Dziecko silne psychicznie, wskazówki dla rodzica

Dziecko silne psychicznie, wskazówki dla rodzica

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2017

Świat pełen jest wyzwań. Podstawową umiejętnością w stawianiu im czoła jest silna psychika. Ważne jest by swoje dziecko wychować w taki sposób, aby wyrosło na silną psychicznie osobę która zdolna będzie stawiać czoła wszystkim tym wyzwaniom. Z takiej umiejętności dziecko będzie bowiem korzystać całe życie.

Dzieci silnie psychicznie potrafią podchodzić do problemów w bardzo produktywny sposób. Potrafią wydajnie podnosić się po swoich porażkach i stawiać czoła przeciwnościom za każdym razem traktując je jak wyzwania.

Jeśli chcesz, aby twoje dziecko potrafiło stawiać czoła wyzwaniom musisz pomóc mu rozwinąć silną psychikę.

Czym jest siła psychiczna?

Trybiki w umyśle chłopca

Siła psychiczna zależy od naszej odporności, samooceny, pewności siebie i poczucia własnej skuteczności. Pomagając dzieciom rozwijać swoją siłę psychiczną musimy zastosować podejście, które obejmuje następujące kwestie:

  • Oddalenie negatywnego myślenia na rzecz myślenia realistycznego
  • Emocjonalną kontrolę
  • Produktywne działanie, nawet w znacząco niekorzystnych warunkach

Dziecko – sposoby na rozwój siły psychicznej

Istnieją różne strategie i narzędzia, które mogą pomóc dzieciom rozwinąć ich siłę psychiczną.

Nauka konkretnych umiejętności poprawy złego zachowania

Kiedy dziecko źle się zachowuje, nadarza nam się doskonała okazja na wyuczenie go pewnych zdolności, takich jak na przykład umiejętność rozwiązywania problemów, kontrolowania impulsów i ćwiczenie samodyscypliny.

Te umiejętności pomogą dziecku nauczyć się, jak działać efektywnie by stawiać czoła okolicznościom i innym przeszkodom dążąc do rozwiązania swoich problemów.

Pozwól dziecku samemu popełniać błędy

Twoje dzieci wyciągną bardzo istotne wnioski jeśli pozwolisz im uczyć się na własnych błędach. Zadaniem rodzica nie jest ustrzec swoje dzieci przed błędami, ale raczej nauczyć je, że błędy są elementem procesu nauki. Dlatego nie powinnaś czuć wstydu czy zakłopotania z powodu niepowodzeń swoich dzieci.

Dziewczynka i żarówki

Rodzice i wychowawcy powinni uczyć dzieci by uczyły się na swoich błędach. Powinni również zachęcać je do kolejnych prób w oparciu o wnioski, jakie wyciągnęły z poprzednich starań.

Oprócz tego musisz pozwolić na naturalny bieg wydarzeń, na tyle na ile to bezpieczne. Powinnaś rozmawiać ze swoimi dziećmi o tym jak unikać tych samych błędów, aby nie powielać ich w przyszłości.

Odrzucanie negatywnego myślenia

Ciężko jest nauczyć dziecko silnej psychiki kiedy jest poniżane, lub kiedy uczysz go aby spodziewało się złych wyników. Zachęcaj swoje dziecko do realistycznego i pozytywnego myślenia.

Realistyczne myślenie pomaga wzmacniać optymizm. Wówczas to dziecko uczy się odkrywać nowe możliwości i zaczyna wierzyć we własne umiejętności.

Pomoc w stawianiu czoła strachom

Jeśli dziecko unika rzeczy, których się boi, nigdy nie będzie miało możliwości zdobycia pewności siebie i wiary we własną zdolność do radzenia sobie ze stresem powodowanym przez takie sytuacje.

Co więcej, każde dziecko ma swoje własne lęki. Rozwiązaniem jest nasze wsparcie i pomoc w zdobywaniu odpowiedniej pewności i wiary w siebie. Wówczas znacznie łatwiej będzie im stawać twarzą w twarz ze swoimi lękami.

Kiedy dziecko z powodzeniem stawia czoła swoim lękom, rośnie jego pewność siebie, uczy się również tego jak wychodzić poza swoją strefę komfortu i odkrywa zadowolenie płynące z własnych osiągnięć.

Dziecko i potwór

Pozwalanie dziecku na odczuwanie dyskomfortu

Choć pomóc dziecku, kiedy próbuje radzić sobie z uczuciem dyskomfortu może być dla nas bardzo kuszące, ratując je z każdej trudnej sytuacji zwiększy jedynie jego zależność od nas. Jeśli dziecko jest sfrustrowane, znudzone lub rozgniewane, musisz dać mu szansę na samodzielne rozwiązanie swojego problemu.

Dzieci mogą budować swoją siłę psychiczną kiedy udaje im się zrozumieć, że same potrafią radzić sobie ze swoimi emocjami.

Potwierdzanie odpowiedzialności dziecka

Aby móc wykształcić siłę psychiczną musimy zaakceptować własną odpowiedzialność. Aby to zrobić, musisz pozwolić swojemu dziecku na wytłumaczenie swoich działań, ale bez szukania wymówek czy też obarczania winą za to co zrobiło innych.

Nauka zdolności emocjonalnej kontroli

Aby rozbudować siłę psychiczną swojego dziecka musi być ono świadome swoich emocji. Nie chodzi o tłamszenie własnych uczuć, ale o nauczenie ich tego, jak szukać zdrowych sposobów na radzenie sobie z tymi emocjami.

Kiedy dzieci nauczą się rozumieć swoje uczucia i tego, jak radzić sobie z nimi, to będą lepiej przygotowane na stawianie czoła wyzwaniom.

Jak być wzorem siły psychicznej

Nie ma lepszego sposobu naukę niż posługiwanie się przykładem. Nie wystarczy tylko rozmawiać z dzieckiem o tym co powinno robić, musisz też pokazać mu przykład. Rozmowa z nim o twoich osobistych celach oraz o sposobie w jaki zamierzasz je zrealizować może być bardzo owocna.

Okazywanie silnej psychiki we własnym życiu to najlepszy sposób na wychowanie silnego psychicznie dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.