Cztery przyszłości Jima Datora opierają się na przewidywaniu. Jest to oszacowanie możliwych realiów, które będą istnieć w przyszłości, oparte na danych, które mamy dzisiaj, i na podstawie rygorystycznej ich analizy statystycznej. Można powiedzieć, że są to spekulacje lub hipotezy, które mają podstawy empiryczne i logiczne.
Jim Dator jest emerytowanym profesorem i dyrektorem Hawaii Futures Studies Research Center. Poświęcił 50 lat swojego życia na badanie tego, co teraz znamy jako Futures Studies. Na podstawie swoich badań sformułował cztery najbardziej prawdopodobne przyszłości.
Dator wyjaśnił, że przyszłości jako takiej nie da się dokładnie przewidzieć. To zależy od naszych decyzji i działań. Z tego powodu nie można mówić o jednej możliwości, ale o kilku jednocześnie. Przyjrzyjmy się czterem przyszłościom sugerowanym przez Jima Datora.
„Nasze przeznaczenie wywiera na nas wpływ nawet wtedy, gdy jeszcze nie poznaliśmy jego natury: to nasza przyszłość określa prawa naszego teraźniejszości”.
-Friedrich Nietzsche-
Cztery przyszłości Jima Datora
1. Kontynuacja
Pierwsza z czterech przyszłości Jima Datora to kontynuacja. Wielu uważa to za „oficjalną przyszłość”. To przyszłość przepowiedziana przez rządy i dominujące dziś potęgi gospodarcze.
Jest to rodzaj przyszłości, w której podąża się za linią teraźniejszości. System polityczny i gospodarczy pozostaje ten sam. Zakłada się ciągły wzrost, z niepowstrzymanym rozwojem technologicznym. W konsekwencji roboty i cyborgi zyskują coraz większe znaczenie w ramach globalnej produkcji i konsumpcji.
To jeden ze scenariuszy, w których, jak mówią, „wszystko się zmienia, by pozostać bez zmian”. Innymi słowy, zawiera wiele nowości i postępów, ale jego istota pozostaje nienaruszona. W związku z tym nie ma znaczących zmian w stosunku do obecnego świata.
2. Granice i dyscyplina
Chociaż nazwa ta może nie brzmieć zbyt przyjemnie, ograniczenia i dyscyplina w przyszłości Datora nie obejmują faszystowskiego rządu ani reżimu wojskowego. Dotyczą warunków, w których ustaje nieokiełznany wzrost i konsumpcja, które istnieją obecnie.
Idea ta sugeruje, że w zależności od pewnych wydarzeń, takich jak zmiana klimatu lub globalna niestabilność, możliwe jest podjęcie decyzji o zatrzymaniu nadmiernego wzrostu. Istnieją już trendy, w których promowany jest spadek gospodarczy lub „zerowy wzrost” w celu zmniejszenia naszego śladu węglowego i ochrony przyrody.
Tym zmianom gospodarczym mogą towarzyszyć zmiany w wierzeniach, kulturach, a nawet religiach. W ten sposób istniałyby inne zasady pracy i relacje z naturą.
3. Spadek i upadek
Jeszcze kilka lat temu możliwość upadku naszej cywilizacji była tylko tematem hollywoodzkich filmów. Jednak kryzys 2020 roku i wszystko, co po nim zostało, dowiodło, że tak nie jest.
Trzecia przyszłość Datora obejmuje upadek naszej cywilizacji i upadek świata, jaki znamy. Dator twierdzi, że istnieje możliwość połączenia szeregu negatywnych czynników o wielkim wpływie. Rezultatem tego będzie radykalna zmiana w naszym systemie gospodarczym i życiowym.
Na przykład, biorąc pod uwagę brak kontroli nad zmianami klimatycznymi, możliwe, że wiele osób będzie musiało migrować do bardziej nadających się do zamieszkania obszarów geograficznych. Ponadto nie jesteśmy zwolnieni z poważnej redukcji dostępnych zasobów. To też mogłoby wszystko zmienić. Istnieje kilka czynników, które mogą doprowadzić do tego rodzaju ogromnych zmian.
4. Transformacja
Ostatnią z czterech przyszłości zaproponowanych przez Jima Datora jest transformacja. W tym przypadku doszłoby do radykalnej transformacji systemu, ale nie z powodu klęsk żywiołowych czy braku zasobów. Wręcz przeciwnie, wynikałoby to z dobrodziejstw technologii i naszej globalnej świadomości lepszego życia.
Istnieje możliwość, że ludzie rozwiną głębszą świadomość natury i społeczeństwa. Może to prowadzić do zmiany struktur władzy, w których produkcja i pieniądze nie będą mieć ostatniego słowa.
Rezultatem byłby świat skupiony na trosce o przyrodę i sam gatunek, oparty na dążeniu do ogólnego dobrobytu większości, a nie nielicznych. To najbardziej zachęcająca z czterech przyszłości Datora. Mam nadzieję, że zmierzamy w tym kierunku.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Dator, J. (2019). Alternative futures at the Manoa School. In Jim Dator: A noticer in time (pp. 37-54). Springer, Cham.
- Solano, J. R. (2001). Los estudios del futuro: evolución y perspectivas. In Anales de la Universidad Metropolitana (Vol. 1, No. 2, pp. 209-223). Universidad Metropolitana.