Czy pamiętasz, jakie wartości zaoferowało Ci Twoje własne dzieciństwo? Spróbuj pomyśleć o tym przez chwilę i uwolnij się choćby na moment od swoich codziennych zmartwień, odpowiedzialności i stresujących okoliczności.
W całej tej niewinności, jaką charakteryzuje się dzieciństwo zawierają się liczne wartości, które dają znaczenie późniejszemu, dorosłemu życiu. Są to podstawowe sprawy, które jednak już w dorosłym wieku z reguły traktuje się z lekceważeniem i zapominane.
Dynamiczny i nieco nerwowy rytm współczesnego życia niesie ze sobą wiele obowiązków i zadań, które stopniowo pogarszają jakość oraz komfort życia. Mogą one powstrzymywać Cię przed robieniem tego, co tak naprawdę chciałbyś robić i co stanowi Twoje marzenie.
Może to ograniczyć Twoje nadzieje i dalekosiężne plany, pozostawiając Cię w stanie egzystencjalnej pustki i niezadowolenia. Czy poświęcasz swój czas na to, czego naprawdę potrzebujesz? Czy dążysz do tego, czego najbardziej pragniesz? Czy w Twoim życiu jest coś, co nadaje mu sens?
Z pewnością możesz dostrzec sporo różnych wątpliwości, które wynikają bezpośrednio z zadanych powyżej pytań. Większość z nich prowadzi prostą drogą do uświadomienia sobie tego, że to, co naprawdę jest nam potrzebne, to zmiana życiowej perspektywy.
Większość ludzi zazwyczaj nie kwestionuje tego, co robią. Nie ma także w zwyczaju analizować dostępnych możliwości i dostosowywać się do nich, Wynika to z faktu, że koncentrują się na tym, co myślą, że powinni robić. Następnie natomiast właśnie to robią. Zupełnie, jakby nie mieli żadnych innych możliwości.
Dzieciństwo pozwoliło Ci odkryć, że życie to coś więcej niż oddychanie
„Naucz się odkrywania i odczuwania szczęścia”… łatwiej powiedzieć niż zrobić. W przeważającej większości przypadków za nauczenie tej umiejętności odpowiada Twoje dzieciństwo.
Dziecko nie potrzebuje zbyt wiele czasu, aby wypełnić swoje naturalne i spontaniczne poczucie zdumienie odkryciem czegoś nowego w otaczającym je świecie przyrody.
To właśnie dzieciństwo pozwala Ci odkrywać radość i zabawę praktycznie we wszystkim. Może to być na przykład popełnianie różnych błędów, bieganie bez celu, gapienie się w deszcz przez wiele godzin lub tracenie czasu na gry, wyobrażanie sobie różnych sytuacji, odkrywanie nowych rzeczy i zwiedzanie otaczającego świata.
Cała umiejętność związana z życiem i jego wielką nadzieją na przyszłość wiąże się właśnie z jego najmłodszymi latami. Niestety, zbyt łatwo jest utracić tę zdolność, gdy wchodzi się w dorosłość. Człowiek w takim przypadku staje się “niedouczony”.
W miejsce doświadczeń z dzieciństwa wchodzi wtedy wszystko, co uważa on za najlepsze dla swojego dorosłego życia. Ale czy ścieżka, na którą wkroczyłeś w pełni świadomie jest dla Ciebie naprawdę najlepsza?
Często trzeba ją zmieniać i dostosowywać do zewnętrznych oczekiwań i podążać za tym, co mówią inni, co według nich jest dla Ciebie najlepsze.
Zawsze w to wierzyłeś, ale nigdy tego nie kwestionowałeś. Tylko czy jest to zgodne z Twoimi własnymi przekonaniami? Przeszedłeś drogę pełną narzucania Ci woli przez innych, tracąc przez to swoje autentyczne zdolności i jestestwo, które pozwoliłyby Ci w innym przypadku być szczęśliwym człowiekiem.
Odzyskanie wartości zdobytych w trakcie dzieciństwa
Poprzez kwestionowanie życia możesz doprowadzić przy odrobinie dobrej woli do swoistego „zresetowania” swojej życiowej ścieżki prowadzącej w obranym kierunku. Będziesz dzięki temu miał szansę ponownie przemyśleć to, w jaki sposób zamierzasz dotrzeć do obranego celu.
Zapominasz ciągle o swoim własnym szczęściu? Oto pierwszy krok w kierunku jego odzyskania. Pora zabrać się za analizę i przemyślenia…
To prawda, że dorosłość narzuca na Twoje barki naprawdę wiele nowych obowiązków i odpowiedzialności. W wielu przypadkach może się okazać, że te nowe obowiązki są dla Ciebie po prostu zbyt przytłaczające.
Kiedy już wystąpi takie zjawisko, może ono oznaczać, że Twoja uwaga i energia są marnowane na problemy, które nie stanowią części Twojego potencjału twórczego. Zdolność do ponownego odkrywania świata, poznawania nowych wartości i zachwytu nad własnymi osiągnięciami jest w tym momencie zagrożona. Może całkowicie zaniknąć.
Odzyskanie wartości, jakie pozwoliło Ci uzyskać Twoje dzieciństwo może oznaczać zatem zakwestionowanie całego dotychczasowego dorosłego życia. Będzie się to wiązało z ponownym odkryciem nadziei, nauczeniem się poszanowania i zaspokajania własnych potrzeb, a także zwrócenia większej uwagi na małe rzeczy, które Cię otaczają.
Oznacza to także naukę tego, jak cieszyć się życiem i codziennością. Dowiesz się także, jak możesz poświęcić trochę czasu na odkrywanie tego, co Cię pasjonuje.
Odkryj swoją pasję, poświęć jej choć trochę czasu i pozwól sobie na jej realizację. Dzięki temu odczujesz większą wartość własnego życia, a codzienność nabierze zupełnie nowych barw.
Uczenie się od nowa tego, czego nauczyłeś się w okresie dzieciństwa
Masz szanse na ponowne odkrycie wartości takich jak niewinność, zdumienie, ciekawość świata, życzliwość, szczęście itp. Jeśli obserwujesz uważnie otaczającą Cię rzeczywistość i zastanawiasz się nad wieloma jej aspektami, możesz w ten sposób nauczyć się naprawdę wiele, nawet od własnych dzieci.
Wystarczy je po prostu uważnie obserwować. Będziesz w stanie dostrzec i docenić ich naturalną spontaniczność i pasję do rzeczy, które lubią. Dostrzeżesz także ich zamiłowanie i skłonności do czerpania przyjemności właściwie z niczego i umiejętności cieszenia się każdą kolejną chwilą.
“Dzieciństwo ma własny sposób widzenia, myślenia i czucia.
Nie ma nic bardziej głupiego niż oczekiwać zastąpienia go przez nasz dorosły odpowiednik.”
–Jean-Jacques Rousseau–
Niestety często właśnie rodzice wpływają na swoje dzieci, przekształcając je w osoby pseudo dorosłe. Powodują, że te zbyt wcześnie przestają być dziećmi. W rzeczywistości to właśnie dorośli często są tymi, którzy powinni podjąć wszelki wysiłek i nauczyć się nieco od własnych dzieci. Nauczyć się prostoty.
To właśnie dzięki dzieciom możesz nauczyć się cieszenia chwilą obecną, bawienia się i odnajdywania satysfakcji we wszystkim, co robisz.
“Jeśli Twoje życie nie pozwala Ci bawić się,
tańczyć i żyć każdego dnia…
zmień je.”
–Jean-Jacques Rousseau–
A zatem do dzieła! Spraw, by tak jak w dzieciństwie, Twoje życie stało się prostsze.