Domek z kart - z niego zbudowałam swoje życie

Domek z kart - z niego zbudowałam swoje życie

Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia, 2017

Zbudowałam moje życie jak domek z kart, chociaż zrozumienie tego zajęło mi wiele czasu. Myślałam, że mam do tego dobrą rękę, ale nagle przegrałam grę. Te karty były niewielkimi osiągnięciami, które budowałam krok po kroku a i za jednym cholernym podmuchem wiatru straciłam w mgnieniu oka.

Miałam kartę pracy, kartę niezależności, kartę wolności i kartę zaufania. Ale potem potwór zwany kryzysem wziął udział w grze, a mój domek z kart został zniszczony przez huragan, który zniszczył każde piętro, rozbił ściany i przemienił je w stosy słomy.

I wtedy zdałam sobie sprawę, że nie znalazłam tych kart, ale zostały mi one rozdane.

Gdy napotykasz niespodziewane okoliczności, takie jak powyższa, przyszłość, na którą postawiłaś wszystkie twoje oszczędności, wydaje się odpływać w siną dal. To jak utrata życia podczas pokera w kasynie. Nic już nie jest pewne, świat staje się niczym więcej niż przypadkową szansą, a wtedy twoje obawy się materializują.

Życie to gra losowa, nigdy nie wiadomo, czy dziś wygrasz czy stracisz.

Dziewczyna trzyma karty w dłoni.

Domek z kart? Gramy w życie kartami, które zostały nam dane

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że gramy w grę zwaną życiem kartami, które zostały już rozdane i to od nas zależy czy wygramy. Przypadek prowadzi do sytuacji o które nie prosiliśmy, które wyrządzają nam krzywdę, ponieważ jest to coś, czego nie możemy kontrolować.

Przypadek może być Twoim najlepszym przyjacielem lub najgorszym wrogiem. Daje karty, ale ty decydujesz, jak nimi grać.

Co możesz zrobić, gdy karty, które dostałaś w swoim życiu, nie są dla Ciebie korzystne? Jak wygrać przypadkową grę? Najważniejszą rzeczą jest nie stracić perspektywy. Możesz zrezygnować i pogrążyć się w smutku spowodowanym przez los, lub możesz walczyć aby wygrać.

Aby móc walczyć, musisz mieć różne strategie, które mogą działać na Twoją korzyść. Kiedy dostałaś złe rozdanie, te strategie mogą Ci pomóc.

Strategie radzenia sobie z problemami, według Lazarusa i Folkmana, są zestawem narzędzi poznawczych i behawioralnych, jakie można wykorzystać do zarządzania wewnętrznymi lub zewnętrznymi wymaganiami, które stanowią zbyt duże obciążenie dla twojej wytrzymałości.

Wygraj grę przy pomocy odpowiedniej strategii radzenia sobie z problemami

W życiu napotykasz wiele trudnych sytuacji, w których bez względu na to, co się stanie, będziesz cierpieć. Jednak musisz nauczyć się je akceptować i żyć z nimi jako kolejną częścią gry zwanej życiem. Nie poddawaj się, pomimo bólu i strachu.

Siłowanie się na ręce.

Strategie radzenia sobie z problemami nie tylko pomagają w zmniejszaniu stresu, ale także radzą sobie z emocjami związanymi z codziennymi problemami.

Często jednak nie stosujemy właściwych strategii, dlatego nie możemy zmierzyć się z naszymi problemami. Według Lazarus’a i Folkman’a istnieją dwa rodzaje strategii radzenia sobie:

Strategie skoncentrowane na problemie

Są one stosowane, gdy problem można rozwiązać, czy to przez zmianę otoczenia, w którym powstał lub zmianę własnego nastawienia . Dwie główne strategie tego typu to:

  • Konfrontacja: dotyczy bezpośredniego zmierzenia się z problemem
  • Planowanie i rozwiązywanie problemów: ta technika jest wykorzystywana do znalezienia najlepszego sposobu na rozwiązanie problemu.

Strategie skupiające się na emocjach

Są stosowane, gdy nie można interweniować, ponieważ problem jest czymś, czego nie da się zmienić. Zamiast tego warto podjąć próbę zmienienia doniosłości emocjonalnego stresu, jaki odczuwasz. Czyli innymi słowy, sposobu w jaki przyglądasz się lub interpretujesz to, co się dzieje. Obejmują one:

  • Zdystansowanie : zaprzeczenie problemowi lub zapomnienie, że istnieje.
  • Samokontrola: nie spiesz się w obliczu problemu, zatrzymaj go dla siebie.
  • Zaakceptowanie odpowiedzialności za źródło problemu.
  • Ucieczka-unikanie: czekanie na to, że problem rozwiąże się sam, lub za pomocą leków, jako sposobu na radzenie sobie z nim.
  • Ponowna, pozytywna ocena problemu: poproszenie o pomoc lub poradę, aby spojrzeć na wszystko z punktu widzenia innej osoby.

Specjalna strategia radzenia sobie z problemami to poszukiwanie społecznego wsparcia, która mieści się w obu kategoriach, ponieważ może skupiać się zarówno na emocjach, jak i na problemie. Dzieje się tak dlatego, ponieważ zależy to od tego, jak korzystasz z tej pomocy i czego potrzebujesz.

Dziewczyna na tle zachodu słońca.

Bądź ostrożny! Nie wszystkie strategie radzenia sobie z problemami są odpowiednie

Nie wszystkie strategie wymienione tutaj są dobre lub odpowiednie do rozwiązywania twoich problemów. Strategie opisane powyżej to te, które autorzy uważają za najbardziej rozpowszechnione, ale dystans i konfrontacja często powodują większy ból niż pomagają.

Z drugiej strony planowanie, rozwiązywanie problemów i pozytywna ocena są najbardziej użyteczne, jeśli chodzi o problemy, ponieważ potrafią dawać bardzo pozytywne wyniki.

Więc kiedy twój domek z kart rozpada się niczym źle skonstruowany zamek, użyj najlepszych strategii radzenia sobie w celu rozwiązania problemów. Jeśli nie wiesz, jak z nich korzystać, poproś o pomoc psychologiczną, abyś mogła się ich nauczyć, tak by przypadek i smutek nie dały rady wygrać.

To TY decydujesz, jak grać w swoje własne życie. Los rozdaje karty, ale Ty wybierasz, którymi z nich zagrasz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.