Siedmiu najważniejszych pisarzy wszechczasów

Chociaż niezwykle trudno jest wybrać się na wycieczkę po historii literatury i wybrać tylko siedmiu najlepszych pisarzy, w tym artykule dzielimy się z Wami naszymi konkretnymi wyborami.
Siedmiu najważniejszych pisarzy wszechczasów
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María del Mar García

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Ranking najważniejszych pisarzy w historii nie jest łatwym zadaniem. Możemy spróbować ogólnie ocenić jakość ich prac. Jednak ostatecznie na każdą decyzję zawsze będą miały wpływ indywidualne preferencje i upodobania.

Niemniej jednak staraliśmy się wybrać tych siedmiu pisarzy ze względu na jakość ich dzieł, ich popularność, ślady, jakie pozostawili w historii literatury i ich ciągły wpływ do dnia dzisiejszego. 

Siedmiu najważniejszych pisarzy w historii

Jeśli chcesz wiedzieć, kim byli, co napisali i kiedy, czytaj dalej.

1. Dante Alighieri / Włochy (1265-1321)

Ceniony za wielką duchowość, Dante jest nazywany „Najwyższym Poetą” lub „ il Sommo Poeta”. Był jednak także prozaikiem, teoretykiem literatury, filozofem i myślicielem politycznym. Jego ikonicznym dziełem była Boska Komedia (1304-1321), fundamentalna dla przejścia od myśli średniowiecznej do renesansowej. Ponadto należy do klasyki literatury światowej.

Książka kręci się wokół podróży Dantego do trzech światów zmarłych. Ma dwóch przewodników: Wergiliusza, który prowadzi go przez Piekło i Czyściec oraz Beatrice, która wprowadza go do Paradiso.

Dante

2. William Szekspir / Anglia (1564-1616)

Jak oświadczył Ben Jonson (współczesny pisarz Szekspira): „Nie był w odpowiednim wieku, ale na zawsze”. Z pewnością okazało się, że miał rację. Uniwersytet Jaén przeprowadził badania w 2014 r., które potwierdziły, że jego wpływy dotarły do Chin dzięki dramaturgowi Cao Yu.

Nie ma wątpliwości, że uznanie Szekspira było zasłużone. Oprócz wierszy napisał czternaście komedii, dziesięć tragedii i dziesięć innych dramatów historycznych. Ponadto jego twórczość pozostaje przedmiotem analiz na wielu uczelniach, a studenci często opierają na jego pracach pełne opracowania.

Pomnik Williama Szekspira

3. Miguel de Cervantes/ Hiszpania (1547-1616)

Uznany również za „jednorękiego człowieka z Lepanto”, dał życie Don Kiszotowi, po Biblii najczęściej wydawanej i tłumaczonej książki na świecie. Chociaż napisał także wiele powieści, Cervantes na zawsze będzie związany z Don Kichotem.

Genialny dżentelmen, Don Kichot z La Manchy, opowiada o przygodach Alonso Quijano, biednego dżentelmena, który po przeczytaniu tylu powieści rycerskich kończy się szaleństwem i uważa, że jest błędnym rycerzem.

Ta historia była kluczem, który otworzył drzwi do metafikcji poprzez parodię. Co więcej, dzięki Cervantesowi historia Hiszpanii pozostaje żywa do dziś, ponieważ jej strony dokładnie i szczegółowo opisują wiele ówczesnych zwyczajów.

Posąg Cervantesa

4. Karol Dickens / Anglia (1812-1870)

Uważany za jednego z najlepszych angielskich powieściopisarzy wszech czasów dzięki:

  • Olivera Twista (1838).
  • Kolęda (1843) .
  • Mała Dorryt (1857).

To jedne z najbardziej emblematycznych dzieł Karola Dickensa. Demonstrują jego walkę na rzecz najbardziej pokrzywdzonych klas społecznych epoki wiktoriańskiej, jego niestrudzoną krytykę biedy i klas społecznych oraz ogromną empatię dla człowieka.

Jednak dla wielu jest on autorem, któremu udało się ująć w słowa wszystkie emocje i znaczenie Bożego Narodzenia swoim sezonowym klasykiem „Opowieść wigilijna”.

Charles Dickens, jeden z najważniejszych pisarzy w historii.

5. Franz Kafka / Czechy (1883 -1924)

Twórczość Kafki to fuzja elementów fantastycznych i realistycznych, która budziła sumienia w okresie, w którym teoria alienacji Marksa była na porządku dziennym. Kafka sprawił, że ludzie utożsamiali się z Gregorio Samsą, jego głównym bohaterem w Metamorfozie (1915), który z dnia na dzień został przemieniony w ogromnego owada.

Jako dobry ekspresjonista i egzystencjalista, tematyka jego twórczości literackiej skupia się m.in. na kondycji współczesnego człowieka, udręce, poczuciu winy, biurokracji, frustracji i samotności.

Pomnik Kafki

6. William Faulkner / Stany Zjednoczone (1897-1962)

Odznaczony literacką Nagrodą Nobla Faulkner był jednym z najlepszych twórców powieści eksperymentalnych. Ponadto był ojcem wielu współczesnych autorów, takich jak Mario Vargas Llosa, Juan Rulfo, Ana María Matute i wielki hiszpańsko-amerykański egzystencjalista Juan Carlos Onetti.

Jego ostateczne uznanie wywodzi się z jego czwartej powieści Dźwięk i wściekłość (1929), która przedstawia polifonię głosów z różnymi narratorami. Pokazuje zadziwiającą zdolność Faulknera do literackiego odtwarzania cech ludzkiego umysłu, nawet najbardziej nienormalnych.

William Faulkner
Źródło: James Kirkikis / Shutterstock.com

7. Jorge Luis Borges / Argentyna (1899-1986)

Borges pozostaje kluczową postacią zarówno w literaturze hiszpańskojęzycznej, jak i uniwersalnej. Jego prace mają silne wpływy argentyńskie, a tematy są tak różnorodne, jak tango, miecze i sztylety. Rzeczywiście, wydaje się, że Borges urodził się z książką w ręku.

Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest Biblioteka Babel (1941). Ponadto napisał ponad 50 opowiadań, esejów i wierszy. Pozwalają czytelnikom (matematykom, filozofom, chemikom czy filologom) wejść do labiryntu Borgesa, podziwiać życie innymi oczami i wypracować na jego temat własne teorie.

Borges cierpiał na ślepotę spowodowaną chorobą genetyczną. Być może właśnie to dało mu umiejętność pisania na tak różnorodne tematy. Wszystkie dotyczyły filozofii, egzystencjalizmu, wszechświata itp. i wyraził je poprzez racjonalizm.

Jorge Luis Borges i jego kot.

Inni wielcy pisarze

Niestety, musieliśmy zawęzić naszą listę najważniejszych pisarzy w historii. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Rzeczywiście, prawda jest taka, że niektórzy naprawdę przełomowi autorzy nie znaleźli się na tej liście. Nie powinniśmy jednak o nich zapominać. Zawierają.

  • Odcinek Madeleine w reżyserii Marcela Prousta.
  • Historie Alberta Camusa.
  • Opowieści Edgara Allena Poe.
  • Ulisses Jamesa Joyce’a.

Do tego dochodzą pisarze, którzy z biegiem czasu i od śmierci zyskali na popularności. Na przykład Emily Dickinson i jej intymne wiersze, Virginia Woolf z Własnym pokojem i Mary Shelley, która napisała Frankensteina. To tylko kilka z nich.

Wreszcie, nie musimy cofać się w czasie, aby znaleźć cenionych pisarzy, takich jak Philip Roth, Paul Auster, Haruki Murakami, José Saramago, Carlos Ruiz Zafón czy JK Rowling, pisarka, która zapisała się w sercach tysięcy młodych (i nie tak młodych) ludzi, z wynalezieniem jej alternatywnego uniwersum.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.