Gdy daną osobę dominuje czarna dziura energii emocjonalnej, może to oznaczać, że ma ona trudności z regulacją emocjonalną. Innymi słowy, posiada ona skłonność do labilności emocjonalnej. Oznacza to, że doświadczają wahań – intensywnych i szybkich zmian w swoim stanie umysłu z powodu złego zarządzania emocjami. W rezultacie chaos uczuciowy, którego doświadczają, może osiągnąć poziom nie do zniesienia.
Regulacja emocji odnosi się do szeregu narzędzi i procesów, które pozwalają przekierować emocje w dostosowany sposób, w zależności od potrzeb. Nic dziwnego, że jeśli przebywasz w pobliżu osób, które mają problemy z regulowaniem swoich emocji, możesz czuć się wyczerpany z powodu ich zmienności emocjonalnej.
„Poprzez procesy regulacji emocjonalnej ludzie wpływają na emocje, które odczuwamy, na to, kiedy je odczuwamy oraz na to, jak ich doświadczamy i jak je wyrażamy”.
-Amparo Belloch-
Czarne dziury energii emocjonalnej
Jakie są najbardziej niszczycielskie emocje? Jakie mają cechy? Jak można je zidentyfikować?
Aby odpowiedzieć na te pytania, najpierw musimy zdefiniować afektywność. Jest to pojęcie parasolowe, pod którym grupowane są emocje, uczucia, pragnienia i motywacje, a także nasz stan umysłu (Belloch, 2022). Do emocji, które pochłaniają najwięcej energii i powodują największy chaos, należą następujące:
Lęk
„Czuję niepokój o przyszłość”. „Co się stanie, jeśli to zrobię?”. Lęk jest emocją zorientowaną na przyszłość. W efekcie jego naturą jest przewidywanie potencjalnych szkód (rzeczywistych lub wyobrażonych), które mogą wystąpić. Dlatego jest to niezwykle adaptacyjna emocja. Jednak wciąż powielana, z niewiarygodną szybkością kończy się osłabieniem zdolności radzenia sobie i osłabieniem.
„O lęku patologicznym będziemy mówić tylko wtedy, gdy ta reakcja jest nieproporcjonalna pod względem intensywności i czasu trwania w stosunku do wielkości niebezpieczeństwa lub zagrożenia”.
-Amparo Belloch-
Drażliwość, złość i wrogość
„Czuję się rozdrażniony”. „Moje ciało jest naprawdę napięte i sztywne”. „Źle reaguję na najmniejszy komentarz”. Czy identyfikujesz się z którymś z tych stwierdzeń? Tego rodzaju emocje, takie jak drażliwość, złość i wrogość, są konsekwentnie kojarzone z poczuciem zdenerwowania.
Są to jednak normalne emocje. Każdy ich doświadcza i bez wątpienia czułeś je więcej niż raz. Powodują jednak dyskomfort, gdy występują częściej, niż powinny lub gdy są nieproporcjonalne do bodźca, który je powoduje. W takiej sytuacji nie jesteś w stanie ich kontrolować i powstrzymać.
„Drażliwość przejawia się w uczuciach napięcia i rozdrażnienia, związanych ze zbyt łatwym wywołaniem wstrętu lub gniewu”.
-Amparo Belloch-
Radość i euforia
Paradoksalnie te dwie emocje mogą również stanowić prawdziwe czarne dziury energii emocjonalnej. Dzieje się tak, gdy są nadmierne. W terminologii psychiatrycznej nazywa się to uniesieniem lub ekspansją nastroju. Co więcej, jest to objaw występujący w chorobie afektywnej dwubiegunowej.
Chociaż osoba dotknięta chorobą może przedstawiać innym obraz witalności, radości, ciepła i entuzjazmu, to reaguje gniewem i irytacją, gdy czuje się zdenerwowana. W efekcie, chociaż znajduje się w skrajnie wysokim natężeniu emocjonalnym, jej energia nagle się wyczerpuje. W rezultacie dominuje ją czarna dziura energii emocjonalnej.
„Rodzaje pozytywnych emocji, które zapewniają nam dobre samopoczucie, mogą czasami być nieprzystosowawcze, gdy są nieodpowiednie do okoliczności danej osoby”.
-Amparo Belloch-
Klucze do lepszej regulacji emocjonalnej
Berking i in., model adaptacyjnego radzenia sobie z emocjami (Belloch, 2022), zaproponowali różne strategie regulacji emocji wraz z instrumentem ich oceny.
Dla tych autorów regulacja emocjonalna zależy od sytuacji, w której znajduje się dana jednostka. Zaproponowali łącznie siedem umiejętności regulacji emocji. Są dobrą alternatywą dla chaosu, w którym dominuje Cię czarna dziura energii emocjonalnej.
Siedem umiejętności
- Bądź świadomy swoich emocji. Bądź świadomy faktu, że czujesz „coś” i chcesz dowiedzieć się, co to jest. To dobry punkt wyjścia.
- Zidentyfikuj swoje emocje. Nazwij je. Celem jest umiejętność rozróżniania podobnych emocji, ale z różnymi niuansami. Spróbuj użyć koła emocji Plutchika. Idealnie byłoby, gdybyś był w stanie je ustalić. Na przykład rozpoznać, że to, czego teraz doświadczasz, nazywa się frustracją.
- Określ, skąd bierze się emocja. Co ją wywołuje? Kluczowe są informacje o bodźcach, które sprawiają, że czujesz się w określony sposób. Pozwala to uzyskać dostęp do znaczenia doświadczenia, nawet jeśli ma ono negatywną emocjonalną wartość.
- Zmień to. Jeśli jest to niemożliwe, zaakceptuj to. Możesz spróbować zmodyfikować intensywność lub czas trwania emocji za pomocą różnych strategii, takich jak przekierowanie uwagi lub relaksacja. Oznacza to, że poprawi się Twoje postrzeganie własnej skuteczności w zarządzaniu emocjami.
- Akceptuj i toleruj swoje negatywne emocje. Kiedy brakuje Ci czasu lub siły, aby zmienić i modulować swoje emocje, lepiej zaakceptować fakt, że one tam są i dają o sobie znać. Możesz być jednak pewien, że nadejdzie czas, kiedy odzyskasz siły, by stawić im czoła.
- Staw czoła sytuacjom, które wywołują w Tobie te emocje. W rzeczywistości nieprzyjemne sytuacje są często sposobem na osiągnięcie znaczących celów, zarówno w krótkim, średnim, jak i długim okresie.
- Samopomoc. Zapewnij sobie spokój i zachętę.
„Samozachęcanie jest siłą motywującą, która zachęca osobę do podjęcia działań samopomocowych poprzez empatyczne potwierdzenie reakcji emocjonalnej, oferowanie wsparcia i przypominanie, że emocje zostały pomyślnie przezwyciężone w przeszłości”.
-Amparo Belloch-
Czarna dziury energii emocjonalnej – nie karm jej
Jak wspomnieliśmy wcześniej, niezdolność do regulowania emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych jest tym, co zasila czarną dziurę. To doskonała pożywka dla chaosu, zarówno w Twoim osobistym świecie, jak i w relacjach z innymi ludźmi. Po pierwsze, musisz zrozumieć, co czujesz, jak to czujesz i dlaczego. Następnie możesz przejść do regulowania emocji.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Belloch, A. (2023). Manual De Psicopatologia. Vol. Ii (2.a ed.). MCGRAW HILL EDDUCATION.
-
GARCIA LOPEZ, G. I., AGUILERA REYES, U. L. I. S. E. S., VENEBRA MUÑOZ, A. R. T. U. R. O., & OROZCO VARGAS, A. E. (2021) Versión en Español del Emotion Regulation Skills Questionnaire: Análisis de su Fiabilidad y Validez. https://www.redalyc.org/journal/4596/459669144014/html/