W ostatnich latach co chwilę pojawia się moda na inną dietę, a twórcy każdej z nich obiecują zaskakująco dobre rezultaty. Niektórzy specjaliści zalecają dietę o niskiej zawartości węglowodanów, inni sugerują, że dzięki kilku trikom w ogóle nie będziemy musieli liczyć kalorii, a jeszcze inni uważają, że najbardziej naturalną formą jedzenia jest dieta paleo.
Jako że dieta paleo jest stosunkowo nową modą w zakresie żywienia, chcemy się jej bliżej przyjrzeć i sprawdzić, czy jest to faktycznie skuteczna droga do uzyskania zgrabnej sylwetki i poprawy zdrowia, czy też może mamy do czynienia z kolejnym chwytem marketingowym.
Dieta paleo – na czym polega?
Dieta paleo nawiązuje swoją nazwą do okresu paleolitu, a jej promotorzy twierdzą, że nasze geny odgrywają fundamentalną rolę w procesie trawienia i przyswajania składników odżywczych. Według ich teorii ludzki organizm nie zdążył się dostosować do produktów żywnościowych, które pojawiły się w naszej diecie wraz z rozwojem rolnictwa.
Ewolucja zmienia ludzkie ciało i pozwala mu się zaadaptować do nowych warunków, ale dzieje się to w bardzo wolnym tempie. W związku z tym nowe produkty, które nasi przodkowie zaczęli spożywać w okresie neolitu, mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Dieta paleo polega zatem na spożywaniu tylko takich produktów, do jakich mieli dostęp jaskiniowcy. Sprowadza się ona do jedzenia ryb, mięsa, nasion i warzyw, w tym niektórych warzyw korzennych i bulwiastych.
Na pierwszy rzut oka lista produktów, jakie proponuje dieta paleo jest do zaakceptowania przez większość osób. Są to produkty ogólnie przyjęte za zdrowe. Skąd zatem biorą się kontrowersje wokół tej diety? Jej zwolennicy twierdzą, że nie powinniśmy spożywać zbóż ani żadnych produktów, które je zawierają.
Dlaczego zboża mogą nam szkodzić?
Dla osób stosujących dietę paleo zboża są największym wrogiem ludzkiego zdrowia. Zwolennicy tej diety zaciekle krytykują zboża od kiedy Robb Wolf, jeden z promotorów tego typu żywienia, spopularyzował tę dietę. Twierdził on, że rozwój rolnictwa to jeden z największych błędów w dziejach ludzkości.
Powyższa krytyka opiera się na dwóch głównych argumentach. Po pierwsze, zboża nie mają zbyt dużej wartości odżywczej. Osoby stosujące dietę paleo podkreślają, że zboża nie są w stanie dostarczyć człowiekowi całego wachlarza potrzebnych do przeżycia składników.
Po drugie, twierdzą oni, że zboża zawierają elementy, które blokują przyswajanie składników odżywczych z innych produktów. Z czasem mogą zatem przyczynić się do rozwoju różnorodnych chorób.
Ludzie, dla których dieta paleo jest wręcz stylem życia, całkowicie wykluczają ze swojego jadłospisu zboża i pieczywo. Nie mają dla nich znaczenia tysiące lat, kiedy człowiek jadł chleb bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu. Czy dieta paleo jest zatem warta wypróbowania? I czy przynosi oczekiwane rezultaty?
Co mówi nauka o diecie paleo?
Dieta paleo póki co dzieli świat nauki. Wszelkie opinie oparte są na teorii, a nie na badaniach, dlatego bardzo trudno jest jednoznacznie się wypowiedzieć na temat skuteczności tej diety. Póki co wiemy jednak, że dieta paleo może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Jako że każdy człowiek ma inne potrzeby i jego organizm reaguje w indywidualny sposób, naukowcy radzą, aby przetestować tę dietę przez miesiąc. Jeżeli zauważysz pozytywne zmiany w swoim zdrowiu, trzymaj się zaleceń diety paleo. Jeśli nie widzisz żadnej poprawy, wróć do poprzednich nawyków żywieniowych.
Dieta paleo – jakie produkty można jeść?
Dieta paleo opiera się na bardzo prostych założeniach: jedz tylko takie produkty, które mogli jeść Twoi praprzodkowie. Musisz zatem wykluczyć ze swojego jadłospisu zboża, ale możesz jeść wszystkie produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Unikaj także przetworzonych produktów.
Żyjąc w naturalnych warunkach nie mielibyśmy przecież pod ręką napojów gazowanych ani frytek. Jako że są to produkty stworzone całkiem niedawno przez przemysł spożywczy, mają one bardzo szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.
Mimo że nauka nie popiera jednoznacznie wielu współczesnych diet, to dieta paleo zdaje się być tutaj wyjątkiem. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się ze specjalistą zanim wprowadzisz jakiekolwiek większe zmiany w swoim jadłospisie. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że dana dieta nie wpłynie niekorzystnie na Twoje zdrowie.