie do pewnego ogólnego pojęcia. Zgodnie z nim istnieją różne pozytywne środki pozwalające na świadome odrzucenie pewnych aspektów rzeczywistości. Takie nastawienie jest nieuniknione i do tego wyraźnie obecne w życiu wielu ludzi.
Z kolei bycie realistycznym oznacza mieć zawsze nadzieję na lepsze jutro, ale w oparciu o solidne argumenty, a nie jedynie właśnie samą “nadzieję”. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób, aby opisać optymistyczną stronę natury elastycznych ludzi.
5. Podstawą ich życia jest wiara we własne możliwości
Elastyczność powoduje, że ludzie z tą cechą mają pełne zaufanie do swojej wartości i kompetencji. Taka wiara pozwala im znacznie łatwiej przezwyciężyć wszelkie przeciwności losu. To, co mówimy i co myślimy jest odpowiedzialne za kształtowanie naszej rzeczywistości. Zatem jeśli uważamy, że nie jesteśmy w stanie pokonać danej przeszkody oznacza, że rzeczywiście nie damy rady tego zrobić.
6. Są pełni empatii
Osoby o większej zdolności do rozwiązywania problemów we właściwy sposób potrafią odczytywać emocje innych. A także dzięki temu zrozumieć, co dzieje się wokół nich i podjąć odpowiednie kroki w celu rozwiązania problemu.
7. Są w stanie sami siebie zmotywować do działania
Nie wszyscy ludzie są równi. Niektóre wyzwania motywują nas, a z kolei inne okazują się dla nas szansami na zmiany.
Ludzie, których cechuje dobrze rozwinięta elastyczność wiedzą doskonale, jak szukać nowych sposobów na uzyskanie zadowolenia z życia. Zawsze są bardzo zmotywowani, są także w stanie wykryć i przyciągnąć nowe, pozytywne rzeczy w swoim życiu.
8. Nie pytają “dlaczego?”, pytają “jak?”.
Jedną z kluczowych cech ludzi, którzy mają tendencję do łatwego poddawania się w momencie, gdy staną w obliczu problemu jest to, że są oni napędzani przez silne poczucie winy. Mają oni zwyczaj nieustannie dopytywać się, dlaczego taka negatywna sytuacja przytrafiła się właśnie im. A w odpowiedzi na nie zazwyczaj podają jakąś swoją rzeczywistą lub wyimaginowaną wadę.
Osoby takie skupiają się na pytaniu “dlaczego”. W przeciwieństwie do ludzi, którzy wykorzystują swoją własną elastyczność dająca im impuls oraz energię do tego, aby zrozumieć, w jaki sposób mogą rozwiązać problem lub wyjść z sytuacji konfliktowej. Krótko mówiąc, wybierają pytanie “jak”.
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu omawiającego cechy składające się na elastyczność nadal nie uważasz, że jesteś jednym z nich, to powinieneś sobie uświadomić to, że elastyczność jest tak naprawdę cechą obecną w równym stopniu we wszystkich ludziach.
Różnica między tymi, którzy są bardziej odporni na kłody rzucane im pod nogi przez życie i tymi, którzy są mniej sprawni w radzeniu sobie z z trudnościami może wiązać się jedynie z kluczowymi aspektami osobowości. Na przykład tym, jaka dana osoba jest tak naprawdę i jak zabiera się do działania.
Jeśli zaczniesz patrzeć na wszelkie problemy z innej perspektywy, Twoje problemy zaczną mniej przypominać całkowitą katastrofę lub tragedię. Bardziej będą Ci się jawić jako wyzwania. W zależności od okoliczności albo wydają się być w Twoim zasięgu, albo być może nawet zacząć Cię cieszyć. Lub sprawiać satysfakcję po ich pokonaniu.
Jaki jest klucz do Ciebie i Twojej psychiki? Twoja wola. Tylko ona może wszystko zmienić.