Wiedza o tym, kiedy odpuścić, stanowi sekret dobrego samopoczucia!

Wiedza o tym, kiedy odpuścić, stanowi sekret dobrego samopoczucia!
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2019

Wiedza, kiedy odpuścić, jest tajemnicą dobrego samopoczucia. Jednak odpuszczanie rzeczy sprawia, że ​​wielu ludzi czuje się niekomfortowo. Jest ku temu dobry powód. Żyjemy w społeczeństwie, które zachęca nas do tego, abyśmy zawsze zdobywali i trzymali się tego co mamy, a nie pozwalali sobie odpuszczać.

Biura psychologów są pełne ludzi, którzy nie czują się dobrze ze swoją rzeczywistością. Wielu z nich jest zaskoczonych faktem, że otrzymali wiele z tego czego chcieli od życia. Może to być dobra praca, specyficzne wygody lub stabilny związek. Istnieje wiele możliwych celów. Mimo że w pewnym momencie mają to czego pragną, ostatecznie nie czują się dobrze.

Być może tajemnicą nie jest zdobywanie czegoś. Możliwe, że rozwiązaniem tego wiecznego niezadowolenia jest uczenie się kiedy odpuścić. Innymi słowy, powinna istnieć równowaga między entuzjazmem dla uzyskania tego czego chcesz, a wdzięcznością za to co masz.

Złe samopoczucie, a wiedza na temat tego, kiedy odpuścić

Wszyscy ludzie chcą czuć się dobrze. A kiedy czujemy się dobrze, chcemy czuć się jeszcze lepiej. Jest to rodzaj pozytywnego niezadowolenia, które ostatecznie pozwoliło ludziom na rozwój wiedzy, nauki i cywilizacji . Chcemy rozwiązać problemy jakie stawia nasza rzeczywistość, aby być w lepszej sytuacji.

Niemniej jednak, obecnie „zdobywanie” i „bycie” stało się praktycznie synonimem. To kim jesteś zależy od tego co możesz dostać. „Bycie kimś” oznacza posiadanie uznania, pieniędzy, prestiżu lub sławy. Chodzi o to, że te rzeczy sprawiają, że ludzie są „ważni”. Jesteś nikim, jeśli nie masz czegoś co stawia Cię ponad innymi.

Gołąb wylatujący z butelki

Obecnie wydaje się, że istnieje epidemia nieszczęścia. To nie przypadek, że wskaźniki chorób psychicznych wzrosły w ostatnich dziesięcioleciach. Nie jest też dziwne, że więcej ludzi niż kiedykolwiek zdaje się narzekać na swoje życie.

Wiedząc jak i kiedy odpuścić

Ważna część wszystkiego polega na tym, że życie, czy nam się to podoba czy nie, często popycha nas do odpuszczania. Dzieje się to prawie codziennie. Jeśli zrobisz jedną rzecz, musisz odpuścić inną. Musisz wybrać.

Jeśli chcesz duży i wspaniały dom, prawdopodobnie będziesz musiał poświęcić spędzanie czasu ze swoją rodziną na rzecz poświęcenia się cięższej pracy. Jeśli chcesz stabilnego związku, będziesz musiał zrezygnować z innych mężczyzn i kobiet, które przekroczą Twoją ścieżkę.

Dłoń z piórem - kiedy odpuścić?

Właśnie tego wielu ludzi nie rozumie lub może nie chce zaakceptować. Zakładają, że będą czuli się dobrze tylko wtedy, gdy będą mieli wszystko czego chcą od razu. Nie dbają o to, żeby odpuścić. Chcą wiedzieć jak zdobyć, zgromadzić i zatrzymać wszystko.

Niemniej jednak wszystkie decyzje podejmowane w życiu obejmują odpuszczanie czegoś innego. Każde osiągnięcie ma swoją cenę. Nie można mieć wszystkiego. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jak i kiedy odpuścić.

Szczęście jest w nas samych

Ludzie mają tendencję do oszukiwania siebie samych i bycia w przekonaniu, że będą szczęśliwsi jeśli dostaną to i nie stracą tamtego. Chcemy pełnego pakietu, a gdy go nie otrzymamy czujemy się nieszczęśliwi. Chcemy tego co odpuszczamy, zamiast cieszyć się tym co teraz mamy dzięki temu co poświęciliśmy. Zawsze wybieramy. I wiele razy nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Być może jesteś zły na siebie za to, że nie ucieleśniasz tego idealnego „bycia”, którego nawet nie zdefiniowałeś. W związku z tym żądasz od siebie coraz więcej, a nawet obrażasz samego siebie. Chcesz lepszej pracy, lepszego statusu, całkowitej harmonii w swoich związkach, dzieci godnych okładek czasopism i wielu innych rzeczy. Sprawiamy, że nasze życie jest piekłem w poszukiwaniu rzeczy, których nam brakuje.

Motyl i zachód słońca

Jeśli jedna rzecz jest jasna, to albo będziesz zadowolony z tego co masz, albo w ogóle nie będziesz szczęśliwy. Kiedy naprawdę masz wewnętrzną równowagę, ten chciwy niepokój bycia lub posiadania więcej w końcu zniknie. Osiągnięcie tej równowagi będzie możliwe tylko wtedy, gdy zdobędziesz zdolność do odpuszczania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.