O pojęciu inteligencji i sposobie jej pomiaru mówiono na długo przed wynalezieniem psychometrycznych testów inteligencji. Nadal nie ma zgody co do jednej definicji inteligencji i prawdopodobnie nie będzie, ponieważ jest to tak złożone i wielowymiarowe zjawisko. Skąd zatem wiedzieć, czy jesteś inteligentny?
Na poziomie teoretycznym inteligencja została zdefiniowana i ustrukturyzowana na setki sposobów. Obecnie APA (Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne) definiuje tę jakość jako „zdolność do pozyskiwania informacji, uczenia się na podstawie doświadczenia, dostosowywania się do środowiska, rozumienia i prawidłowego wykorzystywania myśli”.
Z tego powodu i ponieważ wiemy, że nie każdy chodzi z testem na inteligencję pod pachą, w dzisiejszym artykule podamy Ci 11 znaków, które pomogą Ci rozpoznać osoby z wysokim wynikiem pod względem wspomnianej definicji z APA. Pewnie znasz już niektóre z nich, ale nie zaszkodzi rzucić okiem. Poniższe przykłady pomogą Ci poprawić sposób, w jaki widzisz zarówno innych, jak i siebie.
11 znaków wskazujących, że jesteś inteligentny
Oprócz rozpoznawania błyskotliwych umysłów, gdziekolwiek jesteś, te znaki pomogą Ci również w wykonywaniu ćwiczenia introspekcji i odkrywaniu własnych umiejętności.
1. Uczysz się z doświadczeń
Każdy popełnia błędy, tak jak każdy odnosi sukcesy. Inteligencja to nie tyle pierwsza decyzja, którą podejmujesz, co kolejne. To nie jest Twój wybór celu, ale ścieżka, którą wybierzesz, aby go osiągnąć. Inteligentna osoba przyswaja swoje doświadczenie i wykorzystuje je do podejmowania lepszych decyzji w przyszłości.
2. Łatwo się dostosowujesz
Inną oznaką inteligencji jest zdolność dostosowywania się do okoliczności tak, jakby były płynne, a nie stałe. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to kłamstwa lub zakładania maski i nie dotyczy to tylko sytuacji towarzyskich.
Zmiana otoczenia, taka jak przeprowadzka lub rozpoczęcie nowej pracy, może być idealnym wyzwalaczem do przetestowania zdolności adaptacyjnych.
3. Rozpoznajesz problemy w środowisku
Choć mogłoby się wydawać, że problemy środowiskowe są oczywiste, ludzie często ich nie zauważają, przez co nadal utrudniają im one życie. Rozpoznawanie drobnych szczegółów, które wymagają zmiany, to kolejna umiejętność mądrych ludzi.
4. Masz umiejętność rozwiązywania problemów
Znajdowanie problemów i pozostawianie ich takimi, jakie są, prowadzi tylko do frustracji i ciągłego narzekania. Mądrym wyborem będzie, jeśli pójdziesz o krok dalej i je naprawisz. Skuteczność i wydajność, z jaką je rozwiązujesz, jest miarą Twojej inteligencji.
5. Znasz siebie naprawdę dobrze
Samowiedza to kolejna cecha inteligentnych ludzi. Oznacza refleksję, introspekcję i dobrą umiejętność analizy ludzkiego umysłu.
Uczciwość to także kwestia, o której należy pamiętać. Jeśli jesteś inteligentny, jesteś świadomy swoich ograniczeń i wad, a nie tylko swoich zalet.
6. Masz dużą empatię
Inteligencja to nie tylko rozwiązywanie problemów i dostosowywanie się do otoczenia. Inteligencja emocjonalna jest tak samo ważna jak inne rodzaje, a ponadto można się jej nauczyć. Dlatego jeśli jesteś inteligentną osobą, będziesz wiedział, jak rozwijać empatię i jak najlepiej nią zarządzać.
7. Jesteś ciekawy
Czy istnieje lepszy sposób na rozwijanie inteligencji niż uczenie się nowych rzeczy? Jeśli jesteś inteligentny, nie zadowalają Cię ogólne wyjaśnienia ani nie możesz oprzeć się zbadaniu wszystkiego, czego nie wiesz.
8. Posiadasz wielką moc obserwacji
Świadomość tego, co dzieje się wokół Ciebie, a także umiejętność wykrywania wzorców w swoim środowisku i pracy z nimi, to inne oznaki inteligencji. Oznacza to, że naprawdę rozumiesz, co się wokół Ciebie dzieje.
9. Dobrze zarządzasz emocjami
Praca nad własnymi emocjami świadczy o inteligencji. Reagowanie na własne impulsy i uczucia za pomocą działań, które utrzymują kontrolę nad sytuacją, ale nie powodują szkód w Twojej własnej emocjonalności, to coś, nad czym warto popracować na dłuższą metę.
10. Lubisz samotność
Niekoniecznie jesteś samotnikiem lub introwertykiem, ale nie masz problemu ze spędzaniem czasu w samotności. Chociaż lubisz spędzać czas z innymi osobami, nie jest to dla Ciebie konieczne.
11. Nie uważasz się za mądrzejszego od reszty
To, oprócz tego, że jest aktem pokory, ma też pewną logikę. Im więcej się uczysz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę z tego, czego nie wiesz. Co więcej, dobra umiejętność czytania innych oznacza, że jesteś również w stanie czytać siebie i wykrywać obszary, w których możesz nie być tak uzdolniony.
Jak widać, znaki wskazujące na inteligencję nie mają nic wspólnego z rozwiązywaniem skomplikowanych równań matematycznych czy odkrywaniem nowych planet. Podczas gdy te specyficzne i wysoko rozwinięte umiejętności bez wątpienia przynoszą wspaniałe rezultaty, nie należy ignorować inteligencji zwykłych ludzi, którzy chodzą po ulicach i czynią z nich lepsze miejsce.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Lievens, F., & Chan, D. (2017). Practical intelligence, emotional intelligence, and social intelligence. In J. Farr, N. Tippins (Eds.), Handbook of employee selection (pp. 342-364). Routledge. https://www.taylorfrancis.com/chapters/edit/10.4324/9781315690193-15/practical-intelligence-emotional-intelligence-social-intelligence-filip-lievens-david-chan