Rollo May i egzystencjalizm w psychoterapii

Rollo May

Rollo May to bardzo interesująca postać w psychologii. Chociaż ludzie zwykle łączą go z psychologią humanistyczną, a nawet z psychoanalizą, jego głównym podejściem była psychologia egzystencjalna. To dość imponujące podejście, które łączy psychologię i filozofię.

Rollo May urodził się w Ohio (Stany Zjednoczone) w 1909 roku. Zmarł w San Francisco w 1994 roku. Był członkiem rodziny z klasy średniej i był otoczony środowiskiem antyintelektualnym. Jego rodzice rozwiedli się, gdy był w szkole średniej. Jego siostra miała poważne załamanie nerwowe i musiała przestać się uczyć, aby wrócić do domu i zaopiekować się matką, siostrą i młodszym bratem.

“To ironiczny nawyk ludzi, by biegli szybciej gdy zgubili drogę.”

-Rollo May-

Wszystkie te doświadczenia okaleczyły psychikę Rollo Maya. W rzeczywistości wiele razy cierpiał na depresję. Po ukończeniu studiów wyjechał do Grecji. Właśnie tam nabrał głębokiego filozoficznego ducha. Zafascynował się filozofią od tamtego momentu.

Edukacja Rollo Maya

Po powrocie z Grecji wstąpił do Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Nie chciał zostać księdzem. Chciał tylko zastanowić się nad rzeczami, które go interesowały, takie jak samobójstwo, desperacja i niepokój. W tamtych czasach psychologia nie zwracała już uwagi na te tematy.

Poznał Paula Tillicha, teologa, z którym zaprzyjaźnił się na całe życie w tym właśnie seminarium. Niestety, May złapał gruźlicę i dlatego przestał czasowo studiować a także został przeniesiony do szpitala. Spędził tam ponad trzy lata.

Rollo May

W tym czasie czytał wiele różnych i niezapomnianych prac. Przeczytał wszystkie pisma Freuda, a także książki Sørena Kierkegaarda. Chociaż docenił wkład psychoanalizy, doszedł do wniosku, że egzystencjalizm bardziej wyraża to, co ludzie doświadczają podczas kryzysów.

“Życie pochodzi z fizycznego przetrwania; ale dobre życie pochodzi z tego na czym nam zależy.”

-Rollo May-

Nowy kierunek

Kiedy wyleczył się z gruźlicy, stał się nowym człowiekiem. W 1938 r. powrócił do Nowego Jorku, aby ukończyć studia teologiczne. Następnie zdecydował się na psychoanalizę i uzyskał stopień doktora psychologii na Uniwersytecie Columbia.

Rollo May był również bardzo zainteresowany psychologią humanistyczną. Z tego co przeczytał i na bazie swoich refleksji, potrafił określić, na czym polegała egzystencjalna psychologia. Spoczywała na czterech filarach:

  • Ludzie mają w sobie sprzeciwiające się siły, co prowadzi do udręki, która jest także siłą napędową ich życia.
  • Znaczenie, jakie każda osoba nadaje swojemu życiu znajduje odzwierciedlenie w jej decyzjach i zaangażowaniu.
  • Istoty ludzkie nie muszą być takie czy inne. Każdy jest, staje się i tworzy siebie.
  • Psychoterapia pomaga spojrzeć poza rzeczy oczywiste i interpretować znaki, które pojawiają się w życiu jednostki.

Rollo May i jego teoria

Ponieważ był egzystencjalnym psychologiem, istnienie i wolność były głównymi tematami analiz Rollo May’a. Wierzył, że ludzie nieustannie stają przed dylematem bycia przedmiotem i podmiotem w tym samym czasie. Ludzie są obiektami, ponieważ inni ludzie na nich wpływają, ale są także aktywnymi czynnikami własnej indywidualnej rzeczywistości.

Rollo May

Uważał, że konflikt jest istotą życia. Sam fakt istnienia już rodzi szereg konfliktów, których ludzie nigdy nie potrafią w pełni rozwiązać. Te konflikty nie są zewnętrzne. Wręcz przeciwnie, one wszystkie są w nas. Jednak nie są one negatywne, są jedynie warunkami samego istnienia.

Psychoanaliza egzystencjalna, którą zaproponował Rollo May, to proces dzięki któremu ludzie badają istnienie osób, które proszą o pomoc. Ten rodzaj psychoanalizy próbuje określić obawy tych osób i analizuje je poprzez dialog. Jej celem jest identyfikacja uprzedzeń i wykrywanie rzeczy, które prowadzą do negatywnych konsekwencji. Ten rodzaj psychoterapii niekoniecznie prowadzi do dobrego samopoczucia, ale do bardziej racjonalnego sposobu stawiania czoła życiu.

“Celem psychoterapii jest uwolnienie ludzi.”

-Rollo May-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • May, R. (1990). Amor y voluntad: las fuerzas humanas que dan sentido a nuestra vida. Gedisa Mexicana.
  • May, R. (1968). El dilema existencial del hombre moderno. Paidos.
  • May, R. (1988). Libertad y destino en psicoterapia. Desclée de Brouwer.
Scroll to Top