Co najlepiej zrobić, gdy jesteś zestresowany? Być może od czasu do czasu zadajesz sobie to pytanie. W rzeczywistości czasami działania artystyczne mogą być przydatne w łagodzeniu stresu. To dlatego, że dają Ci głos do komunikowania zarówno świadomych, jak i nieświadomych procesów twoich doświadczeń.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stres to „zestaw reakcji fizjologicznych, które przygotowują organizm do działania”. To właśnie te reakcje pozwoliły naszym przodkom przetrwać w obliczu zagrożeń środowiskowych.
Jednak w dzisiejszych czasach codzienne życie i tendencja do hiperproduktywności doprowadziły do tego, że stres jest z czasem bardziej trwałą reakcją. Wynika to między innymi z ciągłych zagrożeń, takich jak obciążenie pracą, problemy w relacjach i trudności finansowe.
Innymi słowy, w dzisiejszym świecie problem pojawia się, gdy stres utrzymuje się w czasie, a organizm wchodzi w stan oporu. Może to prowadzić do protestów ciała i umysłu, wchodzenia w stan wyczerpania, dyskomfortu, udręki i ciągłego zmęczenia. Czytaj dalej, aby odkryć cztery działania artystyczne mające na celu złagodzenie tego rodzaju stresu.
1. Glina
Glina zawsze była surowcem używanym do wyrobu ceramiki. Na przestrzeni dziejów ceramika była wytwarzana w celu kształtowania lub reprezentowania symboli kulturowych.
Dotyk jest jednym z pierwszych ludzkich doświadczeń. Kiedy modelujesz z gliny, używasz zmysłu dotyku, aby ugniatać, wygładzać, formować i nawilżać materiał, aby stworzyć ostateczną kreację. Dzięki temu formowanie jest przyjemną i relaksującą czynnością. Rzeczywiście, wywołuje relaksację i powoduje obniżenie poziomu kortyzolu, zmniejszając w ten sposób stres i niepokój.
2. Taniec
W przeciwieństwie do innych form sztuki, taniec słynie ze swojej zdolności do tworzenia połączeń umysł-ciało oraz poprawy zdrowia fizycznego i aerobowego. Taniec grupowy w szczególności zmniejsza stres i bezpośrednio poprawia zdrowie psychiczne.
Taniec w grupie zwiększy pewność siebie i poczucie, że jesteś częścią czegoś większego, zapewniając wzbogacające przeżycia emocjonalne i wzmocnienie.
Taniec wyzwala. Kiedy tańczysz, wyrażasz pewien zestaw emocji, na które nie ma słów. Dodatkowo taniec uwalnia endorfiny, które pomagają poczuć się lepiej i utrzymać bardziej optymalną kondycję fizyczną.
3. Poznaj improwizację teatralną
Dobre zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie konfigurują Twoją zdolność do elastycznego dostosowywania się do zmieniających się sytuacji. Dlatego otrzymujesz więcej i lepsze zasoby do radzenia sobie ze stresorami.
W tym sensie teatr improwizacji jest dobrą oprawą do rozwijania części swojego potencjału.
W rzeczywistości teatr może stworzyć przestrzeń, w której możesz poprawić zarówno samoświadomość, jak i samoocenę. Co więcej, może to być miejsce, w którym możesz wyrazić swoje emocje. Rzeczywiście, teatr może pomóc w walce ze stresem w miejscu, w którym nie ma osądów, nadając formę pewnym procesom, które poprawią zarówno Twoją komunikację, jak i zrozumienie.
4. Graj na instrumencie
Muzyka i gra na instrumencie mogą być niezwykle przydatne, jeśli chodzi o uwalnianie napięcia. Dzieje się tak, ponieważ każda nuta muzyczna jest w stanie stymulować Twój system nerwowy w bardzo szczególny sposób.
W rzeczywistości muzyka może sprawić, że ból będzie bardziej znośny u niektórych przewlekle chorych pacjentów. Ponadto, ogólnie rzecz biorąc, jest to realna korzyść, ponieważ ma tendencję do odwracania uwagi od stresu.
Czy wszystkie działania artystyczne mające na celu zmniejszenie stresu są przydatne?
Wszystkie formy sztuki są potencjalnie przydatne w zmniejszaniu stresu, ponieważ zapewniają konkretny sposób na pojawienie się emocji. Dzięki temu uzyskujesz korzyści na poziomie psychologicznym w redukcji przewlekłego stresu.
Dlatego jako punkt wyjścia powinieneś rozważyć te formy ekspresji jako możliwy sposób uzewnętrznienia dużej części twojego wewnętrznego świata. Pamiętaj:
„Sztuka pozwala nam wyrażać siebie i poznawać siebie; Dając naszym emocjom miejsce na zewnątrz, osiągamy wielką wewnętrzną ulgę. Każdy, kto potrafi stworzyć przedmiot, może sam tworzyć”.
-MS Fernández-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Erwin-Grabner, T., Goodill, S. W., Schelly Hill, E., Von Neida, K. (1999). Effectiveness of dance/movement therapy on reducing test anxiety. American Journal of Dance Therapy, 21, 19–34. doi:10.1023/A:1022882327573
- Miranda C., Marcelo y Hazard O., Sergio y Miranda V., Pablo (2017). La música como una herramienta terapéutica en medicina. Revista Chilena de Neuropsiquiatría, 55 (4), 226-277. [Fecha de Consulta 24 de Septiembre de 2021]. ISSN: 0034-7388. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=331554485007