Imię - w jaki sposób wpływa na Twoją osobowość?

Twoje imię wpływa na Twoją osobowość. W rzeczywistości może kształtować twój obraz siebie i sposób, w jaki widzą cię inni. Jak to możliwe?
Imię - w jaki sposób wpływa na Twoją osobowość?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Rodzice często spędzają dużo czasu, aby wybrać imię dla swojego dziecka. Przed podjęciem decyzji zwykle rozważają wiele alternatyw, konsultują się z rodziną i przyjaciółmi oraz długo i intensywnie myślą. Trudno się temu dziwić, ponieważ imiona, które nam nadano, są z nami na całe życie i są niezwykle ważne. Możesz jednak nie zdawać sobie sprawy, że twoje imię może wpływać na twoją osobowość.

Nie mówimy tutaj o czarach czy ezoteryce, ale o hipotezie, która jest poparta pewnymi dowodami. To idea, że twoje imię kształtuje twoją samoocenę, doświadczenia życiowe i sposób bycia. Czyni to za pomocą mechanizmów, które wyjaśnimy poniżej.

Dlaczego twoje imię wpływa na twoją osobowość?

Twoje imię jest jedną z pierwszych rzeczy, które kojarzysz ze swoją tożsamością. To dzięki swojemu imieniu rozpoznajesz siebie. Dlatego staje się podstawą koncepcji, którą masz o sobie. W ten sposób, w zależności od tego, czy lubisz swoje imię i czy kojarzysz je z negatywnymi lub pozytywnymi cechami, stworzysz odpowiedni obraz siebie. W rzeczywistości będziesz uważał jego atrybuty za nieodłączne od ciebie.

Ponadto Twoje imię jest zwykle pierwszą rzeczą, jaką ludzie o Tobie wiedzą. Z tego powodu wpływa na ich opinię o Tobie od pierwszej chwili, gdy Cię spotykają.

Na poziomie nieświadomym ludzie kojarzą nazwy z pożądanymi lub niepożądanymi atrybutami. Robią to w oparciu o różne parametry. Na przykład kulturowe pochodzenie nazwy, jej popularność lub odmienność, dźwięk podczas wymowy lub cechy osobiste, które wywołuje.

Są to kwestie, które zwykle biorą pod uwagę rodzice przy wyborze imienia dla swojego dziecka. W rzeczywistości z reguły wybierają imiona, które są odpowiednie dla ich kultury i mogą w pewien sposób odzwierciedlać cechy, które chcieliby widzieć u swoich dzieci. Dlatego najbardziej konserwatywni rodzice mają tendencję do trzymania się klasycznych i tradycyjnych imion. Z drugiej strony bardziej nowoczesne prawdopodobnie wybiorą inne i dziwaczne opcje.

Osoby, z którymi dziecko jest związane w swoim życiu, również uchwycą te wpływy. W konsekwencji wpłyną na sposób, w jaki się do nich odnoszą. Nawet jeśli jest to nieświadome, traktowanie, jakie otrzymają na poziomie społecznym, będzie skrajnie różne. To prawdopodobnie w końcu ukształtuje ich osobowość.

Imię. Fiszki z imionami
Według badań przeprowadzonych przez Jeana Twenge osoby, które nie lubią swojego imienia, mogą mieć słabsze przystosowanie psychiczne.

Jak Twoje imię może wpłynąć na Twoją osobowość

Istnieje wiele interesujących badań w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy główne ustalenia niektórych z nich. Pomoże ci to zrozumieć, jak twoje imię może wpłynąć na twoją osobowość.

Poczucie własnej wartości i dostosowanie psychologiczne

Dostosowanie psychologiczne to stopień, w jakim umiemy stawić czoła i dostosować się do okoliczności, prawidłowo funkcjonować, unikać konfliktów i osiągać dobre samopoczucie. Badanie opublikowane w 2006 roku wykazało, że ludzie, którzy byli bardziej zadowoleni ze swojego imienia, wykazywali większe przystosowanie psychiczne.

Jednak kierunek między tymi dwoma aspektami nie był jasny. Na przykład, być może ludzie o niższej samoocenie i pewności siebie nie lubią swojego imienia, ponieważ postrzegają je jako symbol ich samych. A może to odrzucenie, jakie odczuwają wobec swojego imienia, wpływa na ten obraz siebie.

Relacje i zaniedbania interpersonalne

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Twoje imię ma duży wpływ na sposób, w jaki inni Cię postrzegają i traktują. Na przykład twoje imię daje wskazówki dotyczące twojego pochodzenia kulturowego. Dlatego też, jeśli otaczają go jakieś rasistowskie uprzedzenia, może to zamknąć ci pewne drzwi.

Ponadto istnieją inne efekty. Na przykład w badaniu zbadano wpływ nazw na interakcje z osobami na stronie randkowej. Osoby o nieatrakcyjnych nazwach (ponieważ uważano je za staromodne lub negatywne) rzadziej odwiedzały ich profile i były zaniedbywane przez innych.

To interpersonalne zaniedbanie, odrzucenie lub ostracyzm, do którego może prowadzić imię, było również widoczne w badaniu mierzącym prawdopodobieństwo otrzymania pomocy. Badanie wykazało, że nieznajomi częściej pomagali osobom o pozytywnie kwalifikowanych nazwiskach.

Jeśli zastanawiasz się, jaki to ma związek z kształtowaniem się osobowości, musisz tylko zastanowić się, jak wpływa na jednostkę, gdy dorasta, czując się systematycznie odrzucona, wyizolowana lub niedoceniana przez swoich rówieśników. Niewątpliwie wpływa to na ich wizerunek, poczucie wartości, umiejętności społeczne, uprzejmość i stosunek do życia.

Charakter i doświadczenia życiowe

Jedno z najbardziej zaskakujących śledztw w tym zakresie wykazało, że nazwiska wpływają na prawdopodobieństwo angażowania się w zachowanie przestępcze. W rzeczywistości badanie to jasno pokazało, że posiadanie niepopularnego imienia, które jest społecznie uważane za negatywne lub kojarzone z niemoralnością i małym ludzkim ciepłem, zwiększa ryzyko popełnienia przez jednostkę brutalnych przestępstw i przestępstw przeciwko mieniu.

Ponownie, może to być prawdopodobnie związane z faktem, że na poziomie nieświadomym każde imię ma pewne konotacje. W ten sposób, gdy dorastamy, uwewnętrzniamy je i akceptujemy od innych odbicie tego, co wywołuje w nich nasze imię. Dlatego jeśli przez całe życie byliśmy traktowani jako niepożądani lub bezwartościowi, istnieje większe prawdopodobieństwo, że spełnimy to proroctwo.

Wybór kariery i zawodu

Na koniec warto wspomnieć, że imiona mogą decydować o przyszłej pracy. W rzeczywistości jedno z badań sugeruje, że ludzie o unikalnych i oryginalnych imionach częściej poświęcają się równie niezwykłym zawodom. Ponadto wykazują rozbieżne myślenie. Prowadzi to do przyjęcia różnych i innowacyjnych strategii biznesowych.

Wydaje się, że od dzieciństwa ci ludzie budują poczucie wyjątkowości i odmienności. Zachęca ich do działania na różne sposoby, w tym w miejscu pracy.

Kobieta wskazująca na plakietkę z imieniem
Posiadanie rzadkiego lub nietypowego nazwiska wiąże się z prawdopodobieństwem przyjęcia bardziej nietypowej ścieżki kariery.

Twoje imię wpływa na Twoją osobowość, wykorzystaj to

Twoja osobowość jest kształtowana i wpływa na wiele aspektów. Jednak, jak widzisz, istnieje wiele sposobów, w jakie imię nadane ci po urodzeniu może wpłynąć na twój charakter, doświadczenia i relacje. Mając świadomość tego faktu, możesz to wykorzystać.

Osoby o pospolitych i popularnych nazwiskach są zazwyczaj lepiej akceptowane, choć są bardziej konwencjonalne. Z drugiej strony od osób o oryginalnych nazwach oczekuje się, że będą bardziej oryginalne i kreatywne. Powinieneś wykorzystać te mocne strony i pamiętać o nich, wybierając imiona swoich dzieci.

Z drugiej strony, jeśli uważasz, że wpływ Twojego imienia nie był i nie jest pozytywny, prosta zmiana (np. szukanie zdrobnienia lub pseudonimu) może mieć znaczenie. Krótko mówiąc, chodzi o uświadomienie sobie znaczenia, jakie ten aspekt ma w twoich związkach i samoświadomości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Busching, R., & Lutz, J. (2018). The influence of first name valence on the likelihood of receiving help: A field experiment.
  • Cai, H., DeWall, C. N., Gu, R., Chen, J., & Luo, Y. L. (2020). Name uniqueness predicts career choice and career achievement.
  • Gebauer, J. E., Leary, M. R., & Neberich, W. (2012). Unfortunate first names: Effects of name-based relational devaluation and interpersonal neglect. Social Psychological and Personality Science3(5), 590-596.
  • Kang, Y., Zhu, D. H., & Zhang, Y. A. (2021). Being extraordinary: How CEOS’uncommon names explain strategic distinctiveness. Strategic Management Journal42(2), 462-488.
  • Sidhu, D. M., Deschamps, K., Bourdage, J. S., & Pexman, P. M. (2019). Does the name say it all? Investigating phoneme-personality sound symbolism in first names. Journal of Experimental Psychology: General, 148(9), 1595-1614. http://dx.doi.org/10.1037/xge0000662
  • Twenge, J. M., & Manis, M. (1998). First‐name desirability and adjustment: Self‐satisfaction, others’ ratings, and family background. Journal of Applied Social Psychology28(1), 41-51.
  • Wang, J., & Cai, H. (2020). Blame crime on name? People with bad names are more likely to commit crime.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.