Aby nauka przyniosła najlepsze rezultaty potrzeba pełnego skupienia i uwagi. Nie chodzi o spędzanie długich godzin na przyglądaniu się notatkom, ale o to, aby w pełni wykorzystać czas, który poświęcasz na naukę. Dzięki temu nauka będzie efektywniejsza.
Warto stosować sprawdzone strategie, aby nie marnować czasu ani nie dać się sparaliżować lękowi przed kimś oceniającym Twoją wiedzę i koniecznością zapamiętania obszernego materiału przedstawionego na zajęciach. Oto kilka rad, która mogą pomóc Ci przygotować się do egzaminu.
1. Zadbaj o sprzyjające otoczenie
Komfortowe miejsce do nauki o odpowiednim oświetleniu i temperaturze jest bardzo ważne. Znajdź miejsce, w którym nie ma zbyt wielu rozpraszaczy czy osób, przez które Twoja nauka może być przerywana.
Wybierz miejsce, takie jak odizolowany i spokojny pokój w Twoim domu lub w bibliotece. Unikaj pomieszczeń z urządzeniami elektronicznymi, takimi jak telewizor, ponieważ będą Cię jedynie rozpraszać.
2. Przygotuj materiały przed rozpoczęciem nauki
Zrób listę wszystkich rzeczy, których potrzebujesz. Nieustane przerywanie koncentracji w celu znalezienia materiałów nie tylko znacznie obniża produktywność, ale także daje wymówkę, aby przerwać dalszą naukę.
Połóż na biurku wszystko, co będzie Ci potrzebne. Staraj się wyeliminować rozpraszacze i niepotrzebne rzeczy, takie jak notatki z innych przedmiotów, przesuwając je na brzeg biurka lub całkowicie je odłóż.
3. Rób krótkie przerwy
Utrzymanie koncentracji przez 8 godzin z rzędu jest praktycznie niemożliwe. Musisz odpoczywać i na kilka minut oderwać się od zadania. Naukowcy zalecają 15-minutowe przerwy co 2 godziny. Nie przekraczaj 5-15 minut, ale też nie pomijaj ich, ponieważ dalsza nauka będzie utrudniona przez narastające zmęczenie.
4. Ustal priorytety
Nie wszystko jest tak samo ważne, dlatego nadawaj zadaniom priorytety. Zacznij od zapoznania się z tematem, który uważasz za najważniejszy i upewnij się, że przeznaczasz mu wystarczająco dużo czasu.
Jeśli zostawisz najtrudniejsze lub najbardziej skomplikowane tematy na koniec, zmęczenie po całym dniu nauki może skutecznie utrudnić Ci ich zrozumienie. Zaplanuj dzień, biorąc pod uwagę najważniejsze zadania i oszacuj czas potrzebny na ich opanowanie.
5. Zmotywuj się
Są dni, kiedy nauka jest ogromnym wyzwaniem. W takie dni musisz się zmotywować. Na przykład obiecaj sobie nagrodę po osiągnięciu celu. Ustal, co chcesz zrobić w tym dniu, a kiedy osiągniesz cel, zrób coś, co lubisz, na przykład obejrzyj odcinek ulubionego serialu lub wybierz się do miasta ze znajomymi.
6. Internalizuj materiał
Wszyscy wiemy, że nauka matematyki różni się od studiowania historii. Niektóre tematy wymagają nauczenia się pewnych pojęć na pamięć. Jednym ze sposobów ułatwienia nauki jest internalizowanie materiału.
Oznacza to nie tylko czytanie notatek tak długo, aż je zapamiętasz, ale także zrozumienie ich i umiejętność wytłumaczenia zagadnienia własnymi słowami.
Nauka tematu na pamięć bez próby zrozumienia jego treści może być użyteczna, jeśli celem jest przechowywanie informacji w pamięci krótkoterminowej. Jednak aby zdobyta wiedza pozostała na dłużej, warto poszukać rzeczywistych przykładów dotyczących zagadnienia lub powiązać je z poprzednio opanowanymi tematami.
7. Słuchaj muzyki
Nie każdy koncentruje się w ten sam sposób. Słuchanie muzyki pomaga niektórym osobom skoncentrować się, ale wszystko zależy od sposobu nauki i studiowanego materiału.
Ogólnie rzecz biorąc, nauka może być efektywniejsza, jeśli za jej tło posłuży muzyka klasyczna lub chill-out. Muzyka korzystnie wpływa na proces uczenia się, zwłaszcza podczas wykonywania kreatywnych zadań.
8. Wyłącz telefon
Jeśli masz zamiar się uczyć, nie potrzebujesz mieć telefonu w zasięgu ręki. Czytanie wiadomości e-mail i sprawdzanie SMS-ów co kilka minut utrudnia koncentrację i przerywa naukę. Korzystaj z ustalonych przerw, aby sprawdzić wiadomości lub porozmawiać ze znajomymi.
9. Zapamiętaj, że nauka tuż przed egzaminem jest nieproduktywna
Najlepiej uczyć się w dniach poprzedzających egzamin i dobrze się wyspać w noc przed nim. Badania wykazały, że sen po zebraniu nowych informacji w mózgu pomaga konsolidować te informacje w pamięci.
Ważniejsze jest, aby wyspać się w noc przed egzaminem, niż spędzić ją na próbach przeanalizowania informacji, które nigdy nie zostaną skonsolidowane. Ponadto brak snu negatywnie wpływa na wydajność podczas egzaminu.
Każdy wie, które strategie są dla niego najlepsze, więc podejdź do powyższych sugestii i zinterpretuj je w oparciu o własne umiejętności i cele. Uwaga, motywacja i koncentracja są ważnymi czynnikami, które musisz nauczyć się regulować, jeśli chcesz w pełni wykorzystać swój potencjał.