Nie ma wielu pojęć tak trudnych do zrozumienia i przyswojenia jak doskonałość. To wspaniałe słowo, które “sprzedaje się” lepiej niż prawie wszystko inne. Ale co ono naprawdę znaczy? Jakie miejsce ma w naszym życiu? Czy dążenie do doskonałości jest tym samym co osiąganie perfekcyjności? Czy to znaczy być najlepszym lub po prostu robić wszystko najlepiej jak potrafisz każdego dnia?
Prawdę mówiąc, doskonałość to coś więcej niż tylko kwestia bycia dobrym w pewnych rzeczach. To pojęcie sięga daleko, daleko dalej. Ma także aspekt moralny, który polega na tym, że staramy się jak najlepiej wykorzystać okoliczności, w których się znajdujemy i zawsze staramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie. Dla wielu ludzi chodzi o wymierne osiągnięcia, posiadłości i umiejętności. Ale tak naprawdę wcale tak nie jest, gdyż chodzi o bardziej duchowe spojrzenie. Chodzi o satysfakcję i rozwój osobisty.
“Doskonałość jest sztuką wygrywaną przez trening i przyzwyczajenie. Nie działamy słusznie, ponieważ mamy cnotę lub doskonałość, ale raczej je mamy, ponieważ działaliśmy słusznie. Jesteśmy tym, co robimy wielokrotnie. Doskonałość zatem nie jest aktem, ale nawykiem”.
-Arystoteles-
Doskonałość nie jest aktem, jest nawykiem
Doskonałość nie jest ustalonym, uzgodnionym stopniem jakości lub perfekcji. Jest to model ciągłych zmian i wynika z tego, co robimy każdego dnia. Nie chodzi o bycie w czymś doskonałym, choć jest to godny podziwu cel. Chodzi raczej o to, aby zawsze robić rzeczy tak dobrze, jak tylko potrafisz.
Dążenie do doskonałości w tym, co robisz, wymaga dużo pracy i pasji. Ten napęd i zaangażowanie w robienie rzeczy dobrze, wraz z wysiłkiem, może pomóc osiągnąć niesamowite rezultaty.
Poszukiwanie doskonałości nigdy się nie kończy, nigdy nie daje Ci przerw i nigdy nie czyni wyjątków. Doskonałość jest czymś, z czym musisz pracować każdego dnia, ponieważ pochodzi z Twoich własnych wartości. Mówimy o wartościach, które codziennie wystawiają Cię na próbę, o tych, które widzisz we wszystkim co robisz i o wszystkim, co Ci się przydarza. Jeśli coś jest dla Ciebie ważne, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest codzienna praca. Bez wymówek!
“Nie ma żadnej radości, która trwa w takiej lub innej pracy lub naprawdę jakiejkolwiek pracy. Zawsze będziesz musiał pójść gdzie indziej w pewnym momencie. Musisz się znowu ubrać i wejść na swoją drogę. (…) Musisz podejść i zapukać do drzwi doskonałości, ponieważ jest to praca siedem dni w tygodniu.”
Czerpanie przyjemności z robienia rzeczy dobrze
Stawiając na doskonałość w tym, co robisz, jest jednym z najlepszych sposobów czerpania z tego przyjemności. Dostosowanie Twojego podejścia do pracy wykracza daleko poza osiągnięcie dobrych wyników. Jest to również wzbogacająca praktyka, w którą możesz się angażować, zarówno osobiście, jak i profesjonalnie.
Kiedy wiesz, że robisz coś dobrze, możesz pomnożyć rozkosz, którą dana rzecz Ci przynosi. Im częściej to robisz, tym lepsze będą wyniki i tym bardziej wzmocnisz nawyk.
“Tajemnica radości w pracy zawarta jest w jednym słowie – doskonałość. Wiedzieć, jak robić coś dobrze, to cieszyć się tym.”
-Pearl S. Buck-
Doskonałość to ciągłe poszukiwanie
Mówimy o procesie, który prawie nigdy się nie kończy, podczas gdy wciąż jest szansa, aby coś zrobić lepiej. Dodatkowo, im więcej czasu poświęcisz na poszukiwanie doskonałości, tym młodszy, bardziej pełen nadziei i aktywniejszy będziesz duchem. Wynika to z idei, że zawsze jest miejsce na poprawę, bez względu na to, o jaką część życia chodzi, czy zawodową czy osobistą.
Posiadanie wysokiego osobistego standardu jest w zasadzie wynikiem niespokojnego pragnienia lepszej wydajności, optymalizacji wyników uzyskanych z posiadanych zasobów. Jest zewnętrznym wyrazem wewnętrznej uczciwości, pasji i silnej chęci dokonania zmian.
Bez względu na to co robisz, zawsze możesz wybrać taką postawę. Prawdą jest również, że Twoje umiejętności i zdolności lub zasoby i informacje mogą być czynnikami ograniczającymi. Ale przez większość czasu nadal masz dużo miejsca do manewru. To jest tam, gdzie pasja i zaangażowanie naprawdę wchodzą w grę.
“Jeśli chodzi o mnie, dążę do doskonałości. Nie mam czasu, żeby się zestarzeć. “
-Will Eisner-
Uznanie idzie ramię w ramię z doskonałością
Wiele osób walczy o uznanie, ale nie zawsze podąża właściwą ścieżką. Uzyskanie uznania poprzez doskonałość jest rzeczywiście najlepszym, najszlachetniejszym sposobem, aby je zdobyć. Jednak dla ludzi, którzy robią to w ten sposób, uznanie jest zazwyczaj mniej ważne niż dobry wynik.
Z drugiej strony, jeśli nie szukasz doskonałości, prawdopodobnie jej nie znajdziesz. Poszukiwanie doskonałości obejmuje także doskonalenie swoich działań i starań, by wszystko było jak najlepsze. Nawet jeśli wydaje Ci się, że daleko Ci do doskonałości, zainteresowanie i wysiłek zawsze będą najbardziej wartościowymi rzeczami, które możesz umieścić w projekcie. Pasja, czy inaczej pragnienie, i działanie to jedyny sposób, aby zbliżyć się o krok do doskonałości.
“Jeśli naprawdę spodziewasz się zrealizować swoje marzenia, porzuć potrzebę ogólnej zgody. Jeśli spełnienie oczekiwań wszystkich jest celem numer jeden, poświęciłeś swoją wyjątkowość, a co za tym idzie, doskonałość. “
-Hope Solo-
Skorzystaj z każdej małej szansy na osiągnięcie doskonałości
“Nie mamy szansy na zrobienie wielu rzeczy, a każdy powinien być naprawdę doskonały. Ponieważ to jest nasze życie.”
Przyjęcie tej postawy oznacza pokładanie wiary w siebie i kierowanie się własną zdolnością dostrzegania/identyfikowania możliwości poprawy. Oznacza to posuwanie się naprzód i znajdowanie najlepszego sposobu na poprawę każdego szczegółu. To działanie, a nie obserwacja czy refleksja. Choć można również zacząć od obu tych rzeczy.
Łatwo to wszystko powiedzieć, jednak przyjęcie tej postawy i podtrzymanie jej nie jest łatwe. To może być bardzo frustrujące i bolesne, ponieważ wczesne wyniki, jakie uzyskujesz, są często bardzo oddalone od tego, na co liczyłeś. Ostatecznie doskonałość jest ćwiczeniem inteligencji i cierpliwości. Nagradza ona ludzi, którzy mają odporność, aby zrobić krok i przekraczać swoje ograniczenia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Pacht, A. R. (1984). Reflections on perfection. American Psychologist. https://doi.org/10.1037/0003-066X.39.4.386
- Stoeber, J., & Kersting, M. (2007). Perfectionism and aptitude test performance: Testees who strive for perfection achieve better test results. Personality and Individual Differences. https://doi.org/10.1016/j.paid.2006.09.012