Ekomapa rodziny jest narzędziem służącym do szybkiego i syntetycznego zobrazowania relacji rodziny z jej otoczeniem i kontekstem kulturowym. Pomaga to zidentyfikować pozarodzinną sieć zasobów. Co więcej, jest to instrument łatwy w przygotowaniu i dostarczający odpowiednich informacji.
Jednym z głównych plusów ekomapy jest to, że rozpoznaje ona wady systemu rodzinnego. Ponadto w wielu przypadkach pomaga wykryć konflikty wymagające mediacji. Określa również zasoby, na których należy się skupić oraz mosty, które warto zbudować.
Istnieje kilka zasobów rodzinnych, które są niezwykle przydatne w przypadku kryzysu rodzinnego. Dlatego ważne jest, aby je rozpoznać i stworzyć warunki, które pozwolą na ich wykorzystanie. Ekomapa rodziny ułatwia ten proces. Często pomaga również psychologom, ponieważ może dać wskazówki dotyczące niezidentyfikowanych problemów wewnątrzrodzinnych.
„W naukach społecznych i naukach o zdrowiu często konieczna jest znajomość środowiska, w którym żyje rodzina pacjenta lub pacjenci, aby dowiedzieć się, jakie jest źródło ich problemu”.
-Nahum Montagud Rubio-
Ekomapa rodziny
Ekomapa rodziny jest mechanizmem psychospołecznym, który daje przybliżony, szybki i prosty obraz stanu relacji rodzinnych, zarówno wewnątrz grupy, jak i jej powiązań z otoczeniem. Pomaga ustalić, jakie są relacje z dziećmi i ogólnie jakie emocje panują między członkami rodziny. Co więcej, odkrywa, jakie są ich powiązania z innymi kontekstami i środowiskami społecznymi.
Narzędzie to kładzie nacisk na identyfikację znaczących sieci, do których należy rodzina i jaki mają na nią wpływ. Sieci te składają się z osób, grup i instytucji powiązanych z rodziną.
Dzięki temu zasobowi każdy członek rodziny ma możliwość określenia stopnia zadowolenia, bliskości i związku, jaki ma z grupą. Może również zidentyfikować istniejące lub potencjalne konflikty w tych obszarach. Informacje te umożliwiają rozwiązanie wszelkich problematycznych sytuacji. Może również pomóc wzbogacić relacje między rodziną a jej otoczeniem.
Przygotowanie ekomapy rodziny
Aby sporządzić rodzinną ekomapę, przygotuj ołówek i kartkę. Musisz także zbierać informacje od członków swojej rodziny i obserwować jej wewnętrzną dynamikę. Następnie zastosuj kroki opisane poniżej.
1. Przygotowanie ekomapy
Ekomapa jest graficzną reprezentacją rodziny. To struktura, która pokazuje, kto tworzy rodzinę i jak poszczególni członkowie się do siebie odnoszą. Należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- Mężczyźni są reprezentowani przez kwadrat, a kobiety przez okrąg.
- Wiek każdego członka rodziny należy zapisać w kółku lub kwadracie.
- Małżeństwo między dwoma członkami rodziny jest nakreślane przez narysowanie linii prostej od jednego do drugiego.
- Rozwód jest reprezentowany przez ciągłą linię z dwoma ukośnymi ukośnikami przerywającymi linię łączącą małżonków.
- Pionowe linie przedstawiają dzieci z małżeństwa. Przedstawiane są od lewej do prawej, od najstarszego do najmłodszego.
Aby nakreślić relacje między członkami rodziny, stosuje się następujące symbole:
- Trudny związek. Przerywana linia.
- Związek harmoniczny. Ciągła linia pozioma.
- Bliski związek. Dwie równoległe linie poziome.
- Niezwykle bliski związek. Trzy równoległe linie poziome.
- Niezwykle bliski, ale konfliktowy związek. Trzy równoległe linie poziome, a nad nimi linia przerywana.
2. Dodatkowe informacje
Na ekomapie rodzinnej możesz zapisywać ważne daty lub wydarzenia dotyczące jednego lub kilku członków rodziny. Mogą to być na przykład zgony, rok rozwodu czy poważne choroby.
3. Rysowanie układów zewnętrznych
Polega na rysowaniu okręgów, biorąc pod uwagę, że każdy z nich reprezentuje osobę, grupę, instytucję lub przestrzeń, z którą rodzina wchodzi w interakcje. Na przykład Dziadek, klub ogrodniczy, szkoła, sąsiedztwo. Kręgi te łączą się z kręgiem centralnym, w którym znajduje się rodzina nuklearna.
Stosowane są te same konwencje, o których wspomnieliśmy powyżej. Ponadto można tworzyć powiązania z jednym lub kilkoma członkami lub z całą rodziną.
Interpretacja
Oczywiście ekomapa rodziny dostarcza jedynie ogólnych informacji lub przeglądu stanu relacji rodziny z jej otoczeniem. To jednak wystarczy, aby uzyskać globalną wizję jakości interakcji wewnątrz- i pozarodzinnych.
Ponadto pozwala ustalić, w jakim stopniu rodzina jest wspierana przez konteksty, z którymi jest związana. Pokazuje zatem, w jakich obszarach należy pracować, aby wzmocnić wzajemne relacje i zapewnić lepsze wsparcie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Espronceda Amor, M. (2011). Métodos para el estudio de la familia: Pertinencias y alcances del familograma y sus usos. Santiago, (125). https://santiago.uo.edu.cu/index.php/stgo/article/view/145110205
- López Larrosa, S., Sánchez Souto, V. & Mendiri, P. (2012). Los adolescentes y el conflicto interparental destructivo: impacto en la percepción del sistema familiar y diferencias según el tipo de familia, la edad y el sexo de los adolescentes. Universitas Psychologica, 11(4), 1255-1262. http://www.scielo.org.co/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1657-92672012000400019
- Suárez Cuba, M. Á. (2015). Aplicación del ecomapa como herramienta para identificar recursos extrafamiliares. Revista Médica La Paz, 21(1), 72-74.