13 najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie

Najbardziej niebezpieczne zwierzęta na świecie mogą być również fascynujące. Lepiej je jednak oglądać z bezpiecznej odległości. Oto trzynaście z nich.
13 najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie

Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2021

Przyroda, choć cudowna, często bywa miejscem nieprzyjaznym dla tych, którzy ją zamieszkują. To dlatego, że na świecie jest wiele niebezpiecznych zwierząt. Tak wiele, że trudno powiedzieć, jak je sklasyfikować.
Na przykład, co rozumiemy przez niebezpieczne? Czy dotyczy to ich naturalnej broni, takiej jak jad? A może oznacza to ich agresywny charakter? Poniższa lista zawiera zwierzęta, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i innych zwierząt. Oczywiście nie oznacza to, że którekolwiek z nich jest z natury złe. Oznacza to jednak, że nie powinniśmy im przeszkadzać w codziennym życiu.

Na tej liście odkryjesz, że rozmiar i wygląd nie mają nic wspólnego z potencjałem zwierzęcia do wyrządzenia krzywdy tym, którzy je zdenerwują lub stanowią część ich diety.

13 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie

Każde dzikie zwierzę może być niebezpieczne dla ludzi. To dlatego, że często nie wiesz, czy możesz im przeszkadzać i sprawiać, że czują się zagrożone. Rzeczywiście, chociaż spotkanie twarzą w twarz z jednym z nich może okazać się magicznym przeżyciem, najlepiej zostawić ich w spokoju i podziwiać z daleka. Dowiedz się dlaczego.

1. Waran z Komodo ( Varanus komodoensis)

Waran z Komodo to największa jaszczurka na świecie. Może osiągnąć do trzech metrów długości i do 160 kilogramów wagi. Jest również niezwykle szybka i może osiągnąć prędkość do 25 kilometrów na godzinę.

Usta warana z Komodo wydzielają hemotoksyczny jad, który powoduje gangrenę i ciągłe krwawienie. Wraz z bakteriami, które przenosi (ponieważ może jeść gnijące mięso), powoduje to stopniowe osłabienie jego ofiary. Dlatego waran musi tylko szybko ugryźć swoją ofiarę, a następnie podążać za nią do miejsca jej śmierci.

waran z Komodo

2. Szerszeń azjatycki ( Vespa mandarinia )

Jad tego owada błonkoskrzydłego może być śmiertelny, jeśli na tym samym człowieku pojawi się kilka ugryzień jednocześnie. W Nagano (Japonia) ten owad stał się prawdziwym problemem.

Szerszenie azjatyckie przenoszą użądlenia, które zaszczepiają koktajl substancji cytotoksycznych i neurotoksycznych. Powodują one uszkodzenie tkanek i duży ból.

Szerszeń azjatycki, jedno z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie.

3. Kobra królewska ( Ophiophagus hannah)

Ogólnie rzecz biorąc, węże muszą być agresywne, aby jeść. Kobra królewska jest jednak wyjątkowa. Innymi słowy, zjada inne węże, nawet własnego gatunku. Jednakże, oczywiście, jeśli poluje na węże, nie będzie posłusznym stworzeniem.

Jej kły wstrzykują dużą ilość neurotoksycznego jadu. To stopniowo paraliżuje ofiarę, ostatecznie powodując zatrzymanie akcji serca lub oddychania.

Ophiophagus hannah

4. Żaba strzałkowa ( Dendrobates)

Żaby z tej rodziny wydzielają przez skórę niezwykle silny jad. Jeśli ten jad w jakiś sposób dostanie się do organizmu – na przykład przez atak lub przez pęknięcie skóry – może zabić zwierzęta znacznie większe od ludzi.

Tubylcy, którzy mieszkają na tym samym obszarze, doskonale zdają sobie sprawę ze skutków jej toksyn. Jej przydomek, strzało-żaba, pochodzi od łowczego zwyczaju zapładniania strzał trucizną. Oznacza to, że nie muszą być tak precyzyjne w celu swoich strzał.

Strzałka żaba

5. Ośmiornica niebieska (Hapalochlaena lunulata)

Pomimo tego, że nie mierzy więcej niż dziesięć centymetrów, ten głowonog wyróżnia się świecącymi niebieskimi pierścieniami, które otaczają jego ciało. Można go znaleźć w wodach tropikalnych zachodniego Indo-Pacyfiku.
Ślina ośmiornicy z niebieskimi pierścieniami może powodować silne nudności, utratę mowy, niebieskie zabarwienie kończyn i krwawienie wewnętrzne u ludzi.

Niebieska ośmiornica obrączkowana

6. Skorpion palestyński ( Leiurus quinquestriatus )

Ten pajęczak jest najbardziej trującym gatunkiem skorpiona, jaki istnieje. Zaszczepiany przez nich jad jest potężnym koktajlem neurotoksyn, który powoduje ekstremalny ból. Jednak ugryzienie nie jest śmiertelne – z wyjątkiem czasami małych dzieci lub osób z problemami z sercem. Istnieje również ryzyko reakcji anafilaktycznych.

Żółty skorpion, jedno z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie.

7. Osa morska (Chironex fleckeri)

Ta meduza występuje w miesiącach letnich wzdłuż wybrzeży Australii, gdzie się rozmnaża. Jego macki mogą rozciągać się na ponad dwa metry, a cnidocyty – komórki, które zaszczepiają jad – posiadają wystarczającą ilość toksyn, by zabić 60 dorosłych ludzi. Jest to neurotoksyczna trucizna, która stopniowo paraliżuje organizm, aż powoduje zatrzymanie akcji serca lub niewydolność oddechową.

Osa morska

8. Krokodyl słonowodny (Crocodylus porosus )

Te krokodyle są jedynymi zdolnymi do życia w słodkiej i słonej wodzie. W związku z tym można je znaleźć w morzach, ujściach rzek i rzekach. Ponadto są największym gatunkiem gadów na świecie. Dorosły osobnik może osiągnąć nawet siedem metrów i ważyć ponad 1000 kilogramów.

Ten krokodyl jest jednym z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. Podąża za ofiarą, cierpliwie przebywając w wodzie. Jego niesamowita szybkość i mocne ugryzienie uniemożliwiają ucieczkę z zasadzki. W rzeczywistości władze australijskie zabraniają kąpieli w niektórych częściach wyspy ze względu na zagrożenie, jakie stwarzają.

Krokodyl różańcowy, jedno z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie.

9. Hipopotam ( Płaznik hipopotamowy)

Pomimo tego, że są roślinożercami i ważą średnio 500 kilogramów, hipopotamy agresywnie konkurują z drapieżnikami, takimi jak lwy i krokodyle. Hipopotam jest zwierzęciem samotnym i niezwykle terytorialnym. Każdego dnia potrzebuje dużych ilości pożywienia i jest odpowiedzialny za oczyszczanie swojego obszaru z krokodyli, aligatorów i innych zwierząt na linii brzegowej.

Hipopotam jest najbardziej śmiercionośnym dużym ssakiem na świecie. W Afryce zabijają około 500 osób rocznie.

Hipopotam, jedno z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie.

10. Ratel ( Mellivora capensis )

Zwyczaje życia łasicowatych czynią z nich jedną z najniebezpieczniejszych grup zwierząt, jakie istnieją. Ratel lub miodożer jest jednym z najbardziej znanych z tej grupy. Ma szczęki zdolne przebić skorupę żółwia, a także wyróżnia się zwyczajem atakowania uli w celu zjedzenia miodu.

Ratel

11. Skrzydlica ( Pterois)

Rodzaj skrzydlic obejmuje dziewięć różnych gatunków. Jej jad ma działanie inotropowe – co wpływa na kurczliwość mięśni – oraz chronotropowe – co wpływa na częstość akcji serca. To zwierzę wstrzykuje toksyny przez kolce.

U ludzi jad skrzydlicy powoduje nudności, wymioty, dezorientację, zawroty głowy, biegunkę i ból w klatce piersiowej. W najbardziej ekstremalnych przypadkach może wystąpić niewydolność serca.

Ryba lew

12. Piranie ( Pygocentrus)

Chociaż są jednymi z najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie, filmy przedstawiają zachowanie piranii w dość mylący sposób. W rzeczywistości ataki zdarzają się, gdy czują zapach krwi w wodzie lub gdy potencjalna ofiara ma otwartą ranę. W pierwszej kolejności pojawia się pojedyncza pirania, zwana czujką. Jeśli ten okaz wróci do grupy cały i zdrowy, to wszyscy przychodzą żarłocznie jeść.

Pirania

13. Istota ludzka ( Homo sapiens sapiens)

Nie mogliśmy pominąć ludzi z naszej listy. Bezpośrednio odpowiedzialni za utratę różnorodności biologicznej na planecie, wyczerpywanie się zasobów i niszczenie ekosystemów, mówi się, że dzięki nam zmierzamy w kierunku szóstego masowego wyginięcia.

Mężczyzna trzymający ziemię

Na świecie jest wiele innych niebezpiecznych zwierząt. Niemniej jednak, w przeciwieństwie do ludzi, nie niszczą ekosystemu. W rzeczywistości są niebezpieczne tylko dlatego, że muszą być, aby przetrwać. Dobrze byłoby zostawić je w spokoju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.