Może istnieć naukowe wyjaśnienie, dlaczego lubisz śpiewanie pod prysznicem, a dokładniej w nauce dotyczącej dźwięku. Jak się okazuje, fale dźwiękowe pod prysznicem zachowują się zupełnie inaczej. To właśnie dzięki temu wierzysz, że śpiewasz lepiej.
Powodów jest oczywiście więcej. Na przykład pod prysznicem nie wstydzisz się, że ktoś Cię nie słucha, czujesz się swobodniej i dzięki temu śpiewasz głośniej. To moment wyłącznie dla Ciebie. Możesz odłączyć się od świata, więc korzystasz z okazji, by zaśpiewać, coś, co Cię uwalnia i sprawia, że czujesz się doskonale.
Śpiewanie pod prysznicem
Istnieją różne wyjaśnienia, dlaczego lubisz śpiewać pod prysznicem. Przyjrzymy się najważniejszemu.
1. Masz wrażenie, że śpiewasz lepiej
Pod wodą i zamknięty w kabinie prysznicowej masz wrażenie, że śpiewasz lepiej. To może wyjaśniać, dlaczego lubisz śpiewać pod prysznicem. Dlaczego tak się dzieje?
Kiedy bierzesz prysznic, zachowanie fal dźwiękowych zmienia się w zależności od ich częstotliwości. Najostrzejsze fale mają dość energii, aby zostać wchłonięte i „przeniknąć” przez ściany łazienki. Z drugiej strony niższe fale odbijają się, sprawiając, że wracają do twoich uszu i dają wrażenie, że masz mocniejszy głos.
Nie zdajesz sobie sprawy, że fałszujesz
Bardziej prawdopodobne jest, że stracisz melodię, gdy śpiewasz wysokie dźwięki. Kiedy śpiewasz pod prysznicem, śpiewasz te nuty na całe gardło i możesz być rozstrojony, ale nie zdajesz sobie z tego sprawy.
Możesz wierzyć, że podążasz za melodią, chociaż wcale tak nie jest. Ponieważ dotyczy to wyższych nut, osoby o najgłębszych głosach, które śpiewają pod prysznicem, bardziej zauważają swoje muzyczne „supermoce”.
Zredukowane vibrato
Ponadto ścianki prysznicowe inaczej „zachowują się” w zależności od tego, czy nuta jest wysoka, czy niska. Mają też inną funkcję, jaką jest generowanie pogłosu. Oznacza to, że najbardziej chwiejne nuty, które emitujesz, są stabilizowane (zanikają lub są redukowane). Dzieje się tak również w przypadku mikrofonów karaoke. Jeśli jednak śpiewasz pod prysznicem, te drżące nuty nie znikają i odbierasz swój głos bardziej realistycznie.
Dlatego wyobrażając sobie, że śpiewasz lepiej pod prysznicem, możesz zmotywować do utrzymania tego zwyczaju. Nigdy nie musisz przecież czuć, że musisz dobrze śpiewać, aby po prostu mieć z tego radość.
2. Chwila rozłączenia
Poza tym, co mówi nauka, prysznic jest dla wielu momentem odłączenia. To tutaj możesz uwolnić się od napięcia i cieszyć się gorącą wodą. O wiele łatwiej jest Ci być sobą i się zrelaksować. Jednym ze sposobów na to jest muzyka i śpiew.
„Muzyka jest ułatwia wyrażanie emocji”.
-Lew Tołstoj-
3. Brak poczucia zakłopotania
Innym powodem, dla którego lubisz śpiewać pod prysznicem, jest brak uczucia wstydu. Niezależnie od tego, czy śpiewasz źle, czy dobrze, możesz wstydzić się robić to publicznie. Pod prysznicem nie ma jednak publiczności. Jesteś sam, masz zapewnioną prywatność i intymność. Z tego powodu śpiewanie przychodzi Ci o wiele łatwiej.
Korzyści płynące ze śpiewania pod prysznicem
Jeśli lubisz śpiewać pod prysznicem, niezależnie od tego, czy jesteś w tym dobry, czy zły, powinieneś wiedzieć, że jest to naprawdę pozytywna czynność. Przede wszystkim śpiewasz, bo lubisz to robić. Dzięki temu możesz również skorzystać z innych pozytywnych następstw śpiewania pod prysznicem. Oto one:
- Podczas śpiewania mózg uwalnia endorfiny.
- Śpiewanie tonizuje mięśnie brzucha i międzyżebrowe oraz przeponę, co jest korzystne dla lepszego oddychania.
- Kiedy śpiewasz, poprawia się krążenie krwi i więcej tlenu dociera do mózgu.
- Poprawia nastrój.
- Pozwala odstresować się i zrelaksować.
- Wprawia w dobry nastrój.
- Robienie tego, co lubisz, jest częścią dbania o siebie.
Więc jeśli jesteś jednym z tych, którzy lubią śpiewanie pod prysznicem, tak trzymaj.
„Muzyka to tylko miłość szukająca słów”.
-Lawrence Durrell-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- López, A. (2017). Ya está el listo que todo lo sabe: Una curiosidad para cada día del año.