Dlaczego zawsze się spóźniasz?

Czy należysz do osób, które zawsze się spóźniają? Czy inni krytykują Cię za widoczny brak szacunku i odpowiedzialności? Jeśli tak i nie wiesz, dlaczego cierpisz na tę przypadłość, poniższy artykuł będzie dla Ciebie interesujący.
Dlaczego zawsze się spóźniasz?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 29 maja, 2023

Czy należysz do osób, które stale się spóźniają? Być może jesteś jak biały królik z Alicji w Krainie Czarów: zawsze w biegu z zegarkiem w ręku, spóźniony na bardzo ważne spotkanie. Mówi się, że za tym zachowaniem kryje się zła organizacja i brak poszanowania czasu innych. Jednak to nie jedyne powody. Czy wiesz, dlaczego zawsze się spóźniasz?

Spóźnialstwo może mieć wiele powodów. Ich zakres jest szeroki: od słabego postrzegania czasu do zespołu deficytu uwagi lub nadpobudliwości (ADHD). Każdy powód ma pewne cechy szczególne, które wyjaśniają to problematyczne zachowanie.

Ludzie, którzy często się spóźniają, niekoniecznie mają taki zamiar, ani nie ignorują uczuć innych. Często jest to po prostu fakt, który wpływa na ich życie i który nie zawsze wiedzą, jak to kontrolować.

Systematyczne spóźnialstwo: dlaczego zawsze się spóźniasz

Możesz się spóźniać, ponieważ jesteś zbyt optymistyczny w szacowaniu czasu, jaki zajmie Ci wykonanie jakiejś czynności, nawet jeśli jest to element codzienności, na przykład branie prysznica. Mówisz sobie, że masz dużo czasu. Jednak jeszcze przed wyjściem z domu mogą mieć miejsce pewne nieprzewidziane sytuacje. Inni ludzie byliby w stanie je przewidzieć.

Jeśli zawsze się spóźniasz, prawdopodobnie nie radzisz sobie z zarządzaniem czasem. Nie robisz tego dla lepszego efektu. Nie uważasz się też za kogoś lepszego od innych.

Za procesem ciągłego spóźniania się leżą różne wyzwalacze psychiczne i behawioralne. Zostały one szczegółowo przebadane przez specjalistów:



Jak przełamać nawyk ciągłego spóźniania się?

Zaleganie z zadaniami i spóźnianie się na spotkania ma swoje konsekwencje. Może to skutkować kłótniami, a nawet zwolnieniem. Chroniczne spóźnianie się nie przynosi żadnych korzyści. Nawet jeśli myślisz, że to tylko część Twojej osobowości, zawsze możesz się zmienić. Istnieje kilka podstawowych strategii, które mogą pomóc poprawić Twoje nawyki, produktywność i współistnienie z innymi.

Jedną z zalecanych metod jest skonsultowanie się ze specjalistą. Jak wspomnieliśmy wcześniej, uporczywe spóźnianie się może być spowodowane zaburzeniem lękowym lub ADHD. Potencjalna diagnoza jest więc dobrym punktem wyjścia. Co jeszcze możesz zrobić w tej kwestii:

  • Nie odkładaj zadań.
  • Unikaj wielozadaniowości.
  • Trenuj swoją pamięć i uwagę.
  • Przyzwyczaj się do danej rutyny i trzymaj się jej.
  • Ćwicz techniki zarządzania czasem.
  • Naucz się planować wszystko z wyprzedzeniem.
  • Wykonaj ćwiczenia radzenia sobie ze stresem i lękiem.
  • Zaplanuj przybycie dziesięć minut przed umówionymi spotkaniami.
  • Utrzymuj porządek w swoim otoczeniu. Pomoże Ci nie tracić czasu.
  • Zawsze pamiętaj, że mogą zdarzyć się nieoczekiwane rzeczy.

Wreszcie, chociaż prawdą jest, że wszyscy czasami się spóźniamy, niekoniecznie oznacza to, że jest to normą lub powinno stać się nawykiem. Jeśli tak, musisz zainicjować zmiany. Pomogą one poprawić wizję, jaką inni, a nawet Ty, masz o sobie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kreider, C. M., Medina, S., & Slamka, M. R. (2019). Strategies for Coping with Time-Related and Productivity Challenges of Young People with Learning Disabilities and Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder. Children (Basel, Switzerland)6(2), 28. https://doi.org/10.3390/children6020028
  • Waldum, E. R., & McDaniel, M. A. (2016). Why are you late? Investigating the role of time management in time-based prospective memory. Journal of experimental psychology. General145(8), 1049–1061. https://doi.org/10.1037/xge0000183
  • Weissenberger, S., Schonova, K., Büttiker, P., Fazio, R., Vnukova, M., Stefano, G. B., & Ptacek, R. (2021). Time Perception is a Focal Symptom of Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder in Adults. Medical science monitor: international medical journal of experimental and clinical research27, e933766. https://doi.org/10.12659/MSM.933766

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.