Dbanie o siebie: poznaj praktyki przydatne dla wiecznie zapracowanych mam

Ćwiczenia oddechowe - dbanie o siebie

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że dbanie o siebie nie jest egoistyczne. Wręcz przeciwnie, dbanie o siebie to pierwszy krok do tego, by móc zająć się innymi. Jeśli jesteś rodzicem, ta idea będzie szczególnie ważna dla Ciebie.

Ten artykuł skupia się na prostych praktykach dbania o siebie dla zapracowanych mam, które zakładają pelerynę „supermamy” i całkowicie zapominają o samych sobie.

Nadszedł czas aby rozwiać przekonanie, że należy stawiać swoją rodzinę ponad wszystko, a spędzanie czasu i zasobów na samą sobie jest samolubne. Ważne jest aby uświadomić sobie, że musisz dbać o siebie aby mieć energię niezbędną do opieki nad dziećmi. Aby kochać swoją rodzinę, musisz kochać siebie. Jeśli nie, jaki przykład pokazujesz swoim dzieciom?

Dbanie o siebie jest ważnym czynnikiem wpływającym na ogólny stan zdrowia. Obejmuje czynniki praktyczne, fizyczne, umysłowe, a nawet duchowe w Twoim życiu. Dlatego każda osoba ma własną definicję dbania o siebie. Musisz zdecydować jakie aspekty Twojego życia są na tyle ważne, aby się nimi zająć.

„Będziesz kochany i szanowany tylko wtedy, gdy kochasz i szanujesz samego siebie”.

Paulo Coelho

Znajdowanie czasu na dbanie o siebie

Nie będziemy tracić czasu na mówienie jak dbać o skórę, czy dobrze się odżywiać i ćwiczyć. Już to wiesz. Zamiast tego zaoferujemy pewne strategie i narzędzia, które pomogą Ci ponownie połączyć się z samą sobą.

Wiemy, że szczególnie dla matek może być trudno znaleźć czas na dbanie o siebie. Wyzwaniem jest poświęcenie czasu dla samej siebie. W tym celu musisz być kreatywna.

Zmęczona matka przy łóżeczku dziecka

Kluczem jest przekształcenie nieaktywnych chwil w chwile dbania o siebie. Dowiedz się jak oddzielić to co ważne, od tego co takie nie jest. Wykorzystaj te minuty, aby zainwestować w samą siebie. Możesz także zabrać czas z innych zadań i użyć go na sobie. Bądź kreatywna i słuchaj swojego ciała. Naucz się relaksować i odpoczywać.

Poniżej przedstawiamy serię praktyk dbania o siebie zaprojektowanych specjalnie dla zapracowanych mam. Możesz włączyć te ćwiczenia do swojego codziennego życia, bez względu na to jak zajęta jesteś. Wszystko czego potrzebujesz to kilka minut dziennie, po to aby się skoncentrować i skupić na samej sobie.

„Kiedy pokochałem samego siebie przestałem pragnąć innego życia i widziałem, że wszystko wokół mnie zaprasza mnie do rozwijania się”.

Charlie Chaplin

Podnieś nogi do góry

Podnoszenie nóg do góry pomaga zwalczać stany zapalne i oferuje tymczasowe złagodzenie różnych objawów. Podczas gdy unosisz nogi, spróbuj zamknąć oczy i pozwól swojemu umysłowi się uspokoić.

Wszystko co musisz zrobić to położyć się na łóżku lub na podłodze. Następnie oprzyj nogi na ścianie lub na krześle. Możesz nawet unieść nogi nie kładąc ich na niczym. Im bardziej podniesiesz i rozciągniesz nogi tym lepiej. Pamiętaj jednak, że nie powinnaś robić tego zbyt mocno.

Ćwicz oddychanie brzuszne

Oddychanie brzuszne jest pierwszym krokiem do odprężenia. W rzeczywistości jest to jedna z najbardziej polecanych technik dbania o siebie dla mam. Kiedy zwracasz uwagę na ruch brzucha, Twoja przepona opada, co pomaga oddychać głębiej. Ten rodzaj oddychania zmniejsza stres i poprawia krążenie tlenu w organizmie.

Aby rozpocząć, usiądź w wygodnej pozycji lub połóż się na plecach. Zamknij oczy i połóż ręce na brzuchu. Wdychaj powietrze przez nos i poczuj jak brzuch rozszerza się jak balon. Wydychaj powietrze i poczuj jak Twój brzuch opada w dół do Twojego kręgosłupa. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.

Jeśli czujesz się naprawdę zestresowana lub zdenerwowana, wstrzymaj oddech na kilka sekund po wdechu i wydechu. Jeśli nie możesz tego zrobić za pierwszym razem nie martw się. Wraz z praktyką będzie Ci łatwiej. Jeśli zrobisz to poprawnie, poczujesz się spokojniejsza po trzech lub czterech oddechach.

Dbanie o siebie to nie tylko ćwiczenia – wypij też filiżankę gorącej herbaty!

Picie gorącej herbaty w ciszy jest jednym z największych darów jakie możesz dać samej sobie w ciągu dnia. Powinnaś zrobić to rano lub późnym popołudniem.

Kobieta pijąca herbatę

Zrób sobie naturalną herbatę, która naprawdę do Ciebie przemówi. Wybierz taką ze zdrowymi właściwościami, które sprawią że poczujesz się dobrze. Jeśli cisza jest przytłaczająca lub czujesz, że Twoje myśli Cię przerastają, skorzystaj z wideo lub podcastu poświęconemu medytacji. Ciesz się każdym łykiem, skup się na doznaniach i oddychaj.

Inne proste praktyki pozwalające na dbanie o siebie

Istnieje wiele innych sposobów praktykowania dbania o siebie. Na przykład praktykowanie 15-20 minut jogi rano może być bardzo korzystne. Pomocne są również ćwiczenia medytacyjne lub ćwiczenia uważności. Być może będziesz musiała wstać trochę wcześniej, ale pamiętaj że to jest tego warte.

Chociaż wspomnieliśmy o tym krótko na początku, to zasługuje na kolejną wzmiankę. Nie zaniedbuj swojego dobrego samopoczucia fizycznego. Nie odkładaj ćwiczeń fizycznych na później. Znajdź na to czas w dowolny sposób, czy to w domu, na zewnątrz, na siłowni czy w parku.

Spróbuj włączyć kilka z tych sugestii do swojej codziennej rutyny. Obiecujemy, że poczujesz się szczęśliwsza, zdrowsza i bardziej skoncentrowana.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Acosta, I., & Molano, Y. (1999). Prácticas de autocuidado en madres adolescentes en el Hospital de la Granja. Bogotá: Universidad Javeriana.
  • Campos, C., Jaimovich, S., Moore, J., Pawloski, L., Gaffney, K., & González, M. (2008). Operaciones de Autocuidado asociadas a la nutrición en madres de escolares chilenos. Horizon Enferm19(2), 45-54.
  • De Castro, E. K., & Moro, L. (2012). Factores psicosociales relacionados con el autocuidado en la prevención, tratamiento y postratamiento del cáncer de mama. Psicooncología9(2/3), 453.
  • Garduño, M. D. M., Chávez, T. D. J. E., & Reyes, C. S. (2008). Autocuidado de mujeres en etapa de menopausia en Toluca, México. Escola Anna Nery Revista de Enfermagem12(1), 63-67.

 

Scroll to Top