Dziesięć ciekawych faktów na temat kotów

Ciekawostki o kotach, które tu znajdziesz, z pewnością zwiększą Twoją fascynację tymi zwierzętami. Nie przegap tych interesujących fragmentów informacji.
Dziesięć ciekawych faktów na temat kotów

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2021

Koty są przebiegłymi nocnymi myśliwymi o jasnych oczach. Od dawna są przedmiotem zainteresowania wielu ludzi. Jeśli jesteś jedną z tych osób, czytaj dalej, ponieważ będziemy mówić o dziesięciu ciekawych faktach dotyczących kotów.

Koty wykonywały świetną robotę polując na małe gryzonie, które żyły w wioskach. Ponadto w starożytnym Egipcie były nawet czczone. Niektóre rodziny wyskubały sobie brwi na znak żałoby po śmierci ich kota.

Poza słodkim, ale tajemniczym wyglądem, koty są wspaniałym dziełem inżynierii naturalnej. Aby to zilustrować, oto dziesięć niesamowitych faktów na ich temat.

Dziesięć ciekawych faktów na temat kotów

Pewnie już wiesz, że niektóre zmysły kotów są bardziej rozwinięte niż zmysły ludzi. Na przykład ich wzrok jest znacznie lepszy niż nasz w warunkach słabego oświetlenia; ich uszy mogą odbierać częstotliwości do 64 kHz, a ich węch jest czterokrotnie silniejszy niż nasz. Jednak to nie jedyne ciekawe fakty na temat kotów.

Kot patrzący w górę

1. Nie lubią słodkich potraw

Koty zwykle nie lubią słodkich pokarmów. To dlatego, że nie mają receptorów smakowych dla tego smaku. Ma to sens, ponieważ koty domowe nie trawią cukrów. W rzeczywistości brakuje im niezbędnych do tego enzymów – więc mają tendencję do odrzucania ich, aby uniknąć problemów trawiennych.

2. Nie wiadomo, jak mruczą

Chociaż niektórzy eksperci twierdzą, że mruczenie kota jest spowodowane wibracjami mięśni krtani, inni twierdzą, że ma ono pochodzenie hemodynamiczne, a dokładniej żyłę główną.

Trudność w dokładnym określeniu pochodzenia mruczenia wynika z faktu, że żadna część anatomii kota nie jest poświęcona wyłącznie wytwarzaniu tej wibracji.

3. Chodzą na palcach

W przeciwieństwie do roślinogatunków, takich jak ludzie, które wspierają piętę i podeszwę stopy podczas chodzenia, koty stoją na czubkach palców. Z tego powodu należą do grupy digitigrades (zwierząt chodzących na palcach).

4. Pocą się przez łapy

Koty nie pocą się przez skórę. Zamiast tego ich gruczoły potowe znajdują się na poduszkach łap. Jednak w przeciwieństwie do ludzi, pocenie się nie pełni funkcji termoregulacyjnej. W rzeczywistości służy temu, aby każdy kot pozostawił swój zapach, gdziekolwiek się pojawi.

5. Ich mózg jest niezwykle podobny do ludzkiego

Mózg kotów, zachowując różnice międzygatunkowe, jest niezwykle podobny do naszego. W rzeczywistości nasze mózgi są w 90 procentach podobne.

Oto niektóre z różnic w mózgu kota. Mają zwiększoną liczbę neuronów w obszarach wzrokowych, większy płat węchowy i bardziej wydajną pamięć epizodyczną i operacyjną niż nasza.

6. Wszystkie nowonarodzone koty mają niebieskie oczy.

Kocięta, kiedy po raz pierwszy otwierają oczy, w wieku dwóch tygodni, wszystkie mają niebieskie lub szarawe tęczówki. Dopiero w pierwszym miesiącu życia ich oczy nabiorą dorosłego koloru. Kolor oczu jest bezpośrednio związany z melaniną, pigmentem nadającym skórze kolor.

Kocie oczy, które zmieniają kolor w ciągu kilku dni, mogą być jednym z powodów wizyty u weterynarza. To dlatego, że może być oznaką zapalenia wątroby, uszkodzenia mózgu lub ślepoty.

7. Koty Calico są prawie zawsze samicami

Kocury mają co najwyżej dwa kolory. Od trzech kolorów wzwyż prawie zawsze są żeńskie. Chociaż nie jest niemożliwe, aby mężczyzna był perkalem, najprawdopodobniej będzie bezpłodny. W rzeczywistości tylko jeden na 10 000 kotów perkalu jest samcem i jest płodny.

8. Kot, który został burmistrzem

Mieszkańcy Talkeetna na Alasce byli niezadowoleni ze wszystkich swoich kandydatów na burmistrza podczas wyborów w 1997 roku. Dlatego głosowali na Stubbsa, kota znanego w dzielnicy z tego, że został uratowany z zaniedbanego życia. Kot wygrał.

Stubbs piastował swoje stanowisko przez 15 lat. Czy możesz sobie wyobrazić kota jako burmistrza?

9. Jeśli ich głowa pasuje, reszta ciała pasuje

Inną ciekawostką dotyczącą kotów jest to, że są doskonałym przykładem powiedzenia „jeśli głowa pasuje, ciało pasuje”. Rzeczywiście, jeśli ich głowa mieści się w przestrzeni, mogą włożyć resztę ciała.

Sami mierzą szanse na znalezienie się w trudnej sytuacji, najpierw testując głową.

10. Mogą lepiej spaść z dużych wysokości

Mówi się, że koty zawsze lądują na nogach. Jest to możliwe dzięki ich systemowi przedsionkowemu, który podczas upadku wskazuje pozycję głowy w stosunku do podłoża. Najpierw obracają górną część ciała, potem dolną część ciała, lądując na łapach, aby zamortyzować uderzenie.

Weterynarze mają tendencję do obserwowania poważniejszych obrażeń u kotów spadających z niskich wysokości. Dzieje się tak, ponieważ im wyższy spadek, tym więcej czasu spędzą na prawidłowym ustawieniu się. Jednak jest tu oczywiście granica i nie oznacza to, że przeżyliby upadek z wieżowca.

Kot lądujący na nogach, jeden z ciekawostek o kotach.

Te ciekawostki dotyczące kotów to bynajmniej nie jedyne. Rzeczywiście, jeśli jesteś miłośnikiem kotów, na pewno wiesz o wiele więcej. Jest tak wiele do odkrycia o naszych kocich przyjaciołach!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muller, H. R., & Weed, L. H. (1916). Notes on the falling reflex of cats. American Journal of Physiology-Legacy Content40(3), 373-379.https://journals.physiology.org/doi/abs/10.1152/ajplegacy.1916.40.3.373?journalCode=ajplegacy
  • Basar, E., Baar‐Eroglu, C., Rahn, E., & Schürmann, M. (1991). Sensory and cognitive components of brain resonance responses: an analysis of responsiveness in human and cat brain upon visual and auditory stimulation. Acta Oto-Laryngologica111(sup491), 25-35.
  • Remmers, J. E., & Gautier, H. (1972). Neural and mechanical mechanisms of feline purring. Respiration physiology16(3), 351-361.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.