Dzieci w naprawdę wielu przypadkach zadziwiają nas swoją kreatywnością. Ponieważ nie mają zinternalizowanego, standardowego sposobu komunikacji, mogą być bardzo pomysłowe w kontekście różnego rodzaju interakcji społecznych. Jednym ze sposobów, w jaki to robią, są różnego rodzaju gryzmoły i bazgrolenie.
Określenie użyte w tym miejscu odnosi się wbrew pozorom nie do chaotycznego mazania po papierze, ale do tworów o szczególnym i konkretnym znaczeniu. Jednak wszelkiego rodzaju gryzmoły mogą być czymś o wiele więcej, niż tylko bezmyślnym bazgroleniem. Co więcej, mogą one stanowić pewnego rodzaju formę komunikacji.
W miarę dorastania sposoby komunikacji wykorzystywane przez dzieci stają się bardziej uporządkowane. Ogólnie rzecz biorąc w takim przypadku gryzmoły i bazgrolenie stopniowo przeistaczają się w rysunki, słowa, frazy i opowieści traktowane jako nowe narzędzia do porozumiewania się i przekazywania własnych odczuć i emocji.
W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci, co niekiedy mogą oznaczać z pozoru chaotyczne dziecięce gryzmoły. Przekonasz się także, że jest to rodzaj tajnego języka wykorzystywanego przez nasze pociechy. Dowiesz się także kilku innych rzeczy o tym nieznanym Ci świecie pełnym ekspresji i ukrytego znaczenia. Zapraszamy zatem do lektury!
Co w ogóle kryje się pod pojęciem „gryzmoły”?
Gryzmoły odnoszą się ogólnie rzecz biorąc do mniej lub bardziej kreatywnych rysunków, które stają się coraz to bardziej złożone w miarę, gdy dziecko się rozwija. Na początku mogą się one wydawać nieuporządkowane i impulsywne. Dzieje się tak dlatego, że bardzo małe dziecko nie ma jeszcze w pełni rozwiniętych zdolności motorycznych.
Z pozoru niezgrabne i pozbawione sensu gryzmoły mogą stanowić bramę do tajnego języka naszych dzieci. Zrozumienie ich znaczenia to istny klucz do odblokowania tych drzwi i poznania tego, co się za nimi kryje.
Niemniej jednak każdy rysunek kryje w sobie pewne znaczenie. Zrozumielibyśmy je, gdyby nasza pociecha była już w stanie wyjaśnić, co narysowała lub gdybyśmy mieli odpowiednie środki pozwalające na zinterpretowanie znaczenia rysunku.
Poszczególne rysunki mogą odpowiadać konkretnemu tematowi. Być może zobaczysz w nich odzwierciedlenie takich zagadnień, jak na przykład:
- Emocje
- Pragnienia
- Lęki
- Etapy rozwoju dziecka
- Biologiczne rytmy organizmu Twojej pociechy
Mówimy więc tutaj o pewnej nowej formie komunikacji. Dlatego właśnie niektórzy psychologowie i psychiatrzy uważnie interpretują dziecięce gryzmoły w swojej pracy. Innymi słowy, wykorzystują je jako narzędzia do analizy problemów dziecka. Mogą mieć one podłoże biologiczne, ponieważ odzwierciedlają etapy rozwoju dziecka.
Z drugiej strony mogą mieć też charakter psychologiczny, ponieważ pozwalają dziecku wyrazić jego wewnętrzny świat. Gryzmoły składają się zasadniczo z dwóch elementów:
- Scena. Obejmuje ona manifestację intencji, spontaniczność lub zamiar przekazania wiadomości.
- Sposób rysowania. Pokazuje on poziom biegłości dziecka. To znaczy poziom łatwości lub trudności, z jaką dziecko tworzy rysunki.
Gryzmoły są zatem ściśle związane z aspektami sensorycznymi i motorycznymi. Pierwsze odzwierciedlają to, co dziecko postrzega, a także bodźce, na które jest wrażliwe. Co do drugich aspektów, to element motoryczny pozwala im oddziaływać na ich świat zewnętrzny.
Sekretny język dzieci
Gryzmoły są rodzajem języka. Takie zaklasyfikowanie ich oparte jest na tym, że jest to bez wątpienia sposób, w jaki dzieci wyrażają samych siebie. I chociaż jest to bardzo podstawowy akt, może być także przepełniony emocjami. Rozumiemy przez to, że gryzmoły są sposobem, przy użyciu którego dziecko ustanawia pomosty komunikacyjne z innymi osobami.
Jest to szczególnie ważna kwestia, ponieważ na tym etapie życia dziecko może jeszcze nie wiedzieć, jak komunikować się za pomocą słów. Albo po prostu woli tego jeszcze nie robić.
Jak sugerują w swojej książce zatytułowaniej Scribbling: The Secret Language of Children wykładowca i psycholog Evi Crotti oraz lekarz Alberto Magni specjalizujący się w psychoterapii i chorobach psychosomatycznych „akt bazgrania na kartce papieru umożliwia komunikację między dzieckiem a osobą dorosłą” ( str. 19).
Język ten może przybierać różne formy. Jedną ze słownikowych definicji języka jest „zdolność człowieka do wyrażania i komunikowania się z innymi za pomocą dźwięków lub innych systemów sygnalizacyjnych”. Na tej podstawie widać, że nie chodzi tutaj tylko o mowę. Język obejmuje także pisanie, komunikację niewerbalną i symbolikę.
A to oznacza, że w sferze języka jest miejsce na pisanie, ponieważ jest to również forma wyrażania. W ten sposób dzieci mogą powiedzieć nam coś o swoim wewnętrznym świecie.
Jak można zinterpretować dziecięce gryzmoły?
Aby móc interpretować różnego rodzaju dziecięce gryzmoły, musisz wziąć pod uwagę dwa podstawowe aspekty. Są to:
- Dojrzałość układu nerwowego dziecka. W szczególności mamy na myśli jego dojrzewanie w kategoriach prezentowanych zdolności. Charakteryzuje się ono dobrze zdefiniowanymi podstawami: między innymi umiejętnościami motorycznymi, przestrzenią, funkcją symboliczną i językiem.
- Fakt, że nie wszyscy ludzie, nawet specjaliści, mają odpowiednie kwalifikacje do interpretacji znaczenia gryzmołów. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że mimo pewnych określonych parametrów wskazujących na pewne rzeczy, jedynymi osobami, które są w stanie i do tego są też upoważnione do prawidłowej interpretacji tego rodzaju materiałów, to jedynie profesjonaliści zajmujący się wyłącznie (lub głównie) tym właśnie zagadnieniem. Należą do nich psychologowie, profesorowie psychologii i psychiatrzy. Zależy to oczywiście od przepisów obowiązujących w danym kraju.
W poniższej sekcji pokażemy kilka wzorców interpretacji. Pamiętaj jednak o tym, że każde dziecko jest na swój sposób wyjątkowe. Kilka opisów, które prezentujemy poniżej, nie wystarczy Ci do uzyskania pełnej i poprawnej interpretacji gryzmołów tworzonych przez poszczególne dzieci.
Są to tylko typowe interpretacje, które mogą Ci pomóc w początkowym okresie, jeśli poczujesz lub odkryjesz, że coś się dzieje niepokojącego z Twoją pociechą. W każdym razie nie wahaj się pójść do profesjonalisty, jeśli uważasz, że jest to konieczne.
Gryzmoły i ich cechy charakterystyczne
Analizując dziecięce gryzmoły, musisz zawsze pamiętać o tym, jak ważne jest, by zwracać szczególną uwagę na odpowiednie szczegóły. Tylko wtedy będziesz w stanie poprawnie zinterpretować te bazgroły. Pamiętaj zatem o następujących kwestiach:
- Sposób, w jaki dzieci tworzą swoje rysunki. Zwróć uwagę na to, jak dziecko trzyma ołówek w dłoni. Czy jest wtedy spokojne i zrelaksowane, czy wykazuje przy tej okazji jakiś stan napięcia emocjonalnego?
- Punkt początkowy. Kiedy dziecko zaczyna rysować na środku strony, zwykle oznacza to, że zna swoje miejsce w świecie zewnętrznym. Jeśli nie, może to oznaczać nieśmiałość lub stan napięcia nerwowego.
- Przestrzeń. Jeśli dzieci zużywa sporo miejsca na kartce papieru na swoje gryzmoły, oznacza to pewność siebie, ekstrawersję i chęć rozwoju. Gdy jednak pokrywa rysunkiem tylko część dostępnego dla niego miejsca, może to oznaczać, że dziecko się boi, jest wycofane lub zamknięte w sobie.
- Nacisk. Gdy dziecko rysuje lekko i niewyraźnie, może to oznaczać, że ma delikatną naturę. Ciemniejsze, mocniejsze linie mogą oznaczać dużą ilość energii i potrzebę większej przestrzeni osobistej.
- Sposób kreślenia. Jeśli dziecko jest pewne w swoich rysunkach, może to odzwierciedlać łatwość działania. Jeśli nie, może to oznaczać strach i niepokój. Ewentualnie nieśmiało kreślone gryzmoły mogą być wynikiem bardzo rygorystycznego wychowania.
- Kształt. Każdy okrąg, linia, krzywa, kąt, linia przerywana lub inny kształt jest odzwierciedleniem miejsca, w którym dziecko umieszcza się w swoim własnym świecie. Innymi słowy, tak dziecko postrzega siebie samego i w ten właśnie sposób się rozwija.
- Koła. Jest to projekcja obrazu najbardziej znanego dziecku – czyli owalu twarzy.
- Kąty. Duża ich ilość wskazuje na stan napięcia emocjonalnego i silny opór.
- Rysowanie ostrymi pociągnięciami. Są to sygnały intensywnego życia emocjonalnego. Mogą też być wołaniem o większą częstotliwość kontaktów z rodzicami z powodu pewnych zmartwień.
- Przerwane linie. Ich obecność może wskazywać na lęk przed oddzieleniem od rzeczy, które dziecko darzy szczególnym uczuciem.
Znaczenie kolorów
Kolory mogą również mieć istotne znaczenie. Mogą one ujawniać ślady agresji, radości, miłości itp. Psychologia koloru próbuje sklasyfikować wszystkie możliwe ich znaczenia. Na przykład czerwony może reprezentować impulsywność, żółty radość, czarny strach, smutek lub agresję, a biały spokój.
Gryzmoły mogą być też doskonałym oknem dającym wgląd w wewnętrzny świat Twojego dziecka. Zwrócenie uwagi na te z pozoru chaotyczne bazgroły może pomóc Ci poznać jego samopoczucie. To naprawdę cudowny język, który z czasem staje się coraz bardziej rozbudowany.
Jednak mimo, że jest to „sekret”, ponieważ nie rozumiemy go na początku, możemy wkrótce odkryć w nim istotne znaczenie. W ten sposób stajemy się bardziej świadomi osobowości naszego dziecka, a także tego, co dzieje się w jego życiu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Crotti, E, & Magni Alberto. Garabatos: el lenguaje secreto de los niños. Málaga España, Sirio.