Joga: pozycje, które pomogą Ci wyładować energię

Joga: pozycje, które pomogą Ci wyładować energię
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Eva Maria Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Joga i jej regularne ćwiczenie pomaga wyładować naszą energię i kontrolować koncentrację, abyśmy byli bardziej obecni.

W chwilach, kiedy czujesz, że nie masz kontroli, joga może pomóc Ci połączyć się z tym, przez co przechodzisz. Rozszerza ona perspektywę i daje większą moc do podejmowania decyzji, które pomogą Ci odzyskać kontrolę.

W związku z tym, jedną z najczęstszych konsekwencji utraty kontroli nad swoim życiem jest stres, który prowadzi do ucieczki od problemów lub walki z nimi. Reakcje te mogą powodować zarówno choroby fizyczne, jak i psychiczne. Kiedy stoisz w obliczu wielkich wyzwań, ważne jest, aby twój układ nerwowy pracował tak wydajnie, jak tylko może.

Tutaj przychodzi joga. Joga pomaga odpocząć i przetworzyć ciało, umysł oraz wszystko, co dzieje się wokół Ciebie. Jednym z najlepszych sposobów na zrobienie tego jest zwiększenie przepływu energii przez Twoje ciało, co jest znane jako prana w jodze i ukierunkowanie jej w inteligentny sposób.

Kiedy prana przepływa sprawnie, łatwiej jest wszystkiemu pracować tak, jak powinno. Tak więc, pozwalając na większy przepływ energii przez ciało, będziesz w stanie radzić sobie ze stresem, a tym samym zwiększysz ogólne dobre samopoczucie.

Regularne ćwiczenie różnych pozycji jogi pomaga ukierunkować energię i kontrolować koncentrację, aby była bardziej obecna.

Joga: pozycje, które pomogą Ci ukierunkować twoją energię

Deepak Chopra, który jest lekarzem, autorem i publicznym mówcą specjalizującym się w duchowości, wyjaśnia, że ​​ludzie składają się z czterech różnych części: duchowego ciała (lub energii), mentalnego ciała, emocjonalnego ciała i fizycznego ciała. Te cztery ciała są ze sobą głęboko połączone.

Co wpływa na jedno ciało, wpływa na pozostałe trzy. Dlatego jeśli jesteś wyczerpany emocjonalnie, przeniesiesz tę energię do swojego fizycznego ciała. Opiekowanie się każdym z czterech ciał wzmacnia Twoje istnienie i sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwszy i bardziej produktywny.

Istnieje wiele sposobów na uzyskanie równowagi i ukierunkowanie energii. Badania pokazują, że osoby aktywne fizycznie mają zazwyczaj bardziej pozytywne nastawienie niż osoby nie uprawiające żadnej aktywności. Jednak największym wyzwaniem jest wciąż wiedza, jak zachować optymalny poziom energii, gdy nie mamy czasu na ćwiczenia.

Jak możemy uzyskać dodatkową energię, której potrzebujemy? Joga może być odpowiedzią. W ostatnich latach zyskała popularność jako forma ćwiczeń. To idealny sposób na ruch ciała, ponieważ nie wymaga żadnego sprzętu i możesz to zrobić w dowolnym miejscu i czasie.

Kieruj swoją energią dzięki tym pozycjom jogi

Balasana (pozycja dziecka)

Ta pozycja jogi przywraca równowagę, harmonię i prowadzi umysł do stanu otwartości i chłonności. Oprócz masażu twoich narządów wewnętrznych, Balasana uspokaja Twój umysł i centralny układ nerwowy. Uwalnia także od stresu, zmęczenia i napięcia.

Ta pozycja pomaga rozwinąć szersze zrozumienie mechanizmu oddychania. Chociaż Balasana nie jest fizycznym wyzwaniem, świetnie nadaje się do kierowania energią.

kobieta ćwicząca jogę

Urdhva Hastasana (Podniesione ręce)

Urdhva Hastasana jest pozą, która pomaga złagodzić zmęczenie i przynieść ulgę podczas łagodnego niepokoju. Większość ludzi faktycznie robi to nieświadomie po wstaniu z łóżka, co uruchamia energię ciała po nocnym śnie.

Ta pozycja jogi pobudza subtelną energię podczas łączenia się z energią, która porusza się w dół. Przy odrobinie praktyki zauważysz, jak Twoja siła zaczyna budować się w brzuchu, a energia zaczyna unosić się przez plecy, gdy stopy pozostają połączone z podłogą.

joga pozycja Urdhva Hastasana

Ardha Dhanurasana (Pozycja łuku)

Tradycyjnie mówi się, że Ardha Dhanurasana otwiera czakrę Manipura, która jest centrum energii i witalności ciała. Aktywując Manipurę, możesz rozproszyć strach i brak poczucia bezpieczeństwa, a także zwiększyć poczucie własnej wartości, pewność siebie i poczucie celu.

Ta pozycja również otwiera Nadi i dlatego zachęca do przepływu prany w ciele. Regulując przepływ energii wewnętrznej, ta pozy prowadzą do samospełnienia i wzmocnienia. Ułatwia to odpuszczanie nieistotnych rzeczy.

Ponadto Ardha Dhanurasana oferuje następujące korzyści dla zdrowia psychicznego:

  • Poprawia ostrość umysłu.
  • Pobudza umysł.
  • Zwiększa siłę woli i poczucie własnej wartości.
  • Zwiększa klarowność.
  • Łagodzi stres i depresję.
joga pozycja łuku

Vriksasana (Pozycja drzewa)

Vriksasana jest pozą równowagi, ponieważ musisz się skoncentrować, aby utrzymać balans. Tak jak to się dzieje z korzeniami drzewa, które utrzymują je w miejscu, z Vriksasaną twoje stopy i nogi podtrzymują ciało i pozwalają Ci stać wysoko, silnie i elegancko. Ta pozycja jogi pomaga również poprawić równowagę, ostrość i jasność umysłu.

Dodatkowo aktywuje czakrę Muladhara. Jej stymulacja sprzyja pewności siebie, zwiększa przepływ energii, uspokaja umysł i pomaga czuć się dobrze ugruntowanym.

kobieta robiąca pozycję drzewa

Urdhva Mukha Svanasana (Pies z głową do góry)

Jako ostatnią, mamy Urdhva Mukha Svanasana. Ta pozycja jogi stymuluje czakrę serca, otwierając ciało na współczucie, miłość i wdzięczność. Ta pozycja jogi otwiera i rozszerza klatkę piersiową, tworząc uczucie zwiększonej pewności siebie oraz pozytywnej energii i inspiracji.

Urdhva Mukha Svanasana jest ekstrawertyczną pozą, która może równoważyć naszą skłonność do garbienia się, gdy czujemy się przygnębieni lub przytłoczeni. Dodatkowo stymuluje szyszynkę, gruczoł dokrewny wytwarzający hormony kontrolujące centralny układ nerwowy. Ten gruczoł jest odpowiedzialny za wzorce snu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Streeter, C. C., Whitfield, T. H., Owen, L., Rein, T., Karri, S. K., Yakhkind, A., … Jensen, J. E. (2010). Effects of Yoga Versus Walking on Mood, Anxiety, and Brain GABA Levels: A Randomized Controlled MRS Study. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2010.0007
  • Ross, A., & Thomas, S. (2010). The Health Benefits of Yoga and Exercise: A Review of Comparison Studies. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0044

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.