Filozofia przyjaźni

Co filozofia ma do powiedzenia na temat przyjaźni? Obejmuje koncepcje cnoty, wzajemności, równości, miłości, radości i transformacji. Dowiedz się więcej tutaj.
Filozofia przyjaźni
Sergio De Dios González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia, 2023

Wszyscy mamy przyjaciół. Czy jednak kiedykolwiek zastanawiałeś się, czym tak naprawdę jest przyjaźń? To powracający temat w filozofii, od czasów starożytności do współczesności. W poniższym artykule przyjrzymy się niektórym głównym koncepcjom tego, czym jest filozofia przyjaźni.

Dzięki temu będziemy w stanie lepiej zrozumieć ten rodzaj relacji, który jest tak fundamentalny dla nas, jako istot ludzkich. Od dzieciństwa pielęgnujemy przyjacielskie więzi z innymi ludźmi. Jednak w miarę upływu czasu ich znaczenie zwykle się zmienia i rozwijamy różne koncepcje relacji.

Co na ten temat mówi filozofia?

rozmawiają koleżanki
Przyjaźnie pomagają nam lepiej poznać siebie. Ponadto pomagają nam doskonalić cnoty niezbędne dla etycznie spełnionej wspólnoty.

Filozofia przyjaźni

Jednym ze starożytnych filozofów, który najczęściej zastanawiał się nad przyjaźnią, był Arystoteles. Uważał, że tego typu relacje mają niezwykle istotny wpływ na morale wszystkich obywateli. W efekcie zasugerował, że dzięki przyjaźni można osiągnąć indywidualną cnotę. Innymi słowy, inni ludzie są niezbędni do osiągnięcia poprawy etycznej lub charakteru.

Pokazuje to znaczenie przyjaźni w dziedzinie filozofii, a w szczególności dla Arystotelesa. Najważniejsze dla niego było kultywowanie cnót całego społeczeństwa. Twierdził, że osiąga się to poprzez przyjaźń, gdy jednostka lepiej poznaje siebie, co działa jako bodziec do doskonalenia swoich cnót etycznych.

Wzajemna miłość w przyjaźni

Wzajemność jest jednym z filarów przyjaźni. Jest rozumiana jako dwustronna relacja, która obejmuje dawanie i otrzymywanie. Oznacza to, że osoba w relacji przyjaźni jest aktywnym uczestnikiem tego związku. Jeśli tak nie jest, utrzymanie go jest niezwykle trudne.

Przyjaźń nie istnieje, jeśli jedna ze stron nie jest zaangażowana w związek. Musi to być wzajemna i cnotliwa miłość między równymi sobie. Przyjaźń obejmuje równość obu postaci i ich działań.

Równość w przyjaźni

Równość to kolejna ważna cecha relacji przyjacielskiego. Przyjaciele są równi. Odbijają się nawzajem w swoich osobowościach i charakterach.

To podobieństwo implikuje szereg cech wspólnych dla przyjaciół. Mogą to być na przykład kody, gusta i ideologie. Możesz zauważyć, że często oceniasz przyjaźń na podstawie tego, co łączy Cię z Twoimi przyjaciółmi.

Krótko mówiąc, przyjaźń polega na wzajemności i równości. Potrzebujesz kogoś innego, oprócz siebie, w kim możesz zobaczyć swoje odbicie.

Uczucia przyjaźni

Uczucia związane z przyjaźnią mogą być różnorodne. Istnieją jednak dwie emocje, co do których istnieje pełna zgoda: miłość i radość. Zgodnie z filozofią oba pojęcia dodatkowo wzbogacają definicję tego typu relacji.

Koncepcja miłości w przyjaźni

Miłość jest rozumiana jako silnik, który sprawia, że przyjaźń jest trwała. Pozwala na różne formy istnienia i zachowuje indywidualność każdego człowieka. Zgodnie z tą perspektywą masz pewne cechy wspólne ze swoimi przyjaciółmi, ale zawsze są też między Wami różnice.

Koncepcja miłości sugeruje, że pomimo różnic, jakie mogą istnieć między Tobą a Twoimi przyjaciółmi, przyjaźń pozostaje. Dzieje się tak z powodu istnienia uczucia miłości. Możesz nadal być indywidualnością i jednocześnie osobą kochaną i szanowaną przez znajomych. To jest prawdziwa przyjaźń.

Radość jako koncepcja przyjaźni

Jeśli chodzi o uczucie radości, dziedzina filozofii uważa, że łączy ono jednostki przyjaźnią. Składa się z satysfakcjonujących chwil, którymi dzielisz się z przyjaciółmi i które wzmacniają Twoje relacje z innymi.

Ta emocja wymaga, abyście oboje z przyjacielem radowali się sobą nawzajem. Innymi słowy, szczęście Twojego przyjaciela sprawia, że czujesz się radosny, czym również dzielisz się z nim.

A co z przyjaźnią w cierpieniu? Zwykle uważa się, że przyjaźń w trudnych momentach jest tak samo prawdziwa jak przyjaźń w dobrych czasach. Mimo to niektóre refleksje filozoficzne utrzymują, że trudno nie być dotkniętym cierpieniem i bólem innych.

S mutek Twoich przyjaciół jest zaraźliwy, ponieważ trudno Ci nie wczuć się w ich cierpienie. Aby móc to znieść, potrzebny jest silny charakter. Jednak w Waszych relacjach powinno dominować poszukiwanie radości, a nie cierpienia. W związku z tym miłość i radość są najważniejszymi uczuciami przyjaźni.

szczęśliwi przyjaciele
Miłość i radość pozwalają dzielić miłe chwile z przyjaciółmi, a także wzmacniają więzi przyjaźni.

Przyjaźń jako przemiana

Czasami nie doceniasz potencjału transformacyjnego, który sprawia, że ewoluujesz jako osoba. Pod tym względem filozofia przyjaźni odgrywa naprawdę ważną rolę. To dlatego, że tego typu relacja wytwarza niezbędny bodziec do Twojego osobistego rozwoju poprzez postać przyjaciela jako wyzwania.

Ale co to znaczy, że przyjaciel jest Twoim wyzwaniem? Chodzi o różnicę, którą reprezentuje, opartą na indywidualności każdego z Was. W tym szczególnym sensie Twój przyjaciel jest uważany za wroga, ponieważ ze swoimi własnymi ideałami i upodobaniami koliduje z Twoją własną podmiotowością.

Traktowanie przyjaciela zarówno jako odrębną postać, jak i wroga, pozwala zachować dystans do siebie i myśleć o sobie. W takiej sytuacji następuje transformacja, która pozwala Ci wzrastać. Twój przyjaciel-wróg pokazuje Ci inne sposoby bycia i działania.

Filozofia przyjaźni zachęca do zastanowienia się nad jedną z najbardziej fundamentalnych relacji międzyludzkich, jakie kiedykolwiek będziesz mieć. W życiu codziennym możesz jednak często przeoczyć fakt, że Twoje przyjaźnie przynoszą miłość, radość, wzajemność i przemianę. Z tego powodu spojrzenie na przyjaźń z perspektywy filozoficznej pomoże Ci zastanowić się nad sobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.