Poczucie winy przed pojawieniem się drugiego dziecka

Pojawienie się drugiego dziecka może wywołać u matki emocje strachu, niepewności, a przede wszystkim poczucia winy. Zrozumienie, dlaczego się pojawiają, może pomóc w zarządzaniu tymi eocjami.
Poczucie winy przed pojawieniem się drugiego dziecka
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2023

Mówią, że kiedy kobieta rodzi, na świat przychodzi dziecko, łożysko i poczucie winy. Rzeczywiście, uczucie to często towarzyszy kobietom w okresie macierzyństwa. Są pewne sytuacje, które wyzwalają lub potęgują tę emocję. Są wśród nich między innymi powrót matki do pracy czy rozpoczęcie nauki szkolnej dziecka. Jednak poczucie winy pojawia się również przed pojawieniem się drugiego dziecka.

Nie oznacza to, że matka nie kocha dziecka lub że nie odczuwa wielkiego szczęścia i podekscytowania porodem. Możliwe jest, że jest podekscytowana pomysłem, że pierwsze dziecko będzie miało rodzeństwo, na które będzie mogło liczyć w życiu i odwrotnie. Ze względu na poświęcenie związane z opieką nad dzieckiem czasami może pojawić się poczucie, że pierworodny w jakiś sposób zawodzi.

Skąd bierze się to poczucie winy?

Często macierzyństwu towarzyszą lęki, niepewność i mieszane uczucia. Jednak narodziny drugiego dziecka niosą ze sobą pewne szczególne okoliczności, które mogą zwiększyć poczucie winy. Oto niektóre z powodów pojawienia się tego uczucia:

Presja i oczekiwania związane z macierzyństwem

Na matki wywierana jest duża presja społeczna. W wielu sytuacjach oczekuje się od nich spełnienia stereotypu oddanej, poświęcającej się i zawsze obecnej matki. Niestety, wiele z tych przekonań i oczekiwań jest zinternalizowanych przez same kobiety, co prowadzi je do odczuwania niepokoju, poczucia, że wciąż się śpieszą, a i tak nie mogą podołać wszystkim obowiązkom.

Ból przejścia

Smutek nie pojawia się tylko w obliczu śmierci bliskiej osoby, jest naturalną reakcją na każdą znaczącą stratę. W tym przypadku pojawienie się drugiego dziecka oznacza symboliczną śmierć macierzyństwa, tak jak miało to miejsce w przypadku pierwszego dziecka. Rola, struktura rodziny, dynamika i rutyna… wszystko się zmienia, a niektórym kobietom może być trudno przystosować się do nowej rzeczywistości.

Jednakże, jeśli matka nie pozwala sobie na uczucia, jeśli nie okazuje sobie współczucia i nie otrzymuje współczucia od otaczających ją osób, może odczuwać poczucie winy z powodu tego rodzaju uczuć tęsknoty i straty.

Strach, że nie poczuje tej samej miłości

Pierwsze dziecko sprawia, że kobieta staje się matką. Przyjście dziecka na świat przyniosło tak wiele intensywnych emocjonalnie doświadczeń, że wydaje się niemożliwe, aby to się powtórzyło. W związku z tym matka może obawiać się, że nie będzie w stanie poczuć tej samej miłości do drugiego dziecka i że kolejne doświadczenie porodu nie będzie już tak magiczne. Matka może się też obawiać, że nie będzie w stanie zaoferować drugiemu dziecku tych samych uczuć, co pierwszemu.

Strach przed brakiem czasu

Innym z głównych powodów poczucia winy przed pojawieniem się drugiego dziecka jest brak czasu. Matkę często boli świadomość, że będzie miała mniej czasu, aby zająć się najstarszym dzieckiem, mimo że nadal jest ono małe i potrzebuje uwagi.

Z drugiej strony boli świadomość, że drugie dziecko nie otrzyma niepodzielnej uwagi, jaką miało pierwsze, i że od teraz czas zawsze będzie dzielony między dwoje rodzeństwa. Patrząc na to z obu stron, poczucie winy narasta.

Przekonania o roli najstarszego dziecka

Wreszcie, jak wspomnieliśmy wcześniej, bardzo często można odnieść wrażenie, że posiadanie kolejnego dziecka powoduje porażkę najstarszego dziecka. Wynika to z szeregu przekonań, które krążą wokół tej sytuacji. Zakłada się, że pierworodny cierpi przed narodzinami rodzeństwa, że czuje się wysiedlony i zaniedbany, że jest zazdrosny i że trudno znosi tę sytuację. Oczywiście, dla matki myślenie o tym również jest bolesne.

Jak uniknąć poczucia winy przed narodzinami drugiego dziecka

Omawiane poczucie winy wynika nie tyle z rzeczywistości, ile z przekonań, interpretacji i niepokoju matki. Dlatego ważne jest, aby zidentyfikować te pomysły, zakwestionować je i zrestrukturyzować.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, przede wszystkim musisz pozbyć się zewnętrznych nacisków i zdefiniować własne wartości, priorytety oraz sposoby kontemplacji i doświadczania macierzyństwa. Pozwól sobie poczuć lęk, niepewność, a nawet poczucie winy . Nie próbuj tłumić tych uczuć ani z nimi walczyć. Wręcz przeciwnie, pozwól sobie je wyrazić, a nawet przedyskutuj z kimś, komu ufasz i o kim wiesz, że Cię nie osądzi. Pozwolenie sobie na odczuwanie pomoże ci przejść przez te emocje bez uzależniania się od nich.

Na koniec zrozum, że doświadczenie z drugim dzieckiem będzie inne, ale nie mniej piękne i intensywne. Pozwoli Ci zrozumieć nieskończoność miłości, która gdy pojawia się nowe dziecko, mnoży się, a nie dzieli. Zobaczysz też, że chociaż Twój czas będzie rozdzielony między dwójkę pociech, żadne dziecko nie poczuje się z tego powodu zaniedbane.

Ostatecznie, jeśli nadal masz trudności z poczuciem winy, a ta emocja zaczyna Cię dominować, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cree, M. (2010). Compassion focused therapy with perinatal and mother-infant distress. International Journal of Cognitive Psychotherapy, 3, 159–171. doi:10.1521/ijct.2010.3.2.159.
  • Rodrigues, J., & Rebelo-Botelho, M. A. (2021). Ser madre de un segundo hijo: la experiencia de lo mucho y del límite. Acta Paulista de Enfermagem34.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.