Przez tysiąclecia seksualność była przedmiotem zainteresowania, ciekawości, lęku i tajemnic. Tradycje seksualne, związane z relacjami międzyludzkimi i dojrzewaniem, są odmienne w różnych krajach. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące.
Niektóre dziwne tradycje seksualne przetrwały próbę czasu. Chociaż trudno w to uwierzyć, obyczaje, które ograniczone ramy kultury zachodniej mogą uważać za dziwne – nawet niedopuszczalne – nadal istnieją. Mówimy o obrzezaniu kobiet i mężczyzn, rytuałach inicjacyjnych, ofiarach i różnorodnych aktach mistycznych.
Niektóre z tych zwyczajów seksualnych przyciągają uwagę dzięki swojej brutalności. Inne budzą ciekawość, ponieważ bardzo kontrastują ze zwyczajami przyjętymi na Zachodzie. Wszystkie nawiązują do świata symbolicznego, który towarzyszy ludzkiej seksualności, i który znacznie różni się od relacji między zwierzętami.
„Seks: w Ameryce obsesja. W innych częściach świata – fakt”.
–Marlene Dietrich–
1. Dziwne tradycje seksualne Sambii
W Papui Nowej Gwinei dzieci muszą opuścić matkę w wieku 7 lat. Odtąd muszą żyć z dorosłymi mężczyznami ze swojej społeczności: ma to na celu „zrobienie z nich mężczyzn”. Jest to tradycja, której istnienie ma sprzyjać unikaniu zanieczyszczenia. Opiera się również na idei, że kobiety są nieczystymi istotami.
Przejście dzieci do dorosłości obejmuje rytuały, w których wycina się i przebija skórę. Celem jest usunięcie wszelkich śladów zanieczyszczeń, które pozostały po kontakcie z kobietą. Jakby tego było mało, dzieci muszę wypić spermę starszych mężczyzn. Zgodnie z przekonaniami w Sambii, daje to więcej wigoru i sprzyja rozwojowi.
2. Aborygeni z Mardudżary
Ta australijska społeczność przeprowadza dziwny rytuał inicjacyjny dla mężczyzn. Pierwszą rzeczą, którą robią, jest obrzezanie mężczyzn metodami prymitywnymi. To obrzezanie jest rzekomo bardzo bolesne. Młodzi mężczyźni są nawet zmuszani do zjedzenia swoich napletków.
Po wygojeniu się rany penis jest odcinany pionowo u dołu. Krew, która wypływa z tej rany, zostaje wrzucona do ognia. Uważa się, że ten rytuał oczyszcza nowego człowieka. Jest to jedna z wielu tradycji seksualnych związanych z oczyszczaniem poprzez ból.
3. Wyspiarze z Trobriandy
W tej odległej społeczności Nowej Gwinei relacje seksualne mają miejsce od najmłodszych lat. Dziewczyny zaczynają współżycie w wieku od 6 do 8 lat, a chłopcy w wieku od 10 do 12 lat. Kultura uważa za dopuszczalne, aby żyli razem przez krótki czas.
Od najwcześniejszych lat dziewczęta są instruowane, aby przyjmować gesty i wygląd, mające na celu uwodzenie chłopców. Jednak nie wychodzą za mąż młodo. Relacje seksualne są postrzegane jako rzeczywistość, która nie stwarza żadnego rodzaju zaangażowania.
4. Rytuał Saut D’eau
Na Haiti opinia publiczna nadal mocno wierzy w voodoo. Jeden z najbardziej tradycyjnych rytuałów odbywa się przy wodospadach Saut D’eau. Są to publiczne uroczystości, w pełni widoczne dla wszystkich.
Podczas tych uroczystości większość ludzi jest nagich. Pary uprawiają seks na oczach innych, odbywają się również orgie. Poza tym jest normalne, że wielu z obecnych jest „opętanych”, zgodnie z miejscowymi przekonaniami. Prowadzi to do poważnych napadów padaczkowych i tarzania się w błocie.
5. Braterstwo nepalskie
Ogólnie rzecz biorąc, w Nepalu brakuje ziemi i zasobów. Mieszkańcom tamtego regionu nie jest łatwo założyć rodzinę. Powinni uważać, aby nie sprowadzić na świat kolejnej istoty do wyżywienia, ponieważ nie ma zbyt wiele ziemi i jedzenia.
Aby rozwiązać ten problem, bracia mają zwyczaj dzielenia się żoną. Wszyscy muszą poślubić tę samą kobietę. Dzięki temu mogą żyć razem i być silniejszym w obliczu wrogości środowiska. Ma to także zapobiec sytuacji, w której mężczyzna pozostaje bez żony, jednocześnie uniemożliwiając mu posiadanie potomstwa.
Każda kultura nadaje własną wartość seksualności. Żadna z nich nie postrzega tego jako czysto biologicznego czynu, ale jako fakt, który przekracza pewną symboliczną granicę. Jakkolwiek dziwne mogą wydawać się opisane powyżej tradycje seksualne, wszystkie one reprezentują sposób rozumienia rzeczywistości, która ma znaczenie w swoim kontekście. Są cennym dowodem na to, że jesteśmy istotami ciągle poszukującymi znaczenia życia na Ziemi.