Niektóre z najlepszych cytatów z całej niemieckiej literatury pochodzą od Goethego. Ten wielki literat był nie tylko pisarzem, ale także poetą, dramaturgiem i naukowcem. Jego mądrość rozciąga się od medycyny do teologii, od fizyki po poezję. Cytaty Goethego do dziś poruszają i inspirują.
Choć szczytem jego kariery literackiej był Fausto, napisał także kontrowersyjną powieść epistolarną “Cierpienia młodego Wertera”. Sukces ten spowodował, że rozpętała falę samobójstw wśród młodzieży, stąd nazwa efektu Wertera.
Goethe nigdy nie przestał się uczyć i był zainteresowany światem przez wszystkie dni swojego życia. Jego dziwactwa można dostrzec w ruchu “Sturm und Drang”, który jest prekursorem literackiego romantyzmu. Przedstawimy Ci dzisiaj cenne cytaty Goethego.
Cytaty Goethego – 5 najlepszych
Co charakteryzuje pisarstwo Goethego? Zaniepokojenie współczesnym społeczeństwem, aluzje do czarów i diabła oraz sentymentalna egzaltacja. Jego cytaty, którymi chcemy się z tobą podzielić, są pełne mądrości i inteligencji.
Cytaty Goethego – znaczenie teraźniejszości
Nie ma przeszłości, którą możemy przywrócić, tęskniąc za nią. Jest tylko wieczne teraz, które buduje i tworzy z przeszłości coś nowego i lepszego.
Dla Goethego przeszłość musi pozostać w przeszłości. Nie wystarczy po prostu nie myśleć. Musimy postępować zgodnie z tą filozofią życia. On sam popadł w straszną depresję z powodu rewolucji francuskiej. Nie rozumiał, dlaczego instytucje społeczne będą się zmieniać, a tym bardziej, dlaczego z tego powodu przelano krew.
Pozostawanie w pułapce w przeszłości stwarza jedynie problemy i nie pozwala nam docenić szczęścia, jakie mamy w teraźniejszości. Przyjdą ciemniejsze czasy, ale na razie ciesz się tym, co masz.
Wielkość a rozwój
Każdy chce być kimś; nikt nie chce się rozwijać.
Goethe mówi o tym, jak każdy chce być rozpoznawany i podziwiany, ale nikt nie myśli o refleksji nad sobą jako o osobie. Kiedy zdobywają sławę i fortunę, ludzie przestają polerować i doskonalić się. Stoją w zastoju i zapominają o rozwoju, uwięzieni pod gruzami własnej próżności.
Jeśli myślimy raczej o rozwoju niż byciu, może świat stanie się lepszym miejscem. Zrezygnowanie z własnego potencjału aby się dostosować jest ogromnym błędem.
Kształtowanie osobowości
Talent jest pielęgnowany w samotności. Charakter formuje się w burzliwych falach świata.
To ironiczne, że członek Sturm und Drang powiedziałby coś takiego. Goethe miał raczej porywczy charakter. Był kreatywny, ciekawy, niespokojny i dlatego triumfował. A on wierzył, że samotność i chwile odosobnienia były konieczne dla każdej osoby, która chciała mieć jakąkolwiek intelektualną cnotę.
Wszyscy potrzebujemy czasu dla siebie. Aby osiągnąć dojrzałość intelektualną, musi istnieć równowaga pomiędzy aktywnością a odpoczynkiem. W przeciwnym razie nie będziemy w stanie osiągnąć niczego wartościowego.
Cytaty Goethego – docenianie potencjału
Jeśli traktujesz osobę taką jaka jest, pozostanie taką, jaka jest. Ale jeśli potraktujesz ją tak, jak gdyby była tym, kim powinna i mogłaby być, stanie się tym, kim powinna być.
Z tym cytatem Goethe podsumowuje mit Pigmaliona i Galatei. Według greckiej legendy, Pygmalion, rzeźbiarz z Cypru, rzeźbi rzeźbę opartą na idealnej kobiecie. Czci ją tak, że Afrodyta, patronka Cypru, lituje się nad nim i zamienia rzeźbę w prawdziwą kobietę.
W rzeczywistości ten mit jest podstawą słynnego efektu Pigmaliona: jeśli traktujesz kogoś jako porażkę, nawet jeśli jest on bardzo dobry w swojej pracy, w końcu odniesie porażkę. Z drugiej strony, jeśli zachęcisz ich i pozwolisz im wierzyć, że mogą coś zrobić, jego własne zachowanie doprowadzi go do triumfu.
Znaczenie zdrowej samooceny
Jest wielkim błędem brać się za kogoś więcej niż jesteśmy, lub za mniej niż jesteśmy warci.
Ludzie wierzą, że zawsze są lepsi od innych, ale moment prawdy odkrywa wszystko. Uczenie się kochania siebie jest fundamentalne, o ile nie przekroczysz linii arogancji.
Żaden geniusz nie jest podziwiany tak bardzo, jak osoba, która jest pokorna i nie potrzebuje ciągłej aprobaty. Osoba, która wykorzystuje oszustwo, przesadę i poczucie własnej ważności, aby wywrzeć wrażenie na innych, nie zasługuje na zazdrość i podziw.