„Naprawdę czuję, że nie chcę nawiązywać kontaktów towarzyskich. Kiedyś przyjmowałem każde zaproszenie, które pojawiało się na mojej drodze, ale teraz jest mi naprawdę trudno wyjść i spotykać się z ludźmi”. Jeśli to brzmi jak Ty, nie jesteś sam. W ciągu ostatnich 18 miesięcy, w wyniku pandemii, nawyki społeczne wielu ludzi uległy zmianie.
Czy to jednak naprawdę problem? Oczywiście każda osoba decyduje, jak chce żyć i czym chce się zajmować. To nie jest patologiczny problem. Jednak to szczególne zjawisko wzbudziło pewne zainteresowanie społeczne i psychologiczne. To dlatego, że czasami pewne wydarzenia skłaniają nas do refleksji nad różnymi aspektami naszego życia.
Przed pandemią mogłeś po prostu robić rzeczy z przyzwyczajenia. Teraz prawdopodobnie decydujesz się „czuć” więcej i dlatego masz skłonność do bardziej konkretnych i znaczących emocjonalnie doświadczeń. Jednak w niektórych przypadkach chęć mniejszej ilości spotkań towarzyskich może stać się problematyczna, prowadząc do anhedonii społecznej. Przyjrzymy się temu tutaj.
Interakcja społeczna jest decydującym czynnikiem dla Twojego fizycznego i psychicznego samopoczucia. Czasami jednak ta rzeczywistość psychologiczna zmniejsza się z powodu różnych czynników.
Dlaczego czujesz, że nie chcesz już być towarzyski?
Fakt, że spędzasz dużo czasu w domu, prawdopodobnie zmienił Cię bardziej niż myślisz. Na przykład zmieniło to Twoje wzorce interakcji, a nawet Twój sposób pracy podążał za innym wzorcem. Co więcej, Twój dom stał się schronieniem. W rzeczywistości są tacy, którzy nadal opierają się wyjściu w świat w taki sam sposób, jak wcześniej chcieli wychodzic, z tą samą energią, entuzjazmem i pewnością siebie.
Oznacza to, że wiele osób odczuwa teraz mniejszą chęć do kontaktów towarzyskich. Po prostu nie czują się tak samo jak wcześniej. W rzeczywistości problem ten stał się tak powszechny, że stał się fenomenem. Badania w tym zakresie przeprowadził profesor Jeff Hancock.
Spójrz na wymówki, które wysyłasz na WhatsApp, gdy ktoś proponuje spotkanie. Wydaje się, że ostatnio komunikaty takie jak „mój telefon był wyciszony, więc nie widziałem Twojej wiadomości” lub „Niedawno odłączyłem się od mediów społecznościowych” lub „Mam tak wiele do zrobienia” stały się wręcz pospolite.
Dlatego wydawałoby się, że dotychczasowa hiperłączność i konieczność natychmiastowego reagowania na niemal każde zaproszenie i mówienia „tak” na pewno się zmieniły.
Bez wątpienia zmieniły się nawyki interakcji. W niektórych przypadkach może to być korzystne. Pozwala Ci więcej zainwestować w siebie i przez cały czas decydować o tym, co jest dla Ciebie najlepsze. Czasami jednak może również ujawnić problem anhedonii społecznej.
Nie czujesz się dobrze
Kiedy nie czujesz się dobrze psychicznie, po prostu nie masz ochoty na interakcję z innymi. W rzeczywistości możesz nawet nie chcieć wychodzić z domu. Jest to smutna rzeczywistość, że wciąż nie mówimy wystarczająco dużo o leżących u ich podstaw problemach lękowych i depresyjnych, które są coraz bardziej widoczne w dzisiejszej populacji.
W takich przypadkach ludzie odczuwają beznadziejność, a także doświadczają braku energii i odwagi do komunikowania się z innymi. Mogą również doświadczać poczucia nierealności i braku sensu w kontaktach z przyjaciółmi, rodziną itp. Co więcej, za takimi rzeczywistościami może kryć się zaburzenie nastroju.
Anhedonia społeczna
Anhedonia społeczna nie jest bezpośrednio związana z depresją lub lękiem. W rzeczywistości wiąże się to z preferencją do samotności, brakiem umiejętności społecznych i pragnieniem izolacji. Cierpiący są często bardzo wrażliwi psychicznie. Doświadczają całkowitego braku przyjemności interpersonalnej w interakcjach.
Ten stan często staje się chroniczny. Czasami jest to również bezpośrednio związane z zaburzeniami ze spektrum autyzmu lub schizofrenią.
Ponownie przemyśleć, czego i kogo chcesz w swoim życiu
Kiedy czujesz, że tak naprawdę nie chcesz już się spotykać z ludźmi, możesz być w trakcie ważnej przemiany. To dlatego, że trudne czasy często skłaniają do refleksji. W związku z tym brak chęci na spotkanie z przyjaciółmi lub współpracownikami może wynikać z faktu, że rozważasz wprowadzenie pewnych zmian.
Chwile kryzysu sprawiają, że zastanawiasz się, czego chcesz w swoim życiu i kogo w nim chcesz. Ten proces wymaga czasu. Z tego powodu zwykle chcesz odłączyć się od świata, aby móc pomyśleć i podjąć decyzję.
Potrzebujesz czasu, aby odzyskać chęć do spotkań towarzyskich
Nie ma potrzeby natychmiastowego powrotu do poprzedniego stanu. W rzeczywistości nie jest wskazane, abyś od razu odzyskał swoje życie towarzyskie i przyjmował każde zaproszenie, które pojawi się na Twojej drodze. Dzieje się tak, ponieważ proces ten zajmuje trochę czasu i musisz ustalić wzorzec odzyskiwania rzeczywistych i fizycznych połączeń. Dlatego jeśli czujesz, że Twoje pragnienie towarzystwa nie jest takie samo jak wcześniej, daj sobie trochę więcej czasu.
Zacznij od spotkania z bliskim przyjacielem. Następnie rozszerz swój krąg, aby obejmował resztę swoich ulubionych osób. Ostatecznie jakość liczy się bardziej niż ilość, a jeśli jest coś, czego wszyscy nauczyliśmy się w ciągu ostatnich miesięcy, to to, że życie jest zarówno ograniczone, jak i cenne. Dlatego ciesz się nim we własnym tempie, tak jak chcesz i z kim chcesz. Nie ma potrzeby się spieszyć…..
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Dodell-Feder, D., & Germine, L. (2018). Epidemiological dimensions of social anhedonia. Clinical Psychological Science. Retrieved from https://doi.org/10.1177/2167702618773740
- Hancock, Jeffrey & Birnholtz, Jeremy & Bazarova, Natalya (Natalie) & Guillory, Jamie & Perlin, Josh & Amos, Barrett. (2009). Butler lies: Awareness, deception and design. Proc. ACM CHI. 517-526. 10.1145/1518701.1518782.
- Kim H, Florack A. When Social Interaction Backfires: Frequent Social Interaction During the COVID-19 Pandemic Is Associated With Decreased Well-Being and Higher Panic Buying. Front Psychol. 2021 Jul 29;12:668272. doi: 10.3389/fpsyg.2021.668272. PMID: 34393902; PMCID: PMC8357996.