Depresja oraz 7 książek, które pomagają ją pokonać

Motyl na dłoni

Książki mogą być świetnym sposobem na radzenie sobie tym powszechnym zaburzeniem jakim jest depresja. Pomagają nam one zrozumieć nieco lepiej naszego najgorszego wroga. Mogą dostarczyć nam informacji na temat przyczyn naszego cierpienia oraz właściwych technik jak stopniowo radzić sobie z tą czarną otchłanią, która oddziela nas od świata.

Przyznajmy, że niewiele chorób jest tak inwazyjnych i nierozumianych jak depresja. Musimy stawić czoła osłabiającemu stanowi psychicznemu, kiedy to nasze rozważania i negatywne myśli pochłaniają nasze wartości i integralność emocjonalną. Przyczynia się to do złożonych, czasem sprzecznych objawów fizycznych. 

“Twoje emocje nie powinny być paraliżujące. Nie powinieneś odczuwać potrzeby, by się przed nimi bronić. Nie powinny one też powstrzymywać Cię przed byciem wszystkim, czym możesz być.”

-Wayne Dyer-

Ogólnie depresja kojarzy się ludziom z zastojem, ogromnym zmęczeniem, zaniżonymi oczekiwaniami, łzami oraz brakiem apetytu. Jednakże co ciekawe są osoby, które przejawiają wręcz odwrotne symptomy. Depresja może sprawić, że ludzie stają się hiperaktywni i muszą być stale czymś zajęci, całkowicie zanurzenie w tysiącach projektów, tak aby nie myśleć i odwrócić wzrok od ciemnej otchłani.

W wielu przypadkach mamy do czynienia z chorobą o bardzo złożonej diagnozie. To czasami nieustępliwe zaburzenie, które wymaga licznych strategi, aby sobie z nim poradzić.

Musimy jednak zaznaczyć, że depresja może zostać wyleczona. Aby tego dokonać, powinniśmy przyjąć wielowymiarowe podejście: poziom farmakologiczny musi zostać uzupełniony tym psychologicznym i społecznym. Nie możemy też zapomnieć o wszystkich strategiach, które dana osoba może uznać za pomocne ze swojego indywidualnego punktu widzenia.

Obejmują one na przykład mindfulness, sport, odpowiednią dietę, terapie artystyczne, terapie ze zwierzętami, itd. Wszystkie te narzędzia są do naszej dyspozycji. Ponadto istnieją książki, które pomagają nam przezwyciężyć depresję, a które są niewątpliwie podstawowym elementem do zrozumienia co tak naprawdę się z nami dzieje.

Zaburzenia osobowości

Najlepsze książki na walkę z depresją

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresja dotyka około 300 milionów ludzi. Co więcej, ostrzega, że liczba ta wzrośnie w przyszłości, jeśli nie przyjmiemy nowego podejścia do zdrowia psychicznego. Wiemy na przykład, że odsetek chorych rośnie wśród młodych osób. Każdego dnia coraz więcej dzieci i nastolatków boryka się z jakiegoś rodzaju zaburzeniami nastroju, włączając próby samobójcze.

Dlatego stajemy w obliczu jednej z najważniejszych potrzeb społecznych i medycznych. Profesjonaliści z dziedziny zdrowia, polityki i socjologii odpowiedzialni są za wprowadzenie zmian niezbędnych do walki ze wzrastającą liczbą zaburzeń nastroju. Reszta populacji musi również przyjąć obowiązek rozwinięcia głębszego zrozumienia tej choroby, aby umieć ją rozpoznać albo u siebie, albo wśród otoczenia.

Książki o tym jak pokonać depresję są bez wątpienia dobrym narzędziem do osiągnięcia tego celu.

1. Żegnaj, depresjo, Enrique Rojas

Dr. Enrique Rojas, profesor psychiatrii oraz dyrektor Hiszpańskiego Instytutu Badań Psychiatrycznych opublikował już 15 książek. Jego podejście do depresji jest proste, wartościowe oraz bardzo głębokie.

Dzięki tej książce możemy zrozumieć między innymi historię depresji. Niezrozumiana była ona przez wiele lat, a jeszcze dłużej nieprawidłowo diagnozowana. Dr. Rojas zaprasza nas w podróż psychologicznego dostrzegania różnic, co pomoże nam rzucić nieco światła na ciemne strony choroby.

Książki na stosie

Poprzez rzeczywiste przypadki medyczne odkryjemy rozmaite symptomy, jakimi charakteryzuje się depresja. Zobaczymy też różne strategie stosowane w trakcie leczenia. To niewątpliwie. jedna z najlepszych książek na przezwyciężanie depresji.

2. Depresja u dzieci i nastolatków, Victoria del Barrio i Miguel Angel Carrasco

Wskazaliśmy wcześniej na to, że odsetek chorujących na depresję wśród młodzieży stale zrasta. Coś się dzieje. Jakieś pęknięcie stale się poszerza, a jednocześnie umyka naszej uwadze. Seria potrzeb, która wymaga naszej uwagi, oraz którą musimy się zająć tak szybko, jak to możliwe.

Aby to osiągnąć, nie ma lepszego sposobu niż ta książka. Odkryjemy w niej najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie w ostatnich 50 latach. Zrozumiemy podstawy tej choroby oraz różne podejścia.

To bardzo kompletna oraz pomocna książka zarówno dla rodziców, nauczycieli, jak i lekarzy pracujących z młodzieżą.

3. Świadoma droga poprzez depresję, Mark Williams

Mindfulness, inaczej pełna świadomość, jest aktualnym temat z kilku powodów. Filozofia Williamsa, jego techniki medytacyjne oraz koncepcja mindfulness są niezwykle przydatne w nowoczesnym społeczeństwie, tak bombardowanym przez przeróżne bodźce. W świecie, gdzie ludzie są oddaleni od własnej istoty oraz emocjonalnych i egzystencjalnych potrzeb.

Książka ta pokazuje, że depresja może być pokonana dzięki uzupełniającej strategii, jaką jest mindfulness. Nauczymy się jak stosować tą ideę w praktyce, aby odczuwać większą satysfakcję z życia, przyswoić nowy sposób myślenia oraz poprawić jakość naszych relacji.

Mindfulness

4. Sekrety motywacji, Jose Antonio Marina

Zapalenie iskry motywacji może stopniowo wyprowadzić nas z ciemnego tunelu depresji. Rekonstruowanie naszych iluzji, odświeżanie celów oraz tworzenie realistycznych, lecz pozytywnych wizji najbliższej przyszłości jest kluczem do lepszego samopoczucia każdego dnia.

To następna książka, której nie mogłoby zabraknąć na tej liście. Bycie zmotywowanym i odczuwanie na nowo tego stanu umysłu jest ogromnym krokiem w kierunku wyzdrowienia.

5. Terapia poznawcza depresji, Aaron T. Beck

To kolejna książka, która jest bez wątpienia podstawą, jeśli chcemy wiedzieć dokładnie czym jest depresja oraz jak z nią walczyć. To już dwudziesta edycja tej książki i przez wielu uważana jest za lekturę obowiązkową. Terapia poznawcza jest jedną z najbardziej skutecznych, jeśli chodzi o leczenie tej choroby. Na stronach tej książki przeczytamy o pracy Becka i jego współpracowników, ponadto odkryjemy interesujące etapy całego procesu psychoterapii.

Nauczymy się również jak odróżniać mity na temat depresji od podstawowych faktów, które powinniśmy znać.

6. Depresja u kobiet, Emilce Dio Bleichmar

Książka ta koncentruje się przede wszystkim na tym w jaki sposób depresja dotyka kobiet oraz jak mogą one ją przezwyciężyć. Napisana została przez lekarza medycyny oraz psychoanalityczkę Emilce Dio Bleichmar. Dowiemy się z niej dlaczego tego typu zaburzenia częściej występują u kobiet, jakie są czynniki ryzyka oraz jakie techniki należy zastosować.

Depresja - kobieta patrzy przez okno

7. Depresja jest zaraźliwa, Michael Yapko

Interesująca oraz przydatna książka “Depresja jest zaraźliwa” uczy nas, że choroba ta może czasem zachowywać się jak “wirus”. Szczególnie obserwuje się to u niektórych rodzin, społeczności, środowisku pracy oraz małych społecznych mikro-światach, gdzie sposób komunikacji, emocjonalny nastrój czy nastawienie mogą mieć dewastujący wpływ na ich członków.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa depresję za epidemię. Musimy spojrzeć na nią jak na “wirus”, który czasami przekazywany jest w niektórych środowiskach, takich jak rodzina. 

Podsumowując, musimy przyznać, że lista ta jest bardzo ograniczona. Jednak książki, które zaproponowaliśmy mogą służyć jako punkt wyjściowy. Zapraszają nas one do poznania początków depresji, jak wpływa ona na różne grupy społeczne oraz jakie podejścia terapeutyczne będą najbardziej skuteczne.

Zatem to właśnie w naszych dłoniach leży kierowanie tym procesem. Albo poprzez uleczenie siebie, albo dostrzegając symptomy choroby u tych, którzy nas otaczają

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Chand, S. & Arif, H. (2022). Depression. StatPearls. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430847/
  • Kováč, L. (2012). The biology of happiness. EMBO Reports, 13(4), 297–302. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3321158/
Scroll to Top